منو
 کاربر Online
1590 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 04 فروردین 1386 [08:22 ]
  رگبارشهابها
 

سلام
بیشتر شهابها از ذره های بسیار کوچکی تشکل شده اند که به علت سوختن و شعله ورشدن در جو، دیده می شوند. این شهابها بسیار یافت می شوند و در بعضی مواقع حجم آنها آنقدر زیاد است که به نظر می رسد ابر کاملی از این گونه ذرات بالای بخشی از زمین قرار گرفته است. این حالت عجیب را `رگبار شهاب` می نامند. در سال 1833، رگبار بسیار گسترده ای از شهاب در آمریکا به وقوع پیوست، به گونه ای که بسیاری از مردم گمام می کردند ستاره ها هستند که دارند به زمین سقوط می کنند.

مدتها بعد دانشمندان متوجه شدند که این رگبارها از ذرات باقی مانده از ستاره های دنباله داری که نابود می شوند، به وجود می آیند و حتی می توان وقوع آنها را پیش بینی کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 01 اردیبهشت 1386 [08:27 ]
  چگونه یک شهاب سنگ را شناسایی کنیم؟
 

شماری از ویژگی های شهاب سنگ ها، چنانچه بررسی دقیقی بر آن ها انجام شود، می توانند راه گشای بازشناخت سنگ های آسمانی از سنگ های معمولی زمینی باشند.
این ویژگی ها به طور جداگانه در زیر توضیح داده خواهند شد.
به طور عادی ترکیبی از برخی از این ویژگی ها در سنگ های آسمانی هست که اجازه ی شناسایی بی ابهام آن ها را به ما می دهد.
شش ویژگی سنگ های آسمانی
حضور فلز آهن
چگالی
ویژگی مغناطیسی
حضور جرم پیروکسین
پوسته ی گداخته
ریگماگلیپت ها
فلز
بیشتر سنگ های آسمانی دست کم مقداری فلز آهن دارند (در واقع آلیاژی از آهن و نیکل). شما می توانید درخشش فلز را در سطوح شکسته ی آن ها ببینید. سنگ های آسمانی به طور کامل همواره مقداری فلز دارند و بسته به مقدار فلز آن ها در سه گروه دسته بندی می شوند:
سنگ های آسمانی فلزی، که 100 درصد از فلز ساخته شده اند؛
سنگ های آسمانی فلز – سنگ، که دارای 50 درصد فلز و 50 درصد سنگ هستند؛
سنگ های آسمانی سنگی، که دارای رگه های فلزی کوچکی هستند.
چگالی
بسیاری از سنگ های آسمانی، به ویژه شهاب سنگ های فلزی، بسیار سنگین تر و چگال تر از سنگ های زمینی هستند. چگالی فلز آهن در حدود 8 گرم بر سانتی متر مکعب است، چنانکه بیشتر سنگ های آسمانی دارای چگالی بالاتر از 3.3 گرم بر سانتی متر مکعب هستند.
چگالی شمار کمی از سنگ های زمینی ، البته به جز سنگ های معدن فلزی، بالاتر از این است، که آن ها هم به طور نوعی اکسید آهن (مانند سنگ آهن مغناطیسی و یا هماتیت) هستند.
ویژگی مغناطیسی
بیشتر سنگ های آسمانی دارای مقداری آلیاژ آهن - نیکل هستند و به آسانی یک آهنربا را به سوی خود می کشند. شما می توانید به آسانی این و با یک آهن ربا این ویژگی را آزمایش کنید. یک آهنربا بی گمان به سنگ های آسمانی خواهد چسبید به شرط آن که دست کم دارای مقداری فلز باشند. برخی از شهاب سنگ ها مانند گونه ی سنگی آن ها تنها دارای مقدار کمی فلز هستند با این وجود یک آهن ربای آویخته با ریسمان را به سوی خود می کشند.
جرم پیروکسین (گونه ای ماده ی معدنی) در شهاب سنگ ها
بیشتر سنگ های آسمانی معمولی که به زمین برخورد می کنند Chondrite نام دارند.
آنان شهاب سنگ های `سنگی` هستند و گلوله هایی کوچک و سنگی را که `جرم پیروکسین` نامیده می شوند دارند. قطر آن گلوله ها در حدود 1 میلی متر است.
پوسته ی گداخته
هنگامی که یک سنگ آسمانی از جو زمین می گذرد یک لایه ی بسیار نازک بر روی سطح بیرونی آن گداخته (ذوب) می شود. این لایه ی نازک `پوسته ی گداخته` نامیده می شود. آن اغلب سیاه و همانند پوسته ی تخم مرغ است (مانند تصویر زیرین از سنگ آسمانی Camel Donga ). پوسته ی گداخته همچنین می تواند به رنگ خرمایی روی سنگ های آسمانی رخ بنماید؛ که چرایی آن را باید در وضعیت آب و هوایی پس از فرو افتادن آن ها یافت.
ریگماگلیپت ها
گهگاه هنگامی که یک سنگ آسمانی از جو زمین می گذرد فرم ریگماگلیپت ها را در سطح خود می گیرد. این ها به مانند اثر انگشت شست شما روی خمیر بازی هستند.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست