منو
 کاربر Online
397 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  سه شنبه 01 اسفند 1385 [05:18 ]
  همزاد خورشید به صورت جنینی کشف شد
 

اخترشناسان جنینی از یک ستاره را در آسمان کشف کردند که احتمالا همزاد خورشید را به وجود می آورد.
این شی ء با نام E۴۲ در سحاب عقابی که محدوده ای ابری و متشکل از ستارگان است و ۷ هزار سال نوری از ما فاصله دارد، قرار گرفته است.
این جنین اختری در یکی از بخش های معروف روشنی زای سحاب موسوم به `ارکان آفرینش` در کمین نشسته است.
دانشمندان تصویر جدید این ارکان را از تصاویر گرفته شده با تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه اشعه ایکس `چاندرا` متعلق به سازمان فضایی آمریکا (ناسا) مورد مطالعه قرار دادند.
E۴۲ یکی از دوازده ساختار در این ارکان را که به کرات تبخیر گاز معروفند، تشکیل می دهد. این اجسام کروی مناطقی از گازی غلیظ را در برگرفته اند که ستارگان را به وجود می آورد.
ستارگان از این ابرهای گاز و غبارین که پس از رسیدن به غلظت کافی تحت جاذبه خود متلاشی می شوند، شکل می گیرند. در این بین تنها ۴ کره از جرم کافی برای تشکیل ستارگان برخوردارند و از این ۴ عدد نیزE۴۲ تنها شی ای است که از جرمی به اندازه خورشید بهره برده و گمان می رود که همزاد خورشید را به وجود آورد.
بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی world science، خورشید ما ۵ میلیارد سال پیش در پی سوخته شدن ابرهایی از گاز و غبار با امواج فرابنفش و انفجار آنها توسط ابرنواخترها به وجود آمد.
خورشید احتمالا در منطقه ای شبیه به `ارکان آفرینش` زاییده شده زیرا فراوانی شیمیایی موجود در سیستم خورشیدی نشان می دهد: یک ابرنواختر در همان نزدیکی ها شکل گرفته و عناصر سنگین آن به سیستم خورشیدی ما پیوسته است.


خبرگزارى مهر

  امتیاز: 0.00