منو
 کاربر Online
1993 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 02 اسفند 1385 [10:24 ]
  اروپا را دریابید!
 

دانشمندان علوم سیاره‌ای: اروپا را دریابید!
پروفسور ویلیام مک کینون از دانشگاه واشنگتن بر این باور است که درست مانند یک جامعه که از ثروت زیاد عده‌ای به زحمت می افتد، هر یک از قمرهای مشتری با یکدیگر متفاوت‌اند و هر یک می‌توانند حقایق زیادی را در مورد سیاره‌ها روشن سازند ولی در این میان قمر اروپا نیاز به توجه بیشتری دارد.
آذین زنگویی
یو، اروپا، گانیمد و کالیستو چهار قمر گالیله‌ای مشتری‌اند که شباهت زیادی به ماه زمین دارند. در مورد این قمرها هنوز ناشناخته‌هایی وجود دارد؛ مانند دمای ماگما و همچنین کوه‌ها در یو، جدا نشدن اقیانوس کالیستو در عمق یا توجیه میدان مغناطیسی منظومه‌ی شمسی از طریق میدان مغناطیسی که در هسته آهنی گانیمد وجود دارد.
اروپا بهترین شانس ما برای شناخت منشا حیات است؛ زیرا این قمر علاوه بر آب مایع، دارای منابع انرژی زیادی است که می‌تواند کربن و دیگر عناصری را که محصول‌ فعالیت‌ موجودات‌ زنده‌ هستند،به وجود آورد

مک کینون (McKinnon) تمامی این قمرها را بررسی کرده است و در جلسه‌ی انجمن فیزیک که در سال ۲۰۰۶ در سانفرانسیسکو برگزار شد از گانیمد به عنوان خواهر افتخاری یاد کرد؛ زیرا به جز گانیمد تمامی قمرهای ذکر شده بر اساس شخصیت‌های زن افسانه‌های یونانی نام گذاری شده‌اند.

مک کینون می‌گوید: «اروپا از نظر زمین شناسی فعال بوده است، اما از آنجایی که آنتن اصلی فضاپیمای گالیله گشوده نشد، ما قادر به گرفتن تصاویر زیادی از آب فشان‌های فعال نبودیم. سطح این قمر جوان است و ناحیه‌هایی دارد که همه علاقه‌مند به دانستن ترکیب آن هستند.»

اقیانوس مخفی :
مک کینون می گوید:«تمامی شواهد نشان می‌دهند که در فاصله ۱۰ تا ۲۰ کیلومتری زیر سطح بدون هوای اروپا یک اقیانوس وجود دارد. از دید یک شخص عادی این فاصله زیاد است ولی از نظر زمین شناسی فاصله ای به شمار نمی آید.» وجود این اقیانوس به دلیل خروج حرارت از قسمت داخلی اروپا است.

مک کینون می گوید:«با نگاهی به بد شکل شدن سطح و لایه‌ی نازک یخی که آن را پوشانده است می‌توان دریافت که این لایه به تازگی فعال بوده است.» همچنین وجود حفره‌های برخوردی جوان، سن کم نسبی اروپا را نشان می دهند. او می‌افزاید: «به دلیل وجود مواد رنگی بر روی سطح که در تصاویر فضاپیمای گالیله نشان داده شده‌اند؛ اقیانوس اروپا نیاز به بررسی دارد. تصاویر با کیفیت بالا و همچنین رادارهای نفوذ کننده در یخ، مانند آن‌هایی که در نقشه برداری‌ها از مریخ به کار برده می‌شوند، به شناسایی این اقیانوس و همچنین مواد سطح که حاصل فعالیت موجودات زنده است، کمک می‌کنند. طراحی ماموریتی به اروپا قابل انجام است و حدودا به ۱۰ سال زمان نیاز دارد که ۶ سال آن صرف ساختن ماهواره می شود و هزینه آن حدود ۶ میلیارد دلار برآورد شده است. در مورد این هزینه با ناسا که به ساخت `پایگاه ماه` مشغول است، رقابت خواهیم داشت که شاید بتوان با علاقه‌مند کردن اروپا قسمتی از هزینه را از طریق آن‌ها تامین کرد.»

ناسا بعد از پایان ماموریت کاسینی برای بازگشت به اروپا، تیتان یا قمر کوچک فعال اطراف زحل برنامه‌ریزی خواهد کرد. مک کینون می گوید: «این قمر اگر چه کوچک است ولی به دلیل جاذبه بسیار کمی که دارد پرواز از طریق آن به راحتی انجام می‌گیرد. این راه بسیار مناسبی برای نمونه‌برداری از آن است.سطح اروپا ۴۰ برابر سطح انسلادوس است و به همین دلیل هدف مهم‌تری به شمار می آید.»

برگرفته از : www.Irannojoom.tk

سعید نظریه

  امتیاز: 0.00