منو
 کاربر Online
625 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 07 بهمن 1385 [12:14 ]
  نانو باتری
 

یک گروه تحقیقاتی از آزمایشگاه‌های بل و ام.فاز نانو باتری‌های طراحی کرده‌اند که طول عمر و عملکرد بهتری دارند. به گزارش پایگاه اینترنتی فناوری نانو ، این باتری‌ها از نانوعلف‌ها (‪ (nanograss‬ساخته شده‌اند و به صورت شیمیایی خاموش و روشن می‌شود.

طرح نانوباتری آزمایشگاه‌های بل و ام.فاز می‌تواند در قدم اول طول عمر باتری‌ها را تا ‪ ۱۰۰‬سال افزایش دهد. این نوع نانوباتری فواید زیادی دارد. این نانوباتری روی سیلیکون ساخته شده و به همین دلیل می‌توان از آن در مدارهای مجتمع الکترونیکی استفاده نمود.

به این ترتیب می‌توان قطعات الکترونیکی مجتمعی طراحی کرد که انرژی لازم خود را به همراه دارند . برای کنترل میزان انرژی که هر سیستم نیاز دارد، نانو علف‌های قابل شارژ را می‌توان با میکروپروسسورها مدیریت کرد. این کار می‌تواند قیمت را تا حد زیادی کاهش داده و عمر آنها را نیز افزایش دهد. یکی از این محققان ، معتقد است که میزان پیشرفت باتری‌ها طی ‪ ۱۵۰‬سال گذشته فقط هشت برابر حالت اولیه خود می‌باشد و این در حالی است که پیشرفت الکترونیک بر پایه سیلیکون هر شش سال دچار یک جهش شده است.

باتری‌های امروزی حتی در صورت غیرفعال بودن دستگاه مورد نظر، انرژی خود را تخلیه می‌کنند. این محققان امیدوارند که نانوباتری طراحی شده آنها طول عمری حدود ‪ ۲۰‬سال داشته باشد. این باتری فقط زمانی انرژی خود را آزاد می‌کند که دستگاه مورد نظر فعال باشد. همچنین با توجه به این که این باتری روی سیلیکون ساخته شده می‌توان از آن در مدارهای مجتمع استفاده نمود.

  امتیاز: 0.00