منو
 کاربر Online
1716 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 17 بهمن 1385 [08:37 ]
  رکورد انجام راه پیمایی فضایی
 

`سونیتا ویلیامز` فضانورد زن آمریکایی روز یکشنبه پس از حضور در راه پیمایی فضایی انجام گرفته برای ارتقای سامانه خنک‌کننده ایستگاه فضایی بین‌المللی ، رکورد انجام راه پیمایی‌ها فضایی توسط زنان را شکست. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز گذشته `ویلیامز` به همراه `مایکل لوپز آلگریا` دومین راه پیمایی فضایی خود در چند روز گذشته را برای ادامه روند ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار کره زمین انجام داد و با توجه به راه پیمایی فضایی مشابه دیگری که در ماه دسامبر گذشته انجام داده بود، مجموع زمان حضور در راه پیمایی‌های فضایی خود را به ‪ ۲۲‬ساعت و ‪ ۲۷‬دقیقه رساند. رکورد قبلی مجموع زمان حضور در راه پیمایی‌های فضایی برای زنان در حدود ‪ ۲۱‬ساعت بود.

در خلال راه پیمایی فضایی روز گذشته که بیش از هفت ساعت به طول انجامید، فضانوردان با خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی ابتدا لوله‌های حاوی مایع آمونیاک را از یک سامانه خنک‌کننده موقت در بیرون بخش بیرونی ایستگاه به یک سامانه خنک‌کننده جدید و دایمی متصل کرده و یک رادیوتور از کارافتاده ایستگاه فضایی را از آن جدا کردند.

این دو فضانورد سپس طبق برنامه یک قطعه سایه‌بان مانند را از بخش بیرونی ایستگاه جدا کرده و از یک صفحه خورشیدی ایستگاه که قرار است در ماموریت بعدی شاتلهای `ناسا` از ایستگاه جدا شود، عکسبرداری کردند و در نهایت کابلهای سامانه الکتریکی جدیدی را در بیرون ایستگاه نصب کردند که با کمک آن از این به بعد شاتلها پس از پهلو گرفتن در کنار ایستگاه می توانند از منبع الکتریکی ایستگاه برای شارژ باتری‌های خود استفاده کنند.

راه پیمایی فضایی بعدی خدمه ایستگاه فضایی که سومین راه پیمایی فضایی آنها در طول تنها ‪ ۹‬روز خواهد بود، روز پنج شنبه انجام خواهد شد. این نخستین باری است که خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی در زمانی که یک شاتل در کنار ایستگاه پهلو نگرفته، سه راه پیمایی فضایی را در چنین مدت کوتاهی انجام می‌دهند.

این درحالی است که چهارمین راه پیمایی فضایی خدمه فعلی ایستگاه فضایی نیز با حضور `لوپز آلگریا` و فضانورد روس به نام `میخاییل تیورین` در روز ‪ ۲۲‬فوریه انجام خواهد شد. در طول تاریخ حضور انسان در فضا، بیشترین رکورد مربوط به انجام راه پیمایی‌های فضایی به `آناتولی سولوویوف` فضانورد روس تعلق دارد که در خلال ‪ ۱۶‬راه پیمایی فضایی، بیش از ‪ ۷۷‬ساعت را به صورت معلق در فضای بیکران سپری کرده بود. رکورد بعدی به `جری راس` تعلق دارد که در طول ‪ ۹‬راه پیمایی فضایی ‪ ۵۸‬ساعت را در فضا سپری کرده بود. `لوپز آلگریا` هم اکنون در این زمینه در مکان سوم قرار دارد اما وی با انجام مابقی راه پیمایی های فضایی خود تا پایان ماه میلادی جاری، در فهرست مذکور از هموطن خود ` جری راس` بالاتر رفته و در مکان دوم خواهد ایستاد.

  • منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00