منو
 کاربر Online
1788 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 06 فروردین 1386 [08:30 ]
  سیارات منظومه شمسی
 

سیارات منظومه شمسی چطور شکل گرفته اند؟exclaim

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 06 فروردین 1386 [08:44 ]
  >جواب: چگونگی شکل گیری منظومه شمسی
 

تاکنون نظریات زیادی در مورد منشا منظومه شمسی و زمین ارائه شده است، در میان آنها ، دو نظر اساسی وجود دارد. اولی فرضیه برخورد نزدیک نام گرفته است. بر این پایه است که سیاره‌ها ، از مواد جدا شده از خورشید ، تشکیل شده‌اند. بر طبق آن ، کشش گرانشی یک ستاره یا دنباله‌دار به حدی بوده است که هنگام عبور از کنار خورشید مقداری از ماده آن را بیرون کشیده است. زمین ما عضوی از خانواده خورشید است. ``ادامه مطلب را ببینید``

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 06 فروردین 1386 [09:58 ]
  یافته‌های جدید درباره شکل گیری سیارات منظومه شمسی
 

سلام

اخترشناسان به اطلاعات ارزشمندی درباره چگونگی شکل گیری منظومه شمسی دسته یافته اند. به گزارش نشریه نیویورک تایمز ، مشاهدات جدید نشان می دهند پس از تولد خورشید ، فرآیندهایی شدیدتر از تصورات گذشته مانند بروز فورانها با توفانهای ذرات و پرتوافشانی روی داده که در شکل گیری سیارات منظومه شمسی نقش داشته اند. اخترشناسان دانشگاه پنسیلوانیا در این مشاهدات با استفاده از رصدخانه فضایی چاندرا انتشار پرتوهای ایکس از ستارگان جوان در سحاب اوریون را مورد بررسی قرار داده اند. ستاره شناسان می گویند ایزوتوپها ، اشکال ویژه ای از هسته های اتمی از جمله آلومینیوم 26 ، کلسیم 41 و بریلیوم 10 می توانند در فورانهای پرتو ایکس ستارگان جوان شبه خورشید نیز در مراحل اولیه شکل گیری وضعیتی مشابه با وضعیت ستارگان جوان صورت فلکی اوریون داشته است. مشاهدات سحابی اوریون برای نخستین بار به اخترشناسان امکان داده است ویژگیهای فورانی ستارگان شبیه خورشید در زمان شکل گیری منظومه شمسی را بررسی کنند. ستاره شناسان اکنون بر این باورند که منظومه شمسی در مراحل اولیه شکل گیری بسیار رادیواکتیو بوده است و میزان گرمای زیاد رادیواکتیویته موجب ذوب شدن صخره ها و ترکیب آنها با یکدیگر برای شکل گیری سیارات شده است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 10 فروردین 1386 [10:17 ]
  سیاره‌هایی که دو خورشید دارند
 

تازه‌ترین مطالعات انجام شده با تلسکوپ فضایی اسپیتزر سازمان فضانوردی ناسا بیانگر آن است که دستکم نیمی از منظومه‌ها در کهکشان راه شیری دو خورشید مرکزی دارند. به گزارش منابع اینترنتی، روشهای متداول کشف سیارات خارج از منظومه شمسی (در اطراف سایر ستارگان) معمولا برای کشف منظومه‌هایی که دو خورشید دارند چندان کارایی ندارد.

به همین خاطر در این مطالعه تازه، تیمی از محققان از دوربین مادون قرمز اسپیتزر برای جستجوی صفحه‌های غبار در اطراف به اصطلاح `جفت ستاره‌ها` ( ‪ (double or binary stars‬استفاده کردند. به آنچه از فرآیند تشکیل سیارات در اطراف ستاره‌ها باقی می‌ماند صفحه غبار می‌گویند.

تصویر


کارل استاپل فلت از دانشمندان آزمایشگاه رانش جت در شهر پاسادینای کالیفرنیا می‌گوید ما از وجود ستارگان در آنجا مطلع بودیم. سوال این است که آیا سیاره‌ای هست که بتوان از روی آن غروب دوگانه را دید. با توجه به یافته‌های اسپیتزر، تصورات در مورد وجود چنین سیاراتی قویتر شده است. هر چند حضور سیارات در صفحه‌های غبار استنباط شده اما به هیچ وجه قطعی نیست.

دیوید تریلینگ از دانشگاه آریزونا می‌گوید در منظومه شمسی، سیارک‌ها به یکدیگر برخورد کرده و بارشی از غبار به وجود می‌آورد و فرض این است که این همان چیزی است که در این صفحه‌ها می‌بینیم - یعنی غبار ناشی از برخورد اجسام بزرگتر.

به گفته وی می‌توان گفت اجرام بزرگتری مثل سیارک‌ها وجود دارند. گام منطقی بعدی این است که اگر فرآیندهایی که به ایجاد این اجسام بزرگتر مانند سیارک‌ها منجر شده، همان فرآیندها می‌تواند باعث تشکیل سیارات شود.

این محققان در اطراف ‪ ۶۹‬منظومه دو ستاره‌ای در فاصله ‪ ۵۰‬تا ‪۲۰۰‬ سال نوری به جستجوی چنین صفحه‌هایی پرداختند.

داده‌های بدست آمده نشان می‌دهد ‪ ۴۰‬درصد منظومه‌های دوستاره‌ای صفحه‌های غبار دارند که بیشتر از صفحه‌های موجود در اطراف منظومه‌های تک ستاره‌ای است. این یافته‌ها بیانگر آن است که تعداد منظومه‌های پیرامون `جفت ستاره‌ها` دستکم به تعداد منظومه‌های اطراف تک ستاره‌هایی مانند خورشید است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 24 فروردین 1386 [20:56 ]
  وجود آب در سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی
 

محققان برای اولین بار موفق به کشف نشانه‌هایی از وجود آب در سیاره‌ای در خارج از منظومه شمسی شدند. به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، این اکتشاف برای دانشمندانی که مشتاقند بدانند آیا در خارج از زمین حیات وجود دارد یا خیر یک کشف امیدوارکننده به شمار می‌رود.

`تراویس بارمن` اخترشناس در `رصد خانه لاول` در `فلگ‌استاف` واقع در آریزونا گفت، آثاری از بخار آب در جو یک سیاره بزرگ گازی که به سیاره مشتری شباهت دارد، کشف شده است. سیاره `‪ `HD 209458b‬در صورت فلکی `پگاسوس` ‪ ۱۵۰‬سال نوری از زمین فاصله دارد.

تصویر


سایر دانشمندان در فوریه گزارش داده بودند که نشانه‌هایی از وجود آب در جو این سیاره و سیاره دیگری که آن هم به مشتری شباهت دارد نیافته‌اند. رصد خانه `لاول` که یک موسسه تحقیقاتی نجومی خصوصی است این کشف را که قرار است در مجله `فیزیک نجوم` منتشر شود، اعلام کرد. طبق اعلام این رصد خانه، ناسا از این تحقیق حمایت کرده است.

کشف وجود بخار آب به خاطر موقعیت این سیاره که هر سه روز و نیم زمینی یک بار به دور ستاره خود می‌چرخد میسر شده است.

از آنجا که آب اساس وجود حیات در نظر گرفته می‌شود، دانشمندانی که به دنبال کشف نشانه‌های حیات در خارج از زمین هستند مشتاقند بدانند که آیا در سایر سیاره‌های منظومه شمسی و سیاره‌های خارج از این منظومه آب وجود دارد یا خیر. بارمن گفت بعید به نظر می‌رسد در یک سیاره گازی مانند این سیاره که به مشتری شباهت دارد و شباهتی به زمین ندارد، حیات وجود داشته باشد.

وی افزود، کشف بخار آب در جو این سیاره به سوالاتی در زمینه وجود حیات در خارج از این سیاره خاکی پاسخ نمی‌دهد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هامونی 2 ستاره ها ارسال ها: 31   در :  یکشنبه 06 خرداد 1386 [12:32 ]
  سیاره نپتون
 

این سیاره که دوقلو اورانوس است با قطری برابر 33 هزار کیلومتر ، ترکیبی همچون اورانوس دارد. البته در جو این سیاره وجود گاز اتان هم تشخیص داده شده است. رنگ سبز آن ناشی از جذب انتخابی متان در برخورد نور خورشید با جو این سیاره می باشد. سیاره نپتون 8 قمر دارد که تریتون یکی از بزرگترین آنهاست قطر این قمر و فاصله اش از سیاره اصلی تقریبا برابر با ماه قمر کره زمین است.

میزان انحراف مداری سیاره نسبت به مدار گرفت 77/1 درجه و انحراف محوری آن بیش از 28 درجه می باشد. این سیاره با علامت `Ψ` در نقشه ها دیده می شود. هر 165 سال تقریبا یک دور به دور خورشید می چرخد و حرکت وضعی آن به دورخودش هر 17 ساعت و 50 دقیقه است. دمای سیاره نپتون که آخرین سیاره مشتری مانند است حدود 55 درجه کلوین است. حتما بخاطر دارید که مشتری مانندها اولا گازی هستند، دوم اینکه نسبت به سیارات زمین مانند ، غول پیکرند و نشان سوم آنها تعداد اقمار زیاد به نسبت سیارات داخلی است. آن سیاره در سال 1846 توسط گالیله کشف شد. مطالب تکمیلی را به شما علاقه مندان می سپاریم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هامونی 2 ستاره ها ارسال ها: 31   در :  چهارشنبه 09 خرداد 1386 [16:20 ]
  شکل گیری سیارات
 

مرحله شکل گیری یک سیاره ممکن است که به صورت یک صفحه درخشنده و یا تاریک در مقابل یک جرم آسمانی درخشان به چشم آید. برخی از این صفحات در انبوه گاز و غبار مخفی و تنها در نور مادون قرمز نمایان می شوند. صفحات سیاره ای دیگر به صورت گرده های ذراتی شبیه به ستاره های دنباله دار دیده می شوند که در اثر وزش بادهای ستاره ای شکل گرفته اند.

وسعت هر یک از این مناطق سیاره خیز بیش از 20 برابر منظومه شمسی ما است. همه ذرات و مواد موجود در صفحات سیاره ای در یک جهت در حال چرخش به دور یک ستاره می باشند. محتویات صفحات سیاره ای، شامل مولکول های پیچیده ای است که برخی از آنها تنها در شرایط موجود دراین گونه صفحات به وجود می آیند و برخی مولکولهایی هستند که در فضاهای میان ستاره ها و کهکشانها نیز یافت شده اند.

  امتیاز: 0.00