منو
 کاربر Online
520 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  شنبه 11 فروردین 1386 [06:52 ]
  تعیین سطح دسترسی به فایلها در XP
 

تعیین سطح دسترسی به فایلها در XP

یکی از امکانات جالب XP که تقریبآ مخفی و پشت پرده باقی مونده ، امکان تعریف سطح دسترسی به فایلها و شاخه ها است که به طور کامل با استفاده از فرمت NTFS می توان علاوه بر User های لوکال و محلی ، افرادی که از طریق شبکه به پارتیشن ها share هستند را نیز محدود کرد.

از اختیارات امنیتی که XP بهAdministrator میدهد میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

عدم دسترسی به فایل یا شاخه ، فقط خواندن و اجرا ، مشاهده لیست آنها ، نوشتن ، حذف ، ویرایش آنها و یا به طور غیر مستقیم محدود کردن کاربر به اجرای بعضی از نرم افزار ها .
می بینید که با این امکانات XP ، باز هم اکثر کاربران با استفاده از نرم افزار هایی امنیتی از دسترسی دیگران به فایلهای خود جلوگیری می کنند . و اما نحوه انجام این کار ... .

در ابتدا باید فرمت پارتیشن مورد نظر رو به NTFS تبدیل کنید . برای اینکار می توانید در قسمت Command Promt از فرمان زیر استفاده کنید :

fs:ntfs /:نام درایو convert

به طور مثال :

convert F: /fs:ntfs

بعد به آدرس زیر بروید و تیک Use simple file sharing Recommended ، را بردارید .

Control Panel / Folder Options / view

خوب حالا وارد Properties پارتیشن مربوطه بشوید اگر کارهای بالا را درست انجام داده باشید باید تب Security اضافه شده باشد.

حالا وارد تب Security بشوید و در قسمت Group or user name همه را پاک کنید و بعد OK را کلیک کنید. دوباره وارد این قسمت بشوید و روی کلید Adavance کلیک کنید. وارد تب Owner بشوید و در قسمت Change owner to ،User مدیر را تعیین کنید سپس در قسمت پایین گزینه Replace owner on subcontainers and objects را تیک بزنید و بعد OK را کلیک کنید و در پنجره Propertise هم OK را کلیک کنید.

حالا نوبت به تعریف User ها است پس دوباره وارد تب Security بشوید و روی ADD کلیک کنید در پنجره جدید وارد قسمت Advanced بشوید و در پنجره جدید روی کلید Find Now کلیک کنید در قسمت پایین User های مربوطه را انتخاب کنید (بدون User مدیر ؛ برای انتخاب جند تا از کلید Ctrl استفاده کنید ) . در مورد کاربران شبکه هم یوزر Network را انتخاب کنید . بعد دوبار تایید کنید تا به پنجره Properties برگردید اکنون باید user ها اضافه شده باشند . حالا می توانید با انتخاب هر کدام در قسمت Permissions ( باکس پایین ) محدودیت ها را برای آن تعریف کنید .

تیکهای زیر Allow مربوط به تایید دسترسی و Deny لغو دسترسی هست. دیگر در این قسمت همه چیز مشخص است ٬ فقط گزینه Modify را توضیح می دهم که در صورت انتخاب آن کاربر امکانات اجرای فایل ، ویرایش و نوشتن را خواهد داشت اما نمی توانه آن را پاک کند .

بعد از تعریف سطح دسترسی و تایید آنها ، آخرین مرحله باید وارد گزینه Advanced بشوید و گزینه زیر را تیک بزنید .

Replace permission entries on all child objects with entries shown here that apply to child objects OK .

نکته : از این طریق می توانید اجرای نرم افزار ها را هم محدود کنید به این صورت که فایل اجرایی آنرا محدود کنید.

حالا و می توانید از دسترسی غیر مجاز User های دیگر خیالتان راحت باشد. در صورت اقدام آنها به عملیات غیر مجاز با پیغام Access is denied مواجه خواهند شد . اگه سوالی یا مشکلی بود بپرسید تا جواب بدم .

  امتیاز: 0.00