منو
 صفحه های تصادفی
آکوستیک
نیکلین
ترجیع بند
لقب سیدالشهداء
وضع زمان خواجه علی ، از لحاظ سیاسی ، اجتماعی و مذهبی و فرقه های صوفیه ؟
ضربه زدن به توپ در فوتبال
توفان مغناطیسی
پیشینه تاریخی بحث جدایی دین از سیاست
شرکت آی بی ام
آلودگیهای زیست محیطی ایران
 کاربر Online
246 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 10 اسفند 1385 [08:45 ]
  معرفی دانشمند: آورئولوس پاراسلسوس
 

آورئولوس پاراسلسوس ، پرشک و کیمیادان سوئیسی.

در 17 دسامبر سال 1493 متولد شد. نام واقعی وی `تئوفراستوس بومتاستوس فون هوهنهایم` بود ولی به پاراسلسوس مشهور شد. وی معتقد بود که هدف از کیمیا نباید فقط برای پیدا کردن روشهایی برای ساختن طلا باشد ، بلکه باید داروهایی تهیه کرد که در درمان بیماریها سودمند باشد. قبل از زمان پاراسلسوس دانش پزشکی اصولا بر پایه تشریح و گیاهشناسی بنا شده بود و داروهایی که استفاده می شد بیشتر ریشه گیاهی داشت ، لکن او شیمی را نیز به آن افزود. وی نخستین کسی است که اهمیت داروهای شیمیایی را در مقابل داروهای گیاهی یادآور شدئ. ضمنا باید به نکته ای توجه داشت و آن اینکه داروهای او بهتر جواب می داد. ولی چه بسا در مواقعی داروهای وی نتایج رضایت بخشی هم نمی داد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 16 فروردین 1386 [11:50 ]
  هرمان جوزف مولر
 

هرمان جوزف مولر محقق در امر ژنتیک از آمریکا:

مولر برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ‪ ۱۹۴۶‬میلادی به خاطر کشف امکان ایجاد مصنوعی جهش در ژن‌ها محسوب می‌شود. او نخستین فردی بود که کشف کرد ، تابش اشعه‌ایکس می‌تواند سبب جهش ژنی شود. شروع ژنتیک توسط `گرگور مندل` و با مقاله‌ای بود که وی در سال ‪ ۱۸۶۶‬در مجموعه مقالات انجمن علوم طبیعی در مورد نخود فرنگی، به چاپ رساند.

تا سال ‪ ۱۹۰۰‬میلادی طول کشید تا سایر زیست شناسان مانند هوگو، کورنس و شرماک اهمیت کارمندل را درک کنند واین علم پس از رکود طولانی توالی دوباره یافت.

در سال ‪ ، ۱۹۰۳‬ساتن پیشنهاد کرد که ژن‌ها روی کروموزوم‌ها قرار دارند.

در سال ‪ ، ۱۹۰۹‬یوهانس پیشنهاد کرد عوامل مندلی ژن نامیده شدند.

در سال ‪ ، ۱۹۱۰‬مورگان آزمایش‌های زیادی بر روی مگس سرکه انجام داد.

در سال ‪ ، ۱۹۲۷‬مولر کشف کرد اشعه ایکس ایجاد موتاسیون (جهش) در مگس سرکه می‌کند.

در سال ‪ ، ۱۹۴۱‬بیدل و تاتوم پیشنهاد کردند هر ژن فعالیت یک آنزیم را کنترل می‌کند.

در سال ‪ ، ۱۹۴۴‬کتاب زندگی چیست توسط یک فیزیکدان به نام شرودینگر انتشار یافت.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 15 اردیبهشت 1386 [07:34 ]
  ادوارد کالوین کندال
 

سلام

کندال، یکی از برندگان جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی ‪ ۱۹۵۰‬محسوب می‌شود. موضوع تحقیق کندال و همکارانش در مورد ساختار شیمیایی و آثار زیستی هورمون‌های قشر آدرنال بود. اهمیت قشر غده آدرنال از مغز یا مدولای آن بیشتر است. بطوریکه برداشتن این بخش موجب مرگ می‌شود در حالیکه تخریب و یا برداشتن بخش مدولا فقط اختلالاتی را ایجاد می‌کند.

قشر غده آدرنال هورمون‌هایی با عنوان کورتیکوستروئید را تولید می‌کند که از جنس استروئید هستند. قشر آدرنال به ترتیب از خارج به داخل از سه لایه تشکیل شده که بخش گلومرولا، فاسیکولا و رتیکولا سه لایه یاد شده را تشکیل می دهند.

بخش گلومرولا که نسبتا نازک بوده و ترشح مینرالوکورتیکوئیدها مانند آلدوسترون را بر عهده دارد ، در متابولیسم ترکیبات معدنی بویژه سدیم و پتاسیم نقش دارد.

بخش فاسیکولا که ضخامت بیشتری دارد و ترشح گلوکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول و کورتیکوسترون را بر عهده دارد که بر متابولیسم مواد قندی اثر گذاشته و قند خون را زیاد می‌کند. همچنین بر متابولیسم پروتئین‌ها و چربی‌ها نیز نقش دارد.

و بخش رتیکولا که در مجاورت قسمت مرکزی غده آدرنال قرار دارد ترشح آندروژن‌ها را بر عهده دارد و فعالیت آنها شبیه هورمون‌های جنسی نر و ماده می‌باشد. هورمون‌های قشر آدرنال دارای دو اثر مهم مینرالوکورتیکوئیدی و گلوکوکورتیکوئیدی و اثرات ضعیف آندروژنی هستند. تقریبا تمام اثرات گلوکوکورتیکوئیدی مربوط به کورتیزول و اثرات مینرالوکورتیکوئیدی مربوط به آلدوسترون است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 22 اردیبهشت 1386 [05:37 ]
  معرفی دانشمند: فلورانس نایتینگل
 

`فلورانس نایتینگل` مشهور به بانوی چراغ به دست انگلیسی و بنیانگذار پرستاری نوین

پدرش `ویلیام ادوارد شور` یکی از اعضای اشراف زاده دربار به شمارمی‌رفت و فلورانس کوچک، در یک خانه بزرگ و راحت دوران کودکی خود را گذراند. در نامه‌های محرمانه‌ای که از او یافت شده نوشته `از ک