منو
 کاربر Online
1148 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 26 دی 1385 [09:06 ]
  روابط وسلاگو
 

با سلام، خواهش می کنم اگر کسی پیرامون روابط آقای ویکتور وسلاگو می تونه توضیح بده به من کمک کنه؟ با تشکر فراوان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 27 دی 1385 [07:26 ]
  پاسخ: روابط وسلاگو
 

  • ویکتور وسلاگو دانشمند روسی است (1929-تولد) که در سال 1967 فرضیه پرمیتیویته* منفی اجسام (Permittivity) را مطرح کرد . بعد ها چنین موادی عملا ساخته شدند. پرفسور جان پندری از امپریال کالج لندن و پرفسور دیوید اسمیت از دانشگاه کالیفرنیا در ساندیاگو باعث بوجود آمدن زمینه تازه ای در امر تحقیق این مواد شدند . این مواد مواد طبیعی نیستند بلکه ساختمان های نانویی هستند که به طور مصنوعی مهندسی شده اند و در فرکانس های مشخصی پرمیتیویته(permittivity) و پرم ابیلیته(permeability ) منفی از خود نشان میدهند .

  • این مواد مهندسی شده در رابطه با نور میتوانند ضریب انکسار منفی داشته باشند و در نتیجه نزدیک فرکانس اصلی نور متمرکز گردند که این باعث پیدایش عدسی های عالی یا سوپر لنز ها میشود .

  • کار هایی هم در شرف وقوع است تا لیتوگرافی سیلیکون را با بکار گیری سوپر لنز های ساخته از مواد نانویی ارتقا دهند . در نتیجه چاپ لیتوگرافی سلیکون با تفکیک پذیری بالا تولید خواهد شد .

توضیح پرمیتیویته(permittivity) : پرمیتیویته مقدار و کمیّتی است که نشان میدهد یک میدان مغناطیسی چه اندازه از جنس عایقی (dielectric) که از آن عبور میکند اثر میپذیرد و یا بر آن اثر گذار میگذارد . ملاحظه میکنید که قطبیت ماده عایق بر میدان مغناطیسی اثر میکند پرمیتیویته جنس عایق تعیین میکند که جریان با چه سهولتی از آن عبور خواهد کرد و یا توسط آن کم خواهد شد. این توصیف لازم بنظر میرسد تا مطالب بالا بهتر درک شود .

توضیح پرم ابیلیته :(Permeability جریان مغناطیسی) درجه مغناطیسی شدن خود ـ هادی را در اثر جریان الکتریکی پرم ابیلیته مینامند . بعبارت دیگر پرم ابیلیته نشان میدهد که هادی چقدر آهنربا شده است . این مطالب را در مبحث فن آوری و در قسمت ترانسفورنوتور ها بیشتر توضیح داده ام .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [08:47 ]
  قدر دانی از پاسخ به وسلاگو
 

از پاسخ شما برای روابط وسلاگو بسیار سپاسگذارم.خواهش می کنم اگر منبع یا مرجعی پیرامون permittivity و permeability می شناسید (ترجیحا به فارسی ) به من معرفی کنید.همچنین پیرامون مواد نانو ساختاری که در پاسختان به آن اشاره فرموده اید اگر توضیح بیشتری بدهید یا مرجعی را معرفی فرمایید بسیار سپاسگذار خواهم شد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [21:12 ]
  پروفسور وسه لاگو
 

متاسفانه به منابع فارسی زیاد در اینمورد دسترسی ندارم اینرا باید بپذیریم که منابع فارسی در مورد حتی مطالب معمولی تر از این وجود ندارند و یا خیلی کم هستند . خود همین سایتی که میبینید شاید از این نظر در ایران یکی از بهترین ها باشد و با اینکه مطالبش باید در سطح دانش آموزان نوشته شده باشند در خیلی موارد حتی دانشجویان نیز میتوانند از آن استفاده کنند . باید همه کوشش بکنیم تا اگر مطلبی را میدانید هر چند کم اهمیت هم باشد باید آنرا در اینترنت قرار بدهید و مطمئن باشید که بدرد کسی خواهد خورد و مسئله افراد بیشماری را پاسخ خواهد گفت. بنابراین من پیوند هایی به شما معرفی میکنم که هر کدام را که خواستید و بدرد کار و تحقیق شما میخورد را بفرمایید تا گفتگو کنیم ،حتی میتوانم با فرصتی آنرا ترجمه کنم که همه از آن بتوانند استفاده کنند . و قبلا هم متذکر شده ام که در انجمن از رد و بدل کردن اطلاعات بین دو یا چند نفر خودداری کنید و کوشش کنید که مطالبتان در خدمت عموم قرار بگیرد و تمام علاقمندان در ایران و حتی کشور های دیگر فارسی زبان از آن بتوانند استفاده کنند. با دانشگاهیان درون مرز هم تماس بگیرید ممکن است آنها به بانک های بسته اطلاعات دسترسی داشته باشند که به خاطر ماهیتش در دسترس عموم نباشند.

هر کدام بدرد بخور تر است اطلاع دهید تا روی آن گفتگو شود . اطلاعات زیر بیشتر در رابطه با نور مرئی و نقش انکسار و کم شدن نور هنگام ورود از یک محیط به محیط دیگر است و در رابطه با فیزیک است و مربوط به الکتریسته نیستند.

پیش بینی های ویکتور وسلاگو در باره لنز عالی

سایت زیر با شکل و ریاضیات همراه است و در محیط انجمن محدودیت برای نشان دادن با شکل وجود دارد.

ضریب انکسار منفی در عدسی ها

حقیقت انکسار منفی

تصویر ویکتور وسلاگو دانشمند روسی

این سایت شماره تلفن و آدرس ایمیل پروفسور وسه لاگو رییس لابراتوار را در صفحه اول دارد (زبان روسی است):

سایت لابراتوار پروفسور ویکتور وسه لاگو به زبان روسی است

شکستن سد پدیده انکسار نور

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [21:12 ]
  این مطالب بنظر جامع تر هستند
 

پرفسور وسه لاگو

فکر میکنم که اگر چکیده های مطالب این لینک را بیاوریم پرسش شما را پاسخ خواهد گفت .

شکستن محدودیت های انکسار نور

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [21:12 ]
  کمی بیشتر در باره متا ماتریال
 

منبع فارسی
ساخت موادی با ضریب شکست منفی

این نوشته در این سایت فارسی از این منبع است

مواد متا ماده شکست نور منفی

مطالب کم کم اضافه خواهند شد گوش به زنگ باشید . این تکنولوزی در حال تکوین است با استفاده از دانش نور های با خاصیت تفکیک بالا برای روشنایی مکان ها ابداع شده است.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 29 دی 1385 [15:40 ]
  پدیدهء انکسار منفی
 

تحت عنوان زیر مطالب به تدریج ترجمه و به نظر شما میرسد در این ترجمه تا جاییکه ممکن است مطالب این سایت را بازتاب خواهم داد .چگونه میتوان به محدودیت های انکسار فائق شد؟

مواد انکسار منفی کاربرد پیدا کرده و برای بازسازی عالی تصویر کاربرد دارد .

در سال 1967 فیزیک دان روسی ویکتور وسه لاگو موادی با خاصیت انکسار یا شکست منفی را پیش بینی کرد که او آنها را `چپ دست` نامید .او نتیجه گرفت که در نزدیک چنین مواد انکسار منفی تقریبا تمام امواج شناخته شدهء منتشره و نور های مرئی بطور قابل توجهی میتوانند دستکاری شوند اگر چه مواد انکسار منفی در آن زمان هنوز شناخته نشده بود .
پس از گذشت سی سال از آن تاریخ سرانجام پدیده انکسار منفی در حال بررسی است. دلیل فعالیت جدی در سالهای اخیر پیدایش ناگهانی دسته ای از مواد است که بطور مصنوعی مهندسی شده اند این مواد متا ماتریال نام دارد .
(متا ماتریال ماده ایست که خاصیتش بر ساختمان فیزیکی آن بنا شده نه بر مادهء سازنده آن - این توضیح از من است)
خاصیت الکترومغناطیسی متا ماتریال بر عناصری استوار است که شکلی دارند که در زیر میکروسکوپ جای اتم و یا مولکول را که در مواد طبیعی میبینیم میگیرند .بنابراین اینها به طریقی میتوانند مهندسی شوند که امواج الکترومغناطیسی با پنهای بیشتری تولید کنند و این حتی شامل ضریب انکسار منفی هم میشود . (در اینجا از ترجمه تحت الفظی پرهیز شد تا مفهوم قربانی نشود )
وسه لاگو پیش بینی کرد که پدیدهء اپتیکی بخصوصی کاملا میتواند در مواد انکسار منفی وارونه شود . شاید قابل توجه ترین آنها پدیده انکسار است که در آن امواج الکترومغناطیسی در محل تلاقی دو محیط مختلف خم میشوند . در حالت عادی موج مغناطیسی(همچنین موج نوری) از جایی خارج میشود که در طرف دیگر خطی است که عمود بر خط تلاقی دو محیط است . اما اگر یکی از دو محیط دارای ضریب انکسار مثبت و دیگری دارای ضریب انکسار منفی بود درست در همان نقطه ای که انتظار دارید نور بدون شکست بیرون میامد و مانند خطی مستقیم بود .

ادامه دارد :

این مطالب از این سایت به این خاطر ترجمه میشود که مطلب دست اول سایت را بدون دخالت در نوشته بتوانید به فارسی مطالعه کنید :

http://physicsweb.org/articles/world/17/5/3

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 29 دی 1385 [15:41 ]
  تشریح قسمت دوم تئوری وسه لاگو
 

قسمت دوم ادامه گفتگو:

تمرکز انکسار

عدهء زیادی انکسار منفی متا ماتریال (metamatrial) یا مواد متا را نشان داده و پیش بینی وسه لاگو را اثبات کرده اند (حقیقت انکسار منفی را ببینید ) مشخصا این کار در ابتدا نشان میدهد که چه پتانسیل بالایی برای ساختن نسل جدیدی از لنز ها که با شکستن نوری که بر سطح آن میتابد کار میکند وجود دارد.
انکسار منفی بر این دلالت دارد ، عدسی همگرا که از مادهء با انکسار منفی ساخته شده میبایست سطحی محدب (کوژ) داشته باشد تا اینکه مقعر (کاو) .ممکن است که این زیاد مهم به نظر نرسد اما یک عدسی با ضریب انکسار منفی خواصی دارد که با عدسی با ضریب انکسار مثبت کاملا متفاوت است و آن از خصوصیات ذاتی و نا متقارن این دو عدسی است. برای مثال هوا و یا خلاء ضریب انکسارش n=+1 است که امواج را نمیشکنند و بنابراین تشکیل یک عدسی نمیدهند در حالی که ماده ای با ضریب انکسار n=-1 امواج را شدیدا میشکند.
اخیرا کلادیو پارازولی،رابرت گرینگور و همکارانشان در قسمت کار فانتوم هواپیمای بویینگ کاری کرده اند که با این نا متقارن بودن یک عدسی تخت مقعر بسازند که دارای ضریب انکسار منفی است و دارای برتری های منحصر بفردی است که آنرا به عدسی با ضریب انکسار مثبت بر تر میکند . آنچه فریبنده است اینست که مواد n=-1 میتواند لنزی تولید کند که سطح قوسی ندارد و این چیزی است که فرضیه وسه لاگو آنرا مطرح میکند .مسیر هر اشعه که از منبعی در نزدیکی لنز میاید دقیقا وقتی به ماده n=-1 میرسد وارونه میشود بطوریکه تمام اشعه ها روی مرکز این عدسی متمرکز میشوند و همینطور در خارج و طرف دیگر عدسی (تصویر 1C). پرسش اینجاست که آیا عدسی با ضریب انکسار منفی میتواند تصویری تولید کند که دارای خاصیت تفکیک پذیری(resolution) بر تری به عدسی معمولی باشد؟

گفتگو ادامه دارد

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 30 دی 1385 [05:03 ]
  گفتگو قسمت سوم وسه لاگو
 

قسمت سوم گفتگوی انکسار منفی وسه لاگو :

پیِش گویی دقیق

بر خلاف آنچه که در شکل1C نشان داده شده یک موج الکترومغناطیسی حقیقی دارای یک ویژگی است و آن اجزا میدان نزدیک نام دارد و همینطور دارای میدان دور یا بیرونی هستند . امواج پخش شونده هم از این کیفیت مستثنی نیستند . این اجزاء همراه موج اصلی اند و هر چه از موج اصلی فاصله میگیرند ضعیف تر میشوند و این همان فروپاشی و نابودی مقداری از موج است (در متن اصلی بدین صورت نیست اما برای فهم بهتر قدری بیشتر تشریح کرده ام) . این بدین معناست که اطلاعات مربوط به تصویر دارای قدری کمتر از اطلاعاتی هستند که موج اصلی دارد .حد شکست نور که در رابطه با مواد با انکسار مثبت وجود دارد اینست که بهترین تفکیک پذیری ممکن برای تصویر تابعی از نصف اندازهء طول موجی است که منشاء بوجود آورنده تصویر بوده است .

در سال 2000 جان پندری از امپریال کالج انگلستان لنزی تخت با ضریب انکسار منفی را تحت موشکافی قرار داد و به اطلاعات قابل توجهی دست یافت .او دریافت که در عدسی ها با متمرکز کردن امواجی که از میدان بیرونی موج اصلی(میدان دور یا بیرونی) به بیرون تراوش میکنند همچنین امواج داخل موج اصلی یا بعبارت دیگر میدان نزدیک را بهبود بخشیده و آنرا متمرکز میکنند .
برای فائق شدن به چنین کاری محیط عدسی n=-1 میبایست امواج میدان نزدیک موج اصلی را نیز تقویت کند و همینطور هم هست و آن باعث میشود که این تقویت بطور تصاعدی در این محیط منفی جسم عدسی اتفاق بیفتد و نتیجتا این عدسی میتواند تصویری با کیفیت عالی را ایجاد کند و یا موجی که بدون آن بواسطه انکسار ناچارا کیفتی نازل داشت را بازسازی کند .این درک به پندری کمک کرد تا بتواند ساخت `عدسی عالی` را تحقق بخشد .
پیش بینی پندری موضوعاتی را که خیلی ها در آن عقیده مشخصی نداشتند را ثابت کرد و باعث وقوع گفتگو های داغی شد (نسخه دنیای فیزیک آگوست سال 2002 صفحات 8-9 را ببینید) . چندین فیزیک دان توجه مردم را (بنا به محدودیت های فیزیک که در این زمینه داریم ) به عدم درستی این مدعا جلب کردند . و به مردم اصل بقای انرژی و اصول مبهم را یاد آور شدند. هر چند پیش بینی پندری قابل توجه به نظر میرسد اینکه یک عدسی بتواند باعث غلبه بر پدیدهء انکسار باشد از این چالش ها پیروز بیرون آمده است.

ادامه دارد

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 30 دی 1385 [05:03 ]
  مواد متا با ضریب انکسار منفی
 

مواد متا
بعد از پوشاندن ترجمه این مطالب به ساختمان متا ماتریال که تشکیل دهنده مواد با ضریب انکسار منفی هستند خواهیم پرداخت.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 01 بهمن 1385 [06:59 ]
  قسمت چهارم مقاله وسه لاگو
 

ادامه گفتگو وسه لاگو

قسمت چهارم

مدار های منفی

بطوریکه در پدیدهء ضریب انعکاس منفی میبینیم عامل کلیدی و مهم متمرکز کردن میدان نزدیک اینست که ماده ای طراحی کنیم که سد و محدودیت انکسار نور را بشکند . آنتونی گربیک و جورج الفتریادس از دانشگاه تورنتو ماده ای تولید کرده اند که آنرا میتوان به خطوط الکتریکی انتقال انرژی تشبیه کردیک خط استانداردانتقال الکتریسیته از سلول های تکراری ساخته شده که دارای سیم پیچ های سری و خازن های موازی هستند که میتوانند امواج الکترومغناطیسی فنا پذیر و ضعیف شونده را که درست مانند نور بواسطه انکسار ضعیف میشوند را به محیط با ضریب انکسار مثبت انتقال دهند. در این مدار ها فرکانس در برابر طول موج قرار دارد.
با جابجا کردن جای سیم پیچ و خازن ها خطوط انتقال انرژی بی شباهت به محیط با ضریب انکسار منفی نیست . گربیک و الفریادس مداری طرح کردند که معادل عدسی های عالی هستند و آن بدین صورت است که یک سیم با سطح مقطع مستطیلی شکل و ضریب انکسار منفی را بین دو سیم با ضریب انکسار مثبت قرار دادند با این کار آنها دوباره قسمت میدان درونی موج اصلی و انرژی موج تلف شده را دوباره متمرکز و بازسازی کردند فرکانس موجی که در این آزمایش بکار رفته بود برابر با 1.057 گیگا هرتز بود .

برای اینکه چگونگی اینکار را نشان دهند تیم دانشگاه تورنتو یک آنتن الکترومغناطیسی را (منبع موج) در طرف با ضریب انکسار منفی (ورودی) قرار دادند و اطلاعات نوری الکترومغناطیسی خود عدسی و اطلاعات طرف خروجی نور از عدسی را جمع آوری کرده و در نموداری آنرا نشان دادند .

اطلاعات توضیحی از من است:
  • طرفی که نور به عدسی وارد میشود ورودی و پشت عدسی جایی که اشعه بیرون میاید خروجی عدسی است .سطحی که در خروجی نور از آن خارج میشود صفحهء تصویر نام دارد .

آنها با اینکار نشان دادند که به راستی تصویر در خروجی دارای رزولوشن و یا تفکیک پذیری بیشتری نسبت به زمانی است که انکسار قبلا آنرا کاهش میداد و این مطابق پیشبینی پندری بود (شکل دوم در پیوند اصل مقاله به انگلیسی). بهر حال تصویر هنوز بزرگتر از تصویر اصلی و پیش از ورود به عدسی است معنای آن اینست که هنوز تصویر تصویر مطلقا بی عیبی نیست و این به خاطر تلفات ماده ای است که ماده خط انتقال از آن ساخته شده است و این ایجاد محدودیتی میکند که تا چه اندازه میتوان میدان نزدیک را بشود بازسازی کرد ؛ اگر ماده بهتری بسازیم تصویر ارتقا خواهد یافت.

این دوره از آزمایش های اخیر دلایل محکمی را آشکار میسازد که مواد دارای ضریب انکسار منفی نقش بسزایی در صنعت تصویر دارند . عدسی های دارای ضریب انکسار منفی آنقدر انعطاف پذیر هستند که باعث پیدایش و ساخت عدسی های کوچکتر و بدون انحراف شوند ؛ علاوه بر این پدیده قابل توجه متمرکز کردن میدان نزدیک توسط گربیک و الفتریادس به این معنی است که محدودیت انکسار که اساسی ترین محدودیت در تفکیک پذیری هستند در حقیقت در ماده با ضریب انکسار منفی گیر میافتند .

تا اینجا نتایجی که گزارش شده پدیده انکسار در فرکانس های تا حد میکرویو دیده شده ، آزمایشات اخیر همراه با کار های تئوری میگوید کریستال های فتونیک ممکن است ما را قادر کند تا بتوانیم که آنرا در امواج مرئی نشان دهیم .


در باره نویسنده این مقاله :
نویسنده مقاله اصلی دیوید آر اسمیت در دپارتمان فیزیک دانشگاه کالیفرنیا در سن دیاگو است .پایان مقاله

بحث متا متریال ادامه خواهد داشت .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 01 بهمن 1385 [06:59 ]
  ساختمان متا ماتریال و یا مادهء متا
 

ساختمان متا ماتریال و یا مادهء متا

متا ماتریال ماده ایست که خاصیت خود را از ساختمان خود میگیرد و نه از مستقیما از ماده متشلکه و چیزی که آنرا ساخته است .
این واژه مخصوصا زمانی کاربرد دارد که ماده ماده طبیعی نیست و تشکیلات طبیعی در ساختن آن دخیل نبوده اند . مواد متا ماتریال در الکترو مغناطیس اهمیت ویژه ای دارد و همینطور در اپتک و فتونیک دارای اهمیت هستند . متا ماتریال با کاربردش در قطعات اپتیکی و مدار های میکروویو زمینه هایی را بوجود آورده که کاربرد آنرا در هادی های جریان برق، مادوله کننده ها، فیلتر های باند پاس ، عدسی ها ، کانکتور های (وصل کننده ها) مخصوص امواج میکروویو و آنتن های رادار خوشبینانه میکند .
برای اینکه ساختمان متاماتریال بر امواج الکترومغناطیسی اثر کند باید لا اقل اندازه اش برابر طول موج جریانی باشد که از آن میگذرد.
و باز برای اینکه متاماتریال کاری را که میخواهیم انجام دهد باید با ضریب انکسار موج مشابه باشد و با آن مطابقت کند و در غیر اینصورت کاری را که انتظار داریم انجام نخواهد داد . اندازه اجزاء سازنده متا ماتریال باید کوچکتر از طول موج ـ موج الکترومغناطیسی باشد که در آن در جریان است . برای استفاده این ماده در هادی های نور مرئی این اندازه برابر یک میکرن است و برای استفاده در امواج میکروویو این اندازه برابر یک دسی متر است. مثال متا ماتریال برای نور مرئی سنگی است بنام عین الشمس یا عین الهر(opal) که شیری رنگ است و جزو سنگهای بهادار و زینتی است . این سنگ دارای ذرات کوارتز کروی است که از نقطه نظر متا سلیس ـ پایداری بحساب میاید . متا ماتربالی که برای امواج میکروویو بکار میرود تقریبا همیشه مصنوعی است و میتواند ماده ای باشد که دارای خاصیت خازنی و القایی مناسب است و میتواند به اندازه یک دور سیم از یک سیم پیچ باشد . کریستال های فتونیک هم یک واژه عمومی است که به ساختمان های پریودی و شبه پریودی که بر موج الکترومغناطیسی اثر کند اطلاق میشود .

ادامه دارد :
در قسمت بعد تولید و کاربرد متا ماتریال را خواهیم آورد

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 01 بهمن 1385 [06:59 ]
  permittivity و permeability
 


از پاسخ شما برای روابط وسلاگو بسیار سپاسگذارم.خواهش می کنم اگر منبع یا مرجعی پیرامون permittivity و permeability می شناسید (ترجیحا به فارسی ) به من معرفی کنید.همچنین پیرامون مواد نانو ساختاری که در پاسختان به آن اشاره فرموده اید اگر توضیح بیشتری بدهید یا مرجعی را معرفی فرمایید بسیار سپاسگذار خواهم شد.


خوشحالم که پرسش شما باعث شد که در این زمینه اطلاعاتی هر چند مختصر به فارسی در اینترنت قرار بگیرد . شما که این ها را میبینید باید بدانید که این اطلاعات فراتر از مطالبی است که عموم مردم معمولا علاقمند رجوع به آن هستند و اگر شما هم مطالبی مینویسید از کمی مراجعین به نوشته خود مایوس نشوید و به کار خود ادامه دهید بازدیدکنندگان در این زمینه ها اگر چه زیاد نیستند اما باید مطالبی برایشان در اینترنت موجود باشد که خوشبختانه من دیده ام که موتور های جستجو از بیرون سایت مراجعین را به مطالب بخوبی راهنمایی میکند و باید انواع مختلف املای کلمات را در نوشته خود بکار ببرید تا موتور جستجو آسان تر نوشته شما را پیدا کند و جویندگان را گمراه نکند. ضمنا در مبحث ترانسفورموتور ها در انجمن خلاقیت و فن آوری در مورد پرمیتیویته و پرم ابیلیته بیشتر توضیح داده ام بطور ساده اولی در باره سهولت گذر جریان از هادی سخن میگوید و دومی در این باره بحث میکند که ماده در حضور میدان مغناطیسی تا چه اندازه خاصیت آهنربایی پیدا میکند کارش را که بدانید مهمتر از اینست که وارد توجیه آن با فرمول های ریاضی بشوید هر چند آنهم مهم است و برای کار با این پدیده ها باید آنرا با زبان ریاضی هم بتوانید تفهیم کنید زیرا که دقت زبان ریاضی در رابطه با کمیت های دخیل در این پدیده دقیق تر است .

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 09 بهمن 1385 [21:54 ]
  ادامه گفتگوی وسه لاگو
 

این گفتگو ادامهء گفتگوی متا ماتریال است:

تولید و کاربرد متا ماتریال

خواص منحصر بفرد ماده متا با بررسی موج کامل توسط Caloz در سال 2001 با ماده دست چپ انجام شد و تا سال 2002 برای امواج مایکروویو هنوز تولید این ماده غیر ممکن بود زیرا که پهنای باند این مواد خیلی کم بود و علاوه بر این دارای تلفاتی هم بود .
[Eleftheriadesدر سال 2002 و Caloz همچنین در این سال متدی بوجود آوردند که توسط آن که مواد دست چپ را با آن تشخیص بدهند و آن عنصر الحاقی بود که سوار بر خط انتقال بود که با فن اوری میکرو استریپ و یا نوار کوچک تولید شده بود.
اولین عدسی عالی با انکسار منفی تصویری تولید کرد که رزولوشن آن سه بار بهتر از نوعی بود که با عدسی انکسار محدود تولید میشد(یعنی عدسی معمولی) این عدسی در فرکانس های میکروویو در دانشگاه تورنتو توسط Grbic و Eleftheriades نشان داده شد؛ نتیجتا اولین عدسی عالی اپتیکی (عدسی که پیشرفته تر از نوع انکسار محدود بود) بوجود آمد و آن در سال 2005 توسط Xiang Zhang و دیگران از دانشگاه برکلی بود و گزارش آنرا در مجله ساینس نسخه 22آپریل همین سال میبینید.
اما عدسی آنان بر پایه انکسار منفی نبود اما بجای آن آنان روکش نازکی از نقره روی عدسی بکار بردند تا حالات محو بودن آنرا ارتقا دهند و آن از طریق الحاق پلاسمای سطح عدسی بود و این ایده اولین بار توسط John Pendry پیشنهاد شد .
متاماتریال تا کنون پیشنهاد کرده است که از یک مکانیسم نامریی استفاده کنیم که مانندیک دیافراگم روی ماده را بگیرد و بتواند تغییرات نوری لازم را در نزدیک عدسی ایجاد کند ؛ دانشگاه دوک و امپریال کالج لندن در حال حاضر دارند در کاربرد متا ماتریال تحقیق میکنند و تاکنون موفق شده اند با کاربرد متا ماتریال ماده ای را پوشش دهند که در باند میکروویو کار میکند آنها حلقه های ویژهء متحدالمرکزی را بکار بردند امواج مایکروویو با این کار تحت تاثیر کمی واقع شدند . در اوایل سال 2007 یک ماده متا با انکسار منفی برای طول موجهای مرئی نور توسط دو گروه تحقیق در حال مشارکت اعلام شد . این دو گروه اعضای لابراتوار ایمز از سازمان انرژی امریکا و دانشگاه Karlsruhe از آلمان بودند . این ماده ضریب انکساری برابر 0.6 - در طول موج 780 نانومتر داشت .
متا ماتریال همچنین طراحی آنتن های جمع و جور (آنتن های کوچک مایکروویو روی چاپگر ها و وسایل بی سیم) مایکروویو را امکان پذیر کرده است .ادامه دارد :

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست