منو
 کاربر Online
1258 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 14 بهمن 1385 [09:14 ]
  الماسهای فضایی
 

یکی از زمین شناسان دانشگاه فلوریدا به تازگی ادعا کرده که الماسهای سیاه در گذشته از فضا به زمین آمده اند.

الماسهای سیاه رنگ نادری که فقط در برخی نقاط جهان یافت می شوند، احتمالا در پی برخورد یک شهاب سنگ بزرگ به زمین در میلیاردها سال قبل، از فضا به زمین منتقل شده اند. این الماسها که از آنها با نام « کربونادو» نیز یاد می شود. تا کنون تنها در کشور برزیل و نیز جمهوری آفریقای مرکزی شناسایی شده و بر خلاف سایر انواع الماسها، هر کدام از این الماسهای سیاه رنگاز میلیونها کریستال الماس بسیار کوچک تشکیل شده اند. از دیگر ویژگی های غیر عادی الماسها، وجود منافذ کوچک در سطح آنهاست که محققان تا کنون توجیه قانع کننده ای برای پیدایش این منافذ پیدا نکرده اند. الماسهای عادی معمولا در عمق 200 کیلومتری زیر زمین شکل می گیرند که در آن فرآیند، عنصر کربن تحت فشار بسیار زیاد به الماس تبدیل می شود. دانشمندان معتقدند منافذ الماسهای سیاه رنگ احتمالا در اثر تماس آنها با گاز در حین شکل گیری، ایجاد شده اند اما در اعماق 200 کیلومتری زمین هوایی وجود ندارد که بتواند این منافذ را در الماسهای سیاه رنگ تولید کرده باشد.

استفن هاگرتی زمین شناس دانشگاه بین المللی فلوریدا در میامی آمریکا، گفت: وجود منافذ عجیب روی سطح این الماسها و نیز این مطلب که الماسهای یاد شده نه در معادن عادی و فقط در مناطق خاصی از زمین یافت می شوند، احتمالا نشانه ورود آنها از فضا به زمین است. این محقق عقیده دارد الماسهای سیاه رنگ احتمالا در پی سقوط یک سنگ آسمانی از فضا به زمین منتقل شده اند. سنگ آسمانی مذکور احتمالا دارای قطری در حدود یک کیلومتر بوده و میلیاردها سال قبل در زمانی که زمین و ماه به شدت توسط شهاب سنگ ها بمباران می شدند، از فضا به زمین اصابت کرده است. عمر الماسهای کربونادو پیش از این بین 2 میلیارد تا 4 میلیارد سال تخمین زده شده است. در آن دوران آمریکای جنوبی و آفریقا به یکدیگر متصل بوده اند که دلیل کشف شدن الماسهای یاد شده تنها در دو کشور برزیل و آفریقای مرکزی، همین مطلب است.

به گفته هاگرتی، ذرات تشکیل دهنده این الماسها احتمالا میلیاردها سال قبل در پی انفجار یک ستاره به صورت گاز در فضا منتشر شده است و این گازها بعدها به ابرهای گازی پیوسته اند که منظومه شمسی از آنها شکل گرفته است. با گذر زمان بیشتر این گازها درون منظومه شمسی فشرده شده و به شکل یک سنگ آسمانی درآمده اند و آن سنگ آسمانی در نهایت به زمین اصابت کرده است.

محققان این دانشگاه به علاوه با استفاده از تجهیزات طیف سنجی ساختار این الماسهای سیاه رنگ را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند ساختار آنها به میزان زیادی مشابه ساختار بقایای برخی سنگهای آسمانی است که در گذشته روی زمین کشف شده است.

  • منبع: مجله پارس اسکای

  امتیاز: 0.00