منو
 صفحه های تصادفی
ریشه و ساختمان آن
دوران زمین شناسی
مارمالاد
ترومبوفلبیت‌
سیلویت
آل باو ند _ شاخه اسپهبدیه
اندازه زاویه بر حسب رادیان
جنگ و پرخاشگری
عملیات بدر
امام حسین علیه السلام و آزادسازی غلام غمگین
 کاربر Online
506 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 03 بهمن 1385 [06:12 ]
  یک نردبان یعقوب ساده بسازیم
 

با تهیه وسایل زیر یک نردبان یعقوب بسازید:

نردبان یعقوب و اصلا هر مداری که با برق حدود چند هزار ولت کار کند همه را در وحله اول میترساند تا جاییکه اغلب مردم به خود جرات نمیدهند به این کار ها دست بزنند و از این آزمایش ها بکنند .

اگر شما با راهنمایی های زیر اینکار ها را بکنید نه تنها خطری برای شما ندارد بلکه با آن خواهید توانست آزمایش های جالبی بکنید و خود و رفقایتان را با آن سر گرم کنید و دانش الکترونیک و فیزیک خود را بالا ببرید . طراحی دستگاه درایو کننده نردبان یعقوب را فعلا میگذاریم برای بعد و در اینجا برای شروع با مدار های قبلا ساخته شده کار میکنیم . بورد هایی را که معرفی خواهم کرد برای آموزش است و از آن نباید برای شوخی و یا شوک دادن به کسی استفاده کرد این کار تخلف است و مجازات دارد .

در این گفتگو ها شما را با سلاح های پلیس که انرا استان گان یا سلاح سِر کننده و میزر آشنا خواهیم کرد اما راه ساختن آنرا در اینجا پوشش نمیدهیم مخصوصا که داشتن این سلاح ها در ایران قانونی نیست اما برای اطلاع شما بدون وارد شدن به تکنولوزی آن آنرا هم خواهیم پوشاند تا شما بدانید که چگونه این سلاح ها کار میکنند .

اگر یک اسکنر قدیمی و اسقاطی دارید که دیگر کار نمیکند آنرا باز کرده و مداری را که در شکل میبینید از آن بدقت خارج کنید و فیوز کوچک آنرا پیدا کنید آنجا جایی است که شما قطب مثبت یک باطری نه ولتی مکعبی را به آن وصل خواهید کرد . از مولد هم میتوانید استفاده کنید اما ولتاژ را زیاد بالا نبرید زیرا ترانسفورمر ولتاژ بالا تحمل ولتاژ ورودی بیشتر را ندارد . به خروجی آن دست نزنید زیرا احساس شوک خواهید کرد و این ولتاژ ِحدود 1000 تا 2000 ولت پوست دستتان را میسوزاند و همراه آن بوی پوست سوخته را استشمام میکنید ! - این کار خطری ندارد به شرط آنکه فقط مداری را که ذکر کردم و در تصویر میبینید از آن در آورید . شکل بورد مدار را ببینید :

تصویر

بورد اینورتر که اندازه اش 6X4 سانتی متر است


بیشتر آنها فیوز کوچک سبز رنگی دارند این یکی که میبینید فیور ندارد مثبت باطری را به کالکتور ترانزیستور NPN اولی وصل کنید و اگر PNP بود حتما سیم مثبت تغذیه را به امیتور متصل کنید . وقتی این پین را پیدا کردید پین بغل دستی آن قطب منفی مدار است آنرا به منفی باطری وصل کنید . لامپ نازک فلورسنت که مانند رشته اسپاگتی است و در همین اسکنر است و رنگش هم سفید است را میتوانید با آن امتحان کنید تا مطمئن شوید کار میکند اما از خود لامپ استفاده نخواهیم کرد .

پس از اینکه مطمئن شدید مدار درست وصل شده ؛ دوسیم شماره بیست یا بیست و دو و یا نزدیک به آن که رشته ای نباشد و جامد باشد را بطول 14 سانتی متر ببرید و روپوش آنرا به دقت خارج کنید و آنرا روی میز مسطحی گذاشته و با خط کش چوبی و مانند وردنه یا غلطک چوبی نانوایی انرا مرتب چندین بار روی میز در حالی که روی خط کش فشار میاورید بگردانید تا سیم کاملا صاف و مستقیم شود آنرا به دو قسمت ببرید و بدون خم کردن به پین هایی که لامپ به آن وصل میشود وصل کنید و لامپ را هم از مدار جدا کنید پس از وصل این دو سیم آنها را به فاصله سه میلی متر در پایین و جایی که به بورد وصل است شکل دهید و انتهای آنرا هم با فاصله 5 میلیمتر از یکدیگر جدا بکنید این کار یک زاویهء نسبی ایجا خواهد کرد . سیم های جامد فاصله خود را حفظ خواهند کرد .

حالا میتوانید باطری را وصل کرده و با کمک یک پیچ گوشتی دسته پلاستیکی اول این دوسیم لخت را اتصال کوتاه کنید تا کرونای الکتریکی شروع شود به محض جدا کردن پیچ گوشتی جرقه آبی هوای بالای خود را گرم کرده و شروع به بالا رفتن خواهد کرد شما میتوانید با بالا پایین کردن مدار در دستتان کاری کنید که کرونا شروع به پایین و بالا رفتن کند مواظب باشید قسمت ولتاژ بالای بورد را لمس نکنید . مدار خطری ندارد اما وقتی کارتان تمام شد باطری را از آن جدا کنید .

  • سیم های لخت را به چیزی نزدیک نکنید زیرا حرارت بالایی دارد و با تمام کوچکیش میسوزاند و شعله ور میکند . و حتی با آن شما میتوانید لحیم کاری و یا حتی جوش کاری کنید .

اگر پرسشی دارید در همین جا مطرح کنید :

نردبان یعقوب بزرگتر را در مبحث بعدی برای علاقمندات باتجربه تر در فیزیک و الکترونیک نیز توضیح خواهیم داد .


با کمی دقت این ترانسفور موتور های ولتاز بالا را خودتان هم میتوانید بپیچید .

تصویر

ترانسفورموتور ولتاژ بالا


اگر یک ترانسفورموتور مانند اینکه در این تصویر میبینید پیدا کردید نگه دارید برای پروژه های بعدی خیلی خوب است پیدا کردنش کمی مشکل است اما اگر یک تلویزیون سیاه سفید اسقاطی قدیمی سالهای 1970 را داشته باشید یکی را از آنها میتوانید خارج کنید .

تصویر

ترانس های بزرگتر ولتاژ بالا


تصویر

یک بورد دیگر ولتاژ بالاتصویر

جرقه ایجاد شده از ولتاژ بالا


  • اگر این مدار ها را میسازید دو عدد از هر یک را بسازید و دومی را همراه یک راهنما که تهیه کرده اید به آزمایشگاه فیزیک یا الکترونیک دبیرستان یا دانشگاه خود اهدا کنید تا دوستانتان هم در آینده از آن چیز بیاموزند و این فرهنگ را گسترش دهند .

  امتیاز: 0.00