منو
 کاربر Online
1694 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 08 فروردین 1386 [07:20 ]
  آشکار کردن رازهای پنهان جهان دور دست ...
 

دوربین گرمای سنج تابشی زیر میلیمتری، که در بریتانیا ساخته شده و با دستگاههای خود تا دمای `1/0` درجه بالا صفر مطلق، سرد می شود به منظور تصویربرداری از سردترین مواد در جهان یعنی، غبار و گاز بین کهکشانها، در هاوایی کارگذاشته شده است.
دوربین یاد شده که رصدخانه سلطنتی `ادینبورگ` ساخته و آزمایش شده است، اکنون در تلکسوپ `جیمز کلرک ماکسول` در `موناکی` هاوایی نصب گدیده است. هر جسم امواجی از جنس تابش الکترومغناطیسی گسیل می کند، اما هر چه جسم سردتر باشد طول موج این امواج بلندتر، هستند. دمای گاز و غبار `میان-ستاره ای` در حدود منهای 260 درجه سانتیگراد است و بنابراین تابش زیر میلیمتری با موج بسیار بلند گسیل می کند که برای ثبت آن دوربین مذکور مناسب است. علاوه بر این، چنین ابرهایی از گاز غبار سرد، محل تولد ستارگان و کهکشان ها جدید هستند و بدین خاطر برای اخترشناسان بسیار اهمیت دارند. تابش از کهن ترین کهکشان ها که در آغاز پیدایش جهان شکل گرفته اند نیز همانند تابش زمینه ای ناشی از مهبانگ (انفجار بزرگ فرضی جهان مادی آغازین) در آن طول موج ها قابل آشکاری سایر است.

انتظار می رود که دوربین مذکور می توان این نوع رصد را `5000` برابر افزایش دهد. ان دوربین از دستگاههای سرمازا برای سرد کردمن، `آرایه آشکارساز فروسرخ` خود استفاده می کند که آن را حساس ترین ابزار نجو.می زمین پایه در جهان کرده است.

  امتیاز: 0.00