منو
 صفحه های تصادفی
عمادالدین قرا ارسلان قاورد از سلاجقه ی کرمان
رشته علوم اجتماعی
سختی دوران غیبت
پاسخ امام حسین علیه السلام به نامه های کوفیان
علی علیه السلام نفس رسول الله است
حرکت یکنواخت
پروزوپیت
آمپر متر
کوریت
فصل
 کاربر Online
454 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 23 بهمن 1385 [11:45 ]
  لیزر شیمیایی
 

سلام

از سایت و مطالب علمی شما بسیار سپاسگزارم.
اگه امکان داشته باشه در مورد لیزر شیمیایی توضیح دهید.
خداوند یار و یاورتان
م. باقری

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 24 بهمن 1385 [09:50 ]
  لیزر شیمیایی
 

با سلام و تشکر متقابل

گر چه انرژی خروجی سیستم های لیزری پرقدرت از نظر نوری بسیار زیاد است ولی در مقایسه با انرژی واکنش های معمولی قابل توجه نیستند. برای مثال یک کیلوگرم مواد منفجره حدود 8 مگا ژول انرژی آزاد می کند. در لیزرهای شیمایی این انرژی به منظور ایجاد جمعیت معکوس و تولید لیزر به کار می رود.

یک واکنش معروف برای چنین منظور واکنش فلورین و هیدروژن است. اگر هر دو به صورت مولکولی وجود داشته باشند هیچ واکنشی بین آنها واقع نمی شود، اما اگر به نحوی اتم های تنهای هر یک از این نمونه های ایجاد شود، پس از آن دو واکنش باعث واکنش زنجیره ای و ترکیب مجدد همه هیدروژن ها و فلورین ها می شود:

انرژی F + H2 → HF + H+


انرژی H + F2 → HF + F+


بنابراین مولکولهای HF در حالات تحریکی خود قرار می گیرند و جمعیت معکوس بین این حالتهای تحریکی و حالت پایه ممکن است به وجود آید. همه لیزرهای شیمیایی فقط در ترازهای ارتعاشی و چرخشی مولکولی درگیر نیستند بلکه تحریک به ترازهای انرژی الکترونی نیز مشاهده شده است. بعضی از قویترین پالس های لیزری تاکنون توسط لیزرهای شیمیایی به دست آمده است، برای مثال لیزرهای HF پالسهای تا حدود چندین ژول تولید می کنند. از خصوصیت دیگر که این لیزرها را جذاب کرده است مقدار کم توان الکتریکی مورد نیاز برای این لیزرها که نسبت بالای `توان ماکزیمم به حجم و وزن` را به دست می دهد. ساختمان لیزر شبیه لیزر گاز دینامیک (دینامیک گازی) است و هنوز این لیزرها به صورت تجارتی عرضه نمی شوند.

  امتیاز: 0.00