منو
 کاربر Online
576 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 09 بهمن 1385 [13:35 ]
  فقط به خاطر چند ثانیه !
 

اولین روزهایی که ویندوز را نصب کرده بودید از آن زمان که کامپیوتر را روشن می کردید تا آن هنگام که ویندوز آماده کار کردن بود فقط یک دقیقه یا حتی کمتر طول می کشید. اما حالا برای آن که ویندوز آماده شود شاید باید دو یا سه دقیقه یا حتی بیشتر صبر کنید.برای بعضی از کاربران این موضوع آنقدر ناراحت کننده و عذاب آور است که سعی می کنند با نصب ویندوز جدید بر این مشکل غلبه کنند. اما حقیقت این است که مدت زمان راه اندازی ویندوز تابع عوامل گوناگونی است که می توان با مدیریت و نظارت برآنها این زمان را تا حد زیادی کاهش داد. در این مقاله به پاره ای از مهمترین موارد آن می پردازیم .
1.به محض اینکه کلید روشن شدن کامپیوتر را می زنید قبل از آنکه ویندور خودش را به سیستم بفهماند سخت افزارها شروع به هماهنگی با هم می کنند.پس با همین قسمت شروع می کنیم.با تغییر برخی از برنامه های Setup کامپیوتر می توان تأثیر زیادی در مدت زمان راه اندازی سیستم گذاشت.هنگامی که سیستم در حال روشن شدن است،کلید Delete را بزنید.در این زمان شما به Setup سیستم وارد می شوید.برای کار با این قسمت یا با فردی که قبلا تجربه داشته کمک بگیرید یا حتما راهنمای مادربورد را مطالعه کنید.تنظیماتی که شما به دنبال آنها هستید درون زیر مجموعه هایی گنجانده شده اند و شرایط هر تنظیم متفاوت است.صفحات را به منظور آگاهی از انتخاب ها و فرمان های جستجو بخوانید.
Quick Power On Self-Test را بر روی Fast یا Enabledتا از زمان تست های Start-up سخت افزاری و حافظه بکاهید.البته با احتیاط عمل کنید چون با این کار ممکن است مشکلات موجود در Ram یا مادربورد نادیده گرفته شوند.
اگر فلاپی شما درست کار می کند،نیازی به تست آن در هر بار بوت سیستم نخواهد بود.آن را بر روی Disabled قرار دهید.کانال های IDE(Primary & Secondary) خویش را بیابید.زمانی که این انتخاب ها بر روی Auto تنظیم شود،کامپیوتر شما در هر بار بوت کردن و برای شناسایی وقفه خواهد داشت.بنابراین بهتر است برای هر کانال IDE بدون استفاده،تنظیم None را انتخاب کنید.
2.ویروس ها،نرم افزارهای جاسوسی و تبلیغات بلای جان ویندوز هستند.گاهی اوقات در پنهان بودن برنامه های مخرب،فرایند Start-Up یا شروع بکار سیستم را کند می سازد.با اسکن ویروس ها این برنامه ها را مسدود کنید.اگر فاقد برنامه های ضد ویروس هستید،همین حالا اقدام کنید.باور کنید داشتن یک ویروس کش قوی ارزشش را دارد!
3.حذف برنامه های Start-Up غیر ضروری یکی از مهمترین کارهایی است که به ما در راه اندازی سریعتر ویندوز کمک می کند.برای دسترسی به تنظیمات آن Run را از منوی Start اجرا کنید و در فیلد آن msconfig را تایپ کنید و Ok را بزنید.البته در ویندوز 2000 باید از برنامه های دیگری مانند Startup Control Panel استفاده کنید.
کافیست Startup tab را کلیک کنید تا فهرست برنامه های اجرایی در Startup را ببندید.علامتهای تیک موجود در سمت چپ پنجره ی Msconfig را بردارید تا از اجرا شدن آنها جلوگیری کنید.نام و مکان هر فایل به شما کمک می کند تا آن را بشناسید.
توجه کنید که در ویندوز XP ،Msconfig دارای یک Services tab است که دیگر برنامه ها و مولفه های سیستم عامل را نشان می دهد.می توان علامت برخی را برداشت تا از باز شدن آنها در Start-Up جلوگیری کرد.البته بعضی برای ویندوز ضروری هستند.بنابراین مراقب باشید همه را از حالت انتخاب خارج نکنید.
4.اصطلاحی در بین متخصصین وجود دارد که می گویند رجیستری چاق شده است!در واقع تنظیم رجیستری و لاغر کردن آن ضمن راه اندازی سریعتر کامپیوتر ،کارایی بهتر ویندوز را هم در پی خواهد داشت.البته در این زمینه باید حتما از نرم افزارهایی که برای همین کار نوشته شده اند استفاده کنید.برنامه هایی مانند Registry Clean می تواند سخت افزارها و نرم افزارهای منسوج را جارو کند.هم چنین Regclean برای نسخه های قدیمی ویندوزمناسب است.برای XP برنامه های تجاری مانند Norton System Works
شرکت Symantec این کار را انجام می دهند.
5.آخرین کاری که میتوان به آن دل بست یکپارچه سازی هارد دیسک است.هارد دیسک همیشه یک فایل را در یکجا ضبط نمی کند و هر جا که فضای خالی بیابد ،بخش های مختلف فایل را ذخیره می کند.یکپارچه سازی هر یک از درایوها سبب می شود تا فایل منسجم گردد و عملکرد شروع کار ویندوز بهبود یابد.برای این کار کافیست مراحل زیر را طی کنید:
Start All Programs Accessories System Tools Disk Defragmente درایو مورد نظر را انتخاب و Start را کلیک کنید.
گرچه این کار ممکن است به تنهایی تأثیر چندانی نداشته باشد اما اگر پس از انجام 4 مرحله پیشین،این کار را انجام دهید ضرر نخواهید کرد.

  امتیاز: 0.00