منو
 صفحه های تصادفی
خاندان پیامبر در روز قیامت
قاصدک
شکست نقشه تحقیر امام موسی کاظم علیه السلام
کم کاری تیرویید
امام رضا علیه السلام در راه سرخس تا مرو
فازها و حالات ماه
ستاره دنباله‌دار بیلادومین
مدت عمر امام کاظم علیه السلام
ادوین آلدرین
ادهم بن امیه و شهادت در کربلا
 کاربر Online
426 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 اسفند 1385 [05:49 ]
  پاسخ: باتری ها از چه ساخته شده اند
 

دارا


با درود

باتری ها از چه ساخته شده اند

باتری ها همه جا هستند ، در اتومبیل ، کامپیوتر ،لپتاپ ،ام پی پلییر و تلفن های همراه . باتری در اساس ظرفی است که پر از مواد شیمیایی است که الکترون میسازد .فعل و انفعال شیمیایی که الکترون میسازد به فعل و انفعال الکتروشیمیایی موسوم است . در این نوشته در مورد باطری ها فرا خواهید گرفت.
اگر به باتری ها نگاه کنید دو پایانه در آن خواهید دید .، یکی از پایانه ها + و دیگری _ علامت زده شده . در باتری های سایز AA، C، D سر و ته باطری پایانه ها هستند و علامتی روی آن نمیبینید .در باطری ماشین دو پایانه بزرگ و قطور میبینید .
الکترون ها در پایانه منفی باتری جمع میشوند ، اگر شما سیمی را بین پایانه منفی و مثبت باتری وصل کنید الکترون ها از پایانه منفی به پایانه مثبت به سرعت حرکت میکنند بطوریکه باتری در مدت کوتاهی مستهلک میشود ، البته این کار خطرناک است نخصوصا اینکه باتزی بزرگ باشد بنابراین این کاری نباید باشد که بخواهید آنرا انجام دهید .

اولین باتری توسط الکساندرو ولتا در سال 1800 ساخته شد .(غربی ها اینطور میخواهند تصور کنند ! مگر باطری باستانی پیدا شده را ندیدند؟ دارا)

باتری ولتا

ولتا نوعی باتری ساخت که تشکیل شده بود از چند لایه یکنواخت از کاغذ پنبه ای نسبتا ضخیم و آغشته به آب نمک، روی آنرا ورقهء هم اندازه ای از فلز روی و روی آن را هم ورقه ای از نقره پوشانده بود . این باطری بنام باتری ولتا موسوم است . بالا و زیر باطری باید دو فلز متفاوت باشند و اگر آنرا با ولت متر اندازه بگیرید ولت متر ولتاژی را نشان خواهد داد . لایه های پیل میتوانند حتی بیشتر هم باشند تا نبروی بیشتری بتواند تولید کند . باتری ها ی دیگری هم تا سال 1870 ساخته شدند که در این مختصر به شرح آن نمیپردازیم .

باتری تر دانیال ( باتری ثقلی و یا باتری پا کلاغی هم گفته شده )

اگر یک ورقه مس را در ته یک ظرف شیشه ای قرار دهید و تا نیمه ظرف را سولفات مس بریزید و ورقه ای از روی را در میان این ظرف و موازی با ورقه مسی آویزان کنید و روی آن سولفات روی بریزید بطوری که روی در میان سولفات روی و مس هم در میان سولفات مس باشد این باطری باطری خوبی خواهد بود . سولفات مس غلیط است و در پایین ظرف وزیر سولفات روی قرار میگیرد . البته این باتری همانطور که گفته شد خوب کار میکند اما نمیتوانید از آن در چراغ قوه خود استفاده کنید ! . اگر با موفقیت این باطری را ساختید میتوانید باتری خشک هم بسازید .

شیمی باطری های مدرن:

باتر های مدرن مواد شیمیایی گوناگون دارند و نیرو و دوام آنها هم گوناگون است :


باتری روی و کربن

باتری روی و کربن یا باتری استاندارد با قیمت خیلی نازلی در اندازه های استاندارد C ,D , AA تولید میشود و ساختمان آن از میله کربنی و روی تشکیل شده که در بین آنها خمیر ی اسیدی قرار دارد و این خمیر حکم الکترولیت را دارد.

باتری آلکالین:

الکترود های این باتری روی و اکسید منگنز است و مادهء الکترولیت بین الکترود ها الکترولیت آلکالین است.

باتری فتو لیتیم:

لیتیم ، یدور لیتیم، و یدور سرب در این باتری ها بکار رفته تا بتواند نیاز به نیروی اضافی در دوربین عکاسی الکترونیکی را براورده کند .

باتری سرب و اسید سولفوریک:

این باتری در اتومبیل ها بکار میرود فالکترود ها از سرب و اکسید سرب ساخته شده که در ظرفی پر از الکترولیت ِ اسید سولفوریک قرار دارد و قابل شارژ است .

باتری نیکل کادمیم:

الکترود های این باتری از هیدراکسید نیکل و کادمیم است و الکترولیت آن هیدواکسید پتاسیم است و قابل شارژ است.

باتری نیکل و هیدرور فلزی:

این باتری به سرعت دارد جانشین باتری نیکل کادمیم میشود و آن بخاطر اینست که اثر حافظه در آن وجود ندارد و این باتری ها هم قابل شارژ کردن هستند.


باتری یون لیتیم:

این باطری باتری بسار خوبی از نظر نسبت نیرو دهی به وزن خود باتری است ، این باتری ها را معمولا در کامپیوتر های لپ تاپ و تلفن همراه میبینید و قابل شارژ کردن هستند .
__
باتری فلز روی و هوا:__

این باتری سبک است و قابل شارژ شدن است.

باتری روی و اکسید جیوه:

این باطری ها معمولا در سمعک ها استفاده میشوند .

باتری نقره و فلز روی:

این باتری در سفر های فضایی کاربرد دارد زیرا نسبت نیرو دهی به وزن پایین آن مطلوب است .

باتری فلز – کلرور:

این باتری در اتومبیل های برقی کار برد دارد.

  امتیاز: 0.00