منو
 کاربر Online
698 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 23 بهمن 1385 [12:11 ]
  تکنولوژی فیبر نوری
 

فیبر نوری یک موجبر استوانه ای از جنس شیشه (یا پلاستیک) که از دو ناحیه مغزی و غلاف با ضریب شکست متفاوت و دو لایه پوششی اولیه و ثانویه پلاستیکی تشکیل شده است.

فیبر نوری یکی از محیطهای انتقال دهنده با سرعت بالا است. اگر بخواهیم نوریک چراغ قوه را دریک راهروی مستقیم هدایت کنیم و فقط با روشن کردن چراغ قوه، نوردر امتداد راهرو پخش خواهد شد، ولی اگر راهروی ما چند پیچ داشته باشد ما باید سیر هر پیچ آینه هایی قرار دهم تا این آینه ها نور رسیده از راهروی اولی را به راهروی دومی منعکس کند. پس اساس کار فیبرهای نوری و هدایت نور در داخل آن، قانون اسنل می باشد. بر اساس قانون اسنل برای انتشار نور در فیبر نوری شرط بازتابش کلی باید برقرار باشد.

تصویرتصویر


ساختار یا ساختمان:

یک فیبر نوری از سه بخش متفاوت تشکیل شده است:

  • هسته (Core): هسته نازک شیشه ای در مرکز فیبر که سیگنالهای نوری در آن حرکت می نمایند.

  • روکش (Cladding): بخش خارجی فیبر بوده که دور تا دور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نور منعکس شده به هسته می گردد.

  • بافر رویه (Buffer Coating): روکش پلاستیکی که باعث حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر است.

  • به طور کلی فیبر نوری قریبا ضخامتی به اندازه یک تار مو دارد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 24 بهمن 1385 [06:39 ]
  فیبرهای نوری ضخیم
 

دارا

فیبر های نوری که در ابتدا به بازار آمد تار نازک مو مانند بودند اما امروز نیاز برای انواع بزرگتر آن هم پیدا شده و من در آزمایشگاه با انواع ضخیم تر به قطر سه چهار میلی متر و بیشتر حتی به ضخامت ده تا پانزده میلی متر هم کار کرده ام از انواع ضخیم تر آن برای انتقال نور مانند لوله های نوری (LIGHT PIPE ) استفاده میشود . تصویر را ببینید ، به این لوله ها GOOSENECK و یا گردن ـ غاز گفته میشود.

تصویر


  امتیاز: 0.00