منو
 کاربر Online
850 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 20 بهمن 1385 [15:09 ]
  اتش سیگار
 

در یک مجلس دوستانه از حاظران بپرسید :ایا اتش سیگار پارچهی پنبهای را می سوزاند یا نه؟پاسخ خواهید شنید مسلما بلی. ولی شما می توانی با یک روش ساده عکس ان را ثابت کنید .برای این کار یک سکهی بزرگ (بزرگترین سکه ی رایج)و یک دستمال پنبه ای لازم دارید . تاکید میکنم که این دستمال حتما باید پنبه ای باشد.اکنون سکه را وسط دستمال قرار دهید کناره های دستمال را به طرف هم بکشید به طوری که دستمال کاملا روی سکه بخوابد .و ان وقت سیگار روشن را از چند نقطه روی دستمال فشار دهید . همه تصور میکنند که دستمال به طور قطع خواهد سوخت وسوراخ میشود (حرارت نوک سیگار بسیار بالاست) ولی وقتی دستمال را باز باز کرده و سکه را وسط ان کنار بزنید با کمال تعجب همه مشاهده خواهند کرد که دستمال سالم است .
دلیل این کار را برای شما توضیح میدهم:سکه هادی حرارت است و گرمای سیگار به جای اینکه صرف سوزاندن دستمال شود جذب سکه می شود .
نظیر این ازمایش را با جوشاندن اب در داخل ظرف کغذی میتوان اجرا کرد : به طور خیلی ساده یک ظرف کاغذی به شکل مخروط بسازید وارا تا نصف پر اب بکنید و به کمک این انبر دست روی شعله یک چراق الکلی قرار دهیید.اب می جوشد بدون اینکه کاغذ بسوزد .
اما در مورد ازمایش سکه ودستمال توصیه میشود که قبلا به کمک یک تکه پارچهی پنبهای ان را برای اینکه منجر به سوختن پارچه نشود به دست اورید وان وقت در حضور دیگران اقدام به اجرای ان کنید .

  امتیاز: 0.00