منو
 کاربر Online
1117 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 08 بهمن 1385 [07:50 ]
  کمبود نور خورشید باعث سستی و تنبلی انسان می‌شود
 

کمبود نور خورشید باعث سستی و تنبلی انسان می‌شود، مشکلی که در کشورهایی که در عرض جغرافیایی بالاتری قرار گرفته‌اند و زمستان طولانی‌تر دارند شایع‌تر است. به گزارش روز شنبه پایگاه اینترنتی دویچه‌وله (رادیو آلمان)، تا به حال دقت کرده‌اید که وقتی هوا سرد می‌شود نوعی سستی و تنبلی سراغ انسان می‌آید. البته مشکل سردی هوا نیست، بلکه علت این بی‌حوصلگی، کمبود نور خورشید است. درآلمان یک درصد افراد در زمستان افسرده می‌شوند. افسردگی که به افسردگی زمستانی معروف است و دلیل آن هم روزهای کوتاه و تاریکی هستند که گاهی هفته‌ها طول می‌کشند.

کمبود نور خورشید را می‌توان تا حدی، با تغذیه مناسب جبران کرد و علاوه برویتامین د که به کمک نور خورشید دراستخوان‌ها ساخته می‌شود، تولید برخی از هورمون‌ها هم مانند سروتونین با نور خورشید در ارتباط است. سروتونین هورمونی است که ترشح آن موجب احساس آرامش و خوشحالی می‌شود و یکی از پیش ماده‌های اصلی ترکیب هورمون سرتونین، اسید آمینه ترپتوفان است.

ترپتوفان یکی از اسیدآمینه‌های ضروری است که در بدن تولید نمی‌شوند و باید از راه تغذیه تامین شوند، نیازی که بعد از ‪ ۶۵۴‬سالگی دوبرابر می‌شود. ترپتوفان در شیر، لبنیات، گوشت گاو و پرندگان، حبوبات و سیب زمینی وجود دارد. این اسیدآمینه در فرآورده‌های کاکائو هم یافت می‌شود. برای مقابله با افسردگی زمستانی پزشکان توصیه می‌کنند که شب قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشید ویاکمی شکلات بخورید.البته شبی یک لیوان شیرجایگزین نور خورشید نمی‌شود و برای جبران این کمبود، پیاده‌روی و تنفس هوای تازه، مصرف میوه و نوشیدن چای سبز موثر خواهند بود.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00