منو
 کاربر Online
1205 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 17 اسفند 1385 [05:48 ]
  نخستین قلب مصنوعی
 

‪ ۵۵‬سال پیش در چنین روزی، یک قلب مصنوعی برای نخستین بار در یک بیمار مرد ‪ ۴۱‬ساله به کار گرفته شد و به مدت ‪ ۸۰‬دقیقه او را زنده نگاه داشت. این قلب مصنوعی برای نخستین بار در آمریکا ساخته شد، ولی باوجود پیشرفتهای زیادی که در این زمینه انجام شده، به دلیل مشکلات این دستگاه‌ها هنوز به صورت فراگیر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

با توجه به هزینه بالای انجام پیوند و کمبود اهداکننده قلب ، امروزه دسترسی آسان‌تر به قلب مصنوعی یا روش‌های پیشرفته دیگری چون پیوند سلولی قلب، بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.

طی سال‌های اخیر پروفسور `توفیق موسیوند` از ایران و استاد جراحی دانشکده پزشکی اتاوای کانادا موفق به اختراع یک قلب جدید شد که این قلب مصنوعی به دلایل متعددی که مهمترین آن تعبیه آن در داخل بدن انسان است، با مشکلات یاد شده همراه نخواهد بود.

ابداع قلب مصنوعی پروفسور موسیوند به عنوان `سیستم نجات‌دهنده قلبها` نام گرفته شده‌ است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 05 فروردین 1386 [08:40 ]
  پیوند نخستین قلب مصنوعی ساخت ایتالیا در آلمان
 

نخستین قلب مصنوعی ساخت ایتالیا با نام ` بست بیت ` بر روی یک بیمار ‪ ۶۸‬ساله در آلمان پیوند زده شد. روزنامه ایتالیایی `کوریره دلاسرا` در شماره روز جمعه خود نوشت : این قلب مصنوعی که بطور کامل در ایتالیا ساخته شده است، ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬هزار یورو قیمت دارد.

برای بیمارانی که از عدم تعادل قلبی رنج می‌بردند ، تنها امید پیوند ارگان‌های اهدایی است. این قلب مکانیکی می‌تواند به عنوان پلی برای پیوند آینده و یا برای معالجه دائمی موثر باشد.

آزمایش‌های کلینیکی پیونداین قلب مصنوعی جدید، یکسال بطول می‌انجامد و علاوه بر کلینیک آلمانی یک بیمارستان فرانسوی و ‪ ۴‬بیمارستان ایتالیایی نیز آن را تجربه خواهند کرد. ساخت این قلب مصنوعی در ایتالیا در آزمایشگاه شرکت ` نیو کور تک ` ‪۱۰‬ سال بطول انجامیده است .

` رومانو فراری ` رییس این شرکت گفت : برای نخستین بار در بخشی که آمریکایی‌ها تسلط دارند ، رقابت می‌کنیم.

این قلب جدید می‌تواند جهت جبران تپش طبیعی قلب موثر باشد و نسبت به قلب‌های مصنوعی مشابه نیز کوچک تر و سبک تراست ، بنابراین عملیات پیوند آن از خطر کمتری برخوردار است .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  چهارشنبه 09 خرداد 1386 [12:48 ]
  ابزار کمکی قلب
 

ابزار کمکی قلب

سالانه حدود 3500 آرمیکایی برای پیوند قلب در ردیف منتظران قرار می گیرند، اما تنها حدود 2500 نفر از آنها که نیاز مبرم تری دارند، قلب پیوندی دریافت می کنند و بسیاری دیگر در انتظار دریافت قلب پیوندی، جان خود را از دست می دهند. در آینده ای نه چندان دور، عده ای از این بیمارن می توانند از ابزار مکانیکی جدیدی که کار تلمبه زنی را انجام می دهد، بهره مند شوند. با کمک این ابزار، قلب آسیب دیده می تواند مدت طولانی تری به کار خود ادامه دهد.

تلمبه‌هایی برای احیای قلب

یکی از جدیدترین تلمبه های قلب که هم اکنون در اروپا روی اینگونه بیماران امتحان می شود، به کوچکی انگشت شست است. این ابزار که توسط شرکت `مایکرومد تکنولوژی` هوستون ساخته شده است، به زیر قلب پیوند زده می شود و دائما خون را تلمبه می زند. یکی از طراحان متخصص پیوند قلب به نام هوارد فریزیر که در موسسه قلب هوستون تگزاس کار می کند، می گوید: `تلمبه های دیگر بدین منظور طراحی شده اند که ضربان عادی قلب را دو برابر کنند. اما ما دریافتیم که در عمل، انجام این کار مشکل است`.
img/daneshnameh_up/1/13/HeartBeat.gif

تلمبه‌های ضربانی

تلمبه های ضربانی، محفظه ویژه ای دارند که میزان تلمبه زنی قلب را دو برابر می کند. با آنکه این تلمبه ها طی چند سال گذشته، با موفقیت به هزاران بیمار قلبی پیوند زده شده اند، اما تنها تعداد بسیار اندکی از آنها بیش از یک سال دوام اورده اند. نخستین تلمبه های جریان دائمی قلب بیش از 20 سال پیش طراحی شده اند ولی تاکنون برای طرح های مربوطه به ساخت آن، سرمایه گذاری خوبی نشده است. این نگرانی نیز وجود داشته است که جریان دائمی خون به داخل قلب ممکن است به سلولهای خونی صدمه بزند، اما بررسیها نشان داده است که این حالت رخ نمی دهد.

تلمبه مایکرومد

هم اکنون تلمبه مایکرومد در انتظار تصویب سازمان غذا و دارو می باشد تا مرحله آزمایشهایی بالینی آن در ایالات متحده آغاز شود. شرکت جارویک هارت نیویورک که یکی از پیشگامان تولید تلمبه های جریان دائمی است، ابزار مشابهی را به نام جارویک 2000 طراحی کرده است و منتظر موافقت دولت برای آغاز آزمایشهای بالینی است.

از آنجایی که تلمبه های جریان دائمی، اندازه کوچکتری دارند، پیوندزدن آنها راحت تر است و در عین حال احتمال خطر عفونت را نیز کاهش می دهند. برخی از پژوهشگران امیدوارند که اینگونه تلمبه ها بتوانند در آینده نیاز به برخی از پیوندهای قلب را از میان بردارند وجایگزین این نیاز شوند. اما در عین حال هنوز مشکلات بالقوه ای مثل احتمال لخته شدن خون در اطراف این ابزار وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.


  امتیاز: 0.00