منو
 کاربر Online
718 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 17 اسفند 1385 [06:55 ]
  بیماری شیزوفرنی
 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مبتلایان به بیماری روانی شیزوفرنی توانایی تشخیص نتهای غلط موسیقی(نتهای فالش) را ندارند و به علاوه در صدای تکلم مخاطبان خود نیز نمی‌توانند آهنگهای صوتی را که بیانگر مفاهیم مهمی هستند، درک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دکتر `دانیل جاویت` روانپزشک دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک در `ارونج‌برگ` اعلام کرد در گذشته تصور می‌شد مبتلایان به شیزوفرنی جهان را همانگونه که هست تجربه می‌کنند و توانایی پردازش صحیح اطلاعات دریافتی خود را ندارند اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد آنها در دریافت نشانه‌های اجتماعی مهمی نظیر آهنگ صدای کلام مخاطب، ناتوانند و نمی‌توانند از آهنگ صدای یک فرد احساسات او را درک کنند.

این محقق و همکارانش در یک مطالعه ‪ ۱۹‬بیمار مبتلا به شیزوفرنی و ‪۱۹‬ فرد سالم را مورد آزمایش قرار دادند و با تصویربرداری از مغز این دو گروه با کمک اسکن `ام‌آرآی` در شرایط مشابه متوجه شدند افراد مبتلا به شیزوفرنی تغییرات آهنگ صدای مخاطبان خود را درک نمی‌کنند و نه تنها متوجه احساسات طرف مقابل از روی صدایش نمی‌شوند بلکه حتی گاه تفاوت یک جمله سوالی و یک جمله خبری مشابه را که با آهنگهای سوالی و خبری ادا می‌شوند، درک نمی‌کنند.

به گفته `جاویت`، نتایج این مطالعه که در شماره ماه مارس نشریه روانپزشکی آمریکا به چاپ رسیده‌است دلیل این مطلب را آشکار می‌کند که چرا افراد مبتلا به بیماری شیزوفرنی حتی پیش از آشکار شدن نشانه‌های بیماری، مهارتهای اجتماعی اندکی دارند. وی افزود: اگر بتوان بیماری شیزوفرنی را به سرعت تشخیص داد و درمان را آغاز کرد شاید بتوان مهارتهای اجتماعی این افراد را در سطح عادی نگه داشت و مهارتهای از بین رفته را در آنها مجددا ایجاد کرد.

به طور معمول در هر ‪ ۱۰۰‬نفر یک نفر به بیماری شیزوفرنی مبتلا می‌شود که میزان ابتلا در مردان بسیار بیشتر از زنان است. این بیماری معمولا در اواخر دوره نوجوانی و اوایل جوانی تشخیص داده می‌شود.

`جاویت` و همکارانش در بخشی از این تحقیقات از افراد مبتلا به شیزوفرنی درخواست کردند به ملودی‌های آشنای موسیقی که یک نت در آنها تغییر کرده گوش بدهند و این نت اشتباه را شناسایی کنند. در بخش دیگری از همین مطالعه صدای افرادی که با آهنگهایی نظیر شاد، عصبی و غمگین صحبت می‌کردند را برای مبتلایان به بیماری شیزوفرنی پخش کردند و از آنها خواستند حالت احساسی این گویندگان را تعیین کنند. نتایج مطالعه نشان داد آن دسته از بیمارانی که توانایی اندکی در زمینه تشخیص نتهای اشتباه موسیقی دارند، در زمینه درک احساس گویندگان با توجه به صدای آنها نیز بسیار ضعیف هستند.

`جاویت` هم‌اکنون این نظریه را مطرح کرده ‌است که احتمالا موسیقی‌دانان در برابر ابتلا به بیماری شیزوفرنی ایمن هستند و خواهان بررسی این مطلب است که آیا آموزش موسیقی می‌تواند به مبتلایان به این بیماری کمک کند یا خیر؟

بیماری شیزوفرنی معمولا دارای نشانه‌هایی نظیر توهم و افکار نادرست است و هرچند برخی داروهای خاص ابعاد بیماری را کنترل می‌کنند اما سبب درمان آن نمی‌شوند و به علاوه این داروها اثرات جانبی فراوان نظیر اضافه وزن شدید، به دنبال دارند.

  • خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

  امتیاز: 0.00