منو
 صفحه های تصادفی
اقسام مرکب ناقص
درختان
امید بخشیدن رسول خدا به فاطمه علیهاسلام
عشق و شهادت
خبر امام حسین علیه السلام از شهادت خود
مناظره امام باقر علیه السلام با ابوحنیفه
چرا بادزن ما را خنک می‌کند؟
امام حسین علیه السلام و نامگذاری فرزندان
محل دفن امام سجاد علیه السلام
گاو آهن
 کاربر Online
1390 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [21:34 ]
  خوراکیهای مناسب تندرستی
 

شش بیماری مربوط به خوراکیها

اداره خوراک و دارو (ایالات متحده) رابطه های زیر را که دارای شواهد کافی هستند بین خوراکیها و بیماریها مشخص کرده است: کلسیم و پوکی استخوان، نمک و فشار خون بالا، چربی و بیماری قلب، چربی و سرطان، الیاف گیاهی و سرطان، الیاف گیاهی و بیماری قلب.

ته بندی مناسب

ساعتی از روز فرا رسیده است که دلتان ضعف می رود و هوای خوراکی دارد و تا ناهار یا شام مدتی مانده است. پسباید چیزی مختصری خورد: شیر با شیرینی یا چیپس با نوشابه یا بستنی. ولی اینها و خوارکیهای سنتی ته بندی نظیر اینها، از دید تغذیه ای نامناسب اند، زیراغ کالری و چربی وقند و نمکزیاد دارند. خوراک بین غذاهای اصلی نیز اهمیت خود را دارد، خوراکیهای زیر مثالهای مناسبی هستند: میوه های خشک و آجیل؛ آب میوه؛ سیب زمینی تنوری؛ ماست کم چربی.

به میوه و سبزی روی آورید

وقتی فرزندتتان را وادار می کنید همزاه غذا کمی میوه بخورید و سبزیجات همراه غذا مانند لوبیا را باقی نگذارد، شاید به اهمیت موضوع آگاه نباشید، ولی در هر حال به تندرستی او کمک کرده اید. اکنون شواهد فراوان پزشکی دلالت دارند که خوردن مقداری میوه و سبزیها در روز، خطر ابتلا به پاره ای انواع سرطان را کاهش می دهد. به نظر موسسه ملی سرطان و جمعیت مبارزه با سرطان آمریکا، میوه ها و سبزیها، بدن را در برابر سرطانهای شش و دهان و گلو و معده و روده ها حفظ می کنند.

میوه ها سبزیها از چند راه سد راه سرطان میشوند. مثلا ویتامینهای آ و ث جلویضایعات مربوطبه یاخته های سالم را می گیرند، زردآلو و خربزه وتوت و تمشک و توت فرنگی وانواع لیمو و دارابی وهویچ فلفل سبز سرشار از یک یا هر دو ویتامین یاد شده اند. الیاف گیاهی عامل ضد سرطان دیگری هستند، سیب و گلابی و اسفناج مثالهایی از خوراکیهای لیف دارند. کمتر احتمال دارد شما در روز به اندازه کافی میوه و سبزیجات بخورید، پس بار دیگر که به خرید میوه می روید، بیش از معمول میوه و سبزیجات بخرید تا قسمتی از خوراک روزانه شما را تامین کنند.

  امتیاز: 0.00