منو
 کاربر Online
553 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 10 بهمن 1385 [16:50 ]
  امواج رادیویی برای تشخیص مواد منفجره
 

دانشمندان ژاپنی روشی را ابداع کردند که در آن برای تشخیص موادمنفجره مانند `تی‌ان‌تی` در مین‌های زمینی یا چمدانها، از موج‌های رادیویی استفاده می‌شود. به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی رویترز، به گفته پژوهشگران این فن‌آوری به روش‌های رایج تشخیص مانند استفاده از اشعه ایکس ارجحیت داشته و می‌تواند انواع مختلف پودرهای سفید از فلور تا نمک و همچنین مواد مخدر و منفجره را تشخیص دهد.

با استفاده از این روش جدید می‌توان مین‌های زمینی را که بوسیله شناسایی کننده‌های فلزی مرسوم نمی‌توان ماهیت انفجاری اجسام دفن شده را تشخیص داد شناسایی کرد. به گفته پروفسور `هیدو ایتوزاکی` از دانشگاه اوزاکا و مجری این تحقیقات تاکنون‌شناسایی مواد منفجره خاص مانند تی‌ان‌تی به دلیل وجود اتم‌های نیتروژن که فرکانسهای ارتعاشی بسیار بسیار پایینی دارند، دشوار بود.

دانشمندان وسیله‌ای موسوم به دخالت کوانتومی ابررسانا `‪ `SQUID‬را ابداع کردند که مجهز به حس‌گر حساس به میدان مغناطیسی بوده و می‌تواند نیتروژن که عنصر موجود در بسیاری از مواد منفجره مانند تی‌ان‌تی است، را شناسایی کند. قطر تراشه اسکوئید یک سانتی متر بوده و برای خنک شدن به نیتروژن مایع نیاز دارد و در دمای منفی ‪ ۱۹۶‬درجه سلسیوس (‪ ۷۷‬درجه کلوین) عمل می‌کند.

  امتیاز: 0.00