منو
 صفحه های تصادفی
اهمیت خانواده
آخرین آیاتی که بر پیامبر نازل شد
پای ورزشکاران
عهدنامه ترکمانچای
رادیو آماتوری
قحطی در ایرلند
چرخه آب در گیاهان
فشارسنج پزشکی
کتابهای فیزیک نوین
وقف در اسلام
 کاربر Online
864 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 12 بهمن 1385 [07:12 ]
  دزد گیر هوشمند و منحصر بفرد
 

این پروژه را در قسمت خلاقیت و فن آوری پست کردم و برای اطمینان از بازتاب آن در اینجا هم آنرا قرار میدهم .



دارا
با سلام

میدانم که برای ساختن دزدگیر اتومبیل دوست دارید از نور لیزر استفاده کنید زیرا که اطرافیان که نور آنرا میبینند بیشتر میترسند و ماشین شما را رها میکنند و به آن نزدیک نمیشوند - طراحی این چیز ها را نباید خیلی سخت گرفت و گمان کرد که هر چه قطعات بیشتری داشته باشید بهتر گار میکند . سیستم را حتی میتوانید با یک لپ تاپ در داخل ماشین کار بیندازید آما آیا واقعا چنین کاری ضروری است ؟ البته که نه! .

  • از بوق ماشین استفاده نکنید و بجای آن از آژیری استفاده کنید که 120 دسی بل حجم و یا بلندای صدای آن است و یک خاصیت خوبی که دارد کوچکی آن است که به اندازهء گردویی است و صدای آن هم دایرکشنال است و مهمتر از همه خودش دارای مدار درایو کننده در داخل آژیر است و با سه تا دوازده ولت کار میکند . این بازر یا بهتر بگوییم سیرن را در اندازه های بزرگتر هم میتوان تهیه کرد اما بزرگتر از 120 دسی بل خیلی بلند است و ایجاد وحشت میکند و خدای نخواسته میتواند شما را بدرد سر بیندازد و باعث ترس و وحشت احتمالی کودکان شود . تا اینجا باطری و این سیرن صدا را تولید میکند . این را داشته باشید دوباره باز خواهیم گشت .

سیرن های ساخت شرکت ملوری

ملوری = Mallory نام شرکت سازنده سیرن است.

  • همان طور که شما هم حدس زدید لیزر و یا قلم لیزر یک المان نیست و یک مدار است و در واقع همان مدار چشمک زن است اما چشمک ها را خیلی سریع میزند! بطوری که شما آن را نمیبینید . البته المان دایود لیزری هم موجود است اما آماده برای کار نیست و دایود لیزر با برق دی سی و یا برق مستقیم فورا داغ شده و برای همیشه از بین میرود .

  • قلم لیزر را در داخل ماشین و زیر شیشه عقب اتومبیل و بالای تکیه گاه صندلی عقب بگذارید و برای آن پایه ای از یک تکه آلومنیوم و یا لکزن بسازید که قلم را محکم و بدون حرکت با یک پیچ و مهره نگه دارد .

  • یک LDR و یا اصطلاحا چشم الکتریکی را به قطب مثبت سیرن ملوری وصل کنید و طرف دیگر LDR را به مثبت تغذیه 12 ولت وصل کنید و طرف دیگر سیرن را به زمین باطری وصل کنید میتوانید از پریز مخصوص ماشین استفاده کرده و آنرا داخل سوراخ فندک ماشین بگذارید محور وسط مثبت است . با این کار نیرو را از باطری میگیرید . سیرن در روز تا زمانیکه به فندک ماشین وصل است غوغا خواهد کرد ما نمیخواهیم که چنین شود ،برای اینکار یک لوله سیاه مقوایی را به طول 5 سانتی متر مقابل LDR قرار دهید و لیزر را در عقب ماشین طوری تنظیم کنید که دقیقا نور آن به داخل لوله سیاه مقوایی بتابد و سیرن را بصدا در آورد . تا اینجا سیرن و لیزر باید کار کند . اما هنوز دزد گیر نیست و باید کار های دیگری کرد .

  • یک گوی فلزی به قطر حدود یک سانتی متر را از یک بلبرینگ مستعمل خارج کنید (از مهرهء یک پیچ و مهره هم میتوان استفاده کرد) و با یک سیم نازک که به آن وصل میکنید یک آونگ بسازید که به اندازه ده سانتی متر طول داشته باشد . یک نوار آلومنیومی نازک به عرض دو سانتی متر و طول 10 سانتی متر را به شکل حرف U در آورید که داخل آن 1.5 تا 2 سانتی متر باز باشد .آونگ را در داخل ماشین و یا داخل صندوق عقب طوری قرار دهید که آونگ در صندوق عقب ماشین در جای مناسبی دور از دید قرار داشته باشد آونگ را درست در میان U که ساخته اید قرار دهید و آنرا به بدنه داخل صندوق عقب با پیچ کوچکی پیچ کنید بطوری که با کمی تکان خوردن اتومبیل آونگ به U بخورد - با تنگ کردن U میتوان آنرا خیلی حساس کرد . چیزی که با گوی و U ساختید یا سویچ حساس است که دزد از وجود آن مطلع نیست .

  • قلم لیزر خود را باز کرده و آنرا با سه باطری قلمی و قوطی مناسبی برای باطری و سری کردن سویچ آونگی که ساخته اید و به کمک چند رشته سیم آنرا طوری بکار بیندازید که هر وقت ماشین شما کمی تکان خورد قلم لیزر را روشن کرده و آنهم بنوبهء خود سیرن را بکار بیندازد و با این کار شخص بالقوه دزد! razz با شنیدن صدای سیرن در همان بار اول اتومبیل شما را در حالی که شدیدا کنف شده استrazz رها خواهد کرد و چه بسا که دیگر دنبال این کار زشت نرود .razz
اگر اینکار دزد سمج را ادب نکرد میتوانیم در پروژه های دیگر طراحی هایی بکنیم که دزد بی انصاف برای همیشه شما را تنها بگذارد و آنقدر به کار الکترونیک علاقمند شود که دزدی را رها کرده و دنبال درس خواندن برود.razz

این پروژه را خیلی تمیز و کوچک و زیبا میتوان ساخت و کاری به کار سیم کشی ماشین شما ندارد و برق ماشین شما را هم زیاد مصرف نمیکند مگر اینکه سیاهی لشکری از دزدان در اطراف ماشینتان باشند! .razz حتی سویچ را هم در داخل یک قوطی اسپری مو میتوانید قرار دهید که در پشت ماشین قرار دارد و کسی نمیداند که قوطی سویچ است . برای بهتر کردنش میتوانید لیزر نامرئی استفاده کنید که آنرا پیشنهاد نمیکنم زیرا که تنظیمش مشکل است چون چیزی را نمیشود دید مگر اینکه تجربه کافی در اینکار داشته باشید . از شیشه های کوچک پنی سیلین و یا آنتی بیتویک برای ساختن سویچ میتوانید استفاده کنید . اگر راهنمایی خواستید سوال کنید . با درود اگر چنین چیزی ساختید تصویر آنرا برای دوستانتان حتما در انجمن قرار دهید . با درود


چشم الکترونیک یا سلول فتو الکتریک

اگر میتوانید این سویچ های آونگی را تهیه کنید چه بهتر وگرنه آنرا خودتان هم میتوانید بسازید :

سویچ حساس به تکان و لرزش

اگر میخواهید آژیر مقطع نباشد و با روشن شدن همانطور روشن بماند و شما را خبر کند از یک آهنربا در اطراف سویچ پاندولی میتوان استفاده کرد اما وقتی خودتان از ماشین استفاده میکنید آنرا غیر فعال کنید .

  امتیاز: 0.00