منو
 کاربر Online
782 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 20 اسفند 1385 [12:41 ]
  اندازه کره ماه
 

چرا ماه گاهی خیلی دور و گاهی بسیار نزدیک و بزرگ به نظر می رسد؟

لطفا زودتر
خیلی برام مهمه
دستتون درد نکنه.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 21 اسفند 1385 [06:30 ]
  پاسخ : ماه، خیال یا واقعیت؟
 

دارا

این پدیده پدیده ایست که هنوز به درستی و با قطعیت قابل قبولی پاسخی به آن نشده است عده ای بر این باورند که علت بزرگی چشمگیر ماه در افق نسبت به یکی دو ساعت بعد که در آسمان بالاتر میاید زاییدهء خیال و یا همان Illusion است ،عده ای دیگر درجهء زاویه ای را که ما با آن به ماه نگاه میکنیم را علت این بزرگی و کوچکی میدانند و میگویند که این تفاوت نقش پدیدیهء انکسار و یا شکست نور است اما هیچیک از این تئوری ها به اندازه کافی درست به نظر نمیرسند و در صورت وجود نقش انکسار باز این تفاوت قابل قبول به نظر نمیرسد . به هر حال برای شما که کنجکاو هستید و یا میخواهید مقاله ای در باره اش بنویسید پیوند توضیحات آنرا که به زبان انگلیسی است را برایتان میاورم . اما چون توضیحات داده شده خود مرا قانع نمیکند از این جهت به خاطر طولانی بودنش ترجمه آنرا برایتان ننوشتم تا در فرصتی بتوانیم دلیل بهتری را برای توضیح وقوع این پدیده بیابیم . ذکر دلیل اینکه وقتی ماه در افق 50 تا 70 در صد بزرگتر از زمانی است که در آسمان بالا آمده بخاطر اینست که به اندازه یک قطر زمین دور تر از محل آن در افق است هم دلیل موثقی برای توضیح این پدیده نیست ، یک تئوری دیگر هم ساختمان چشم انسان را در آن زاویه دلیل بزرگ دیدن آن میدانست که آنهم به نظر من درست نیامد ، به هر حال گوش بزنگ باشید تا اگر مطلبی که منطق محسوس تری را در بر داشته باشد یافتم به اطلاعتان برسانم . با درود و شاد باش نوروز به تمام دوستان.


تفاوت در اندازهء ماه خیال‌؟ و یا پدیده ای مرموز ؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 21 اسفند 1385 [06:44 ]
  پاسخ به: اندازه کره ماه
 

با سلام و تشکر از جناب دارا

بعضی اوقات به جای اینکه ماه همیشه در اندازه معمول و متناسب خود باشد، به صورت کره عظیمی در آسمان ظاهر میشود، به طوری که به نظر می رسد نیمی از آسمان را پوشانیده و آن قدر به زمین نزدیک است که انسان به راحتی قادر به لمس آن می باشد.
دلیل این موضوع نزدیک شدن ماه به زمین و یا حتی تاثیرات غیر عادی جوی نیست. در واقع این حالت در اثر یک خطای ساده بصری به وجود می آید و این در شرایطی است که ماه پایین، و روی خط افق قرار می گیرد، جایی که چشم آن را نزدیک به هر چیز روی زمین می بیند. زمانی که ماه بالای خط افق است مقیاسی برای مقاسیه با آن وجود ندارد اما روی خط افق، ماه به ناگاه بسیار بزرگ و نزدیک به ساختمان ها، درختان و جاده ها به نظر می رسد. در واقع این حالت را می توان چنین بیان کرد که مغز ما اجسامی را که در واقع بسیار بزرگ هستند (مثل آسمان خراش ها) هنگامی که دور از خط افق قرار می گیرند بسیار کوچک می بیند و چنین می پندارد که ماه قطعا باید غول پیکر باشد و عکس العمل مغز در برابر اطلاعات بینایی گیج کننده این است که اندازه ظاهری آن را بزرگتر می بیند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 21 اسفند 1385 [13:54 ]
  اندازهء کرهء ماه
 

دارا

با درود , آقای آقاپور این مورد به نظر میرسد که کمی پیچیده تر از موضوع الوژن و یا تصور باشد . شما میتوانید وقتی ماه در افق قرار دارد و کمی بالاتر آمده است کتابی را مقابل خود بگیرید تا افق را بپوشاند و فقط ماه را ببینید , پرگاری را باز کنید تا اندازهء قطر ماه را در نقطه ای که قرار دارید ببندید؛ اگر پرگارتان پیچ دارد آنرا محکم کنید تا اندازهء کمان باز شده تغییر نکند , سه چهار ساعت بعد که ماه در آسمان کاملا بالا آمده در همان نقطه قبلی خود پرگار را بالا اورده و مقابل ماه بگیرید خواهید دید که اندازهء آن با اندازهء قبلی یکی نیست , اگر بود میتوان گفت که الوژن و یا خیال بوجود آورنده آن بوده ولی اینطور نیست.
مثال دیگر اینست که وقتی هواپیمای جت در فرودگاه و روی زمین است شما دریچه های شیشه ای آنرا به راحتی میتوانید ببینید اما وقتی در ارتفاع 30 تا 40 هزار پایی در حال پرواز است و خط سفید بدنبال خود دارد را اگر درختی هم با همان ابعاد در اطرافش تصور کنید قادر به دیدن این دریچه ها نیستید و یا آنها را خیلی کوچک میبینید . دلیل اینکه تئوری درستی درباره اش بیان نشده وجود همین دلایل است که بقدر کافی قانع کننده بنظر نمیرسد. و تنها این یکی پدیده نیست برای هر چیزی که درکش ظاهرا آسان نیست باز تئوری وجود دارد اما قانع کننده بودنش موضوع دیگری است ؛ زمانی هم به ما میگفتند نفت هم بقایای داینسور ها و موجودات تک سلولی است که از دریا های گذشته باقی مانده و دلایلشان هم مثلا یکی وجود معادن ذغال سنگ بود که البته دومی تئوری درستی است اما نفت اینطور نیست.

  امتیاز: 0.00