منو
 صفحه های تصادفی
گراف و طبقه بندی آن
فتنه ابن زبیر
آبق
معاهده ارزنة الروم
پروتروژین
فرهنگ اصطلاحات و واژگان سینمایی
آگاهی امام حسن عسگری علیه السلام به زبان های گوناگون
رکن الدین بن شمس الدین
استانهای ایران
بیماری‌ حرکت
 کاربر Online
1201 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 23 دی 1385 [09:10 ]
  تسلط به دو زبان احتمال ابتلا به آلزایمر را به تعویق می‌اندازد.
 

دانشمندان کانادایی اعلام کردند که احتمال ابتلا به اختلال مشاعر و زوال عقل در افراد که مسلط به دو زبان هستند نسبت به افرادی که تنها یک زبان می‌دانند،‌ کمتر است.


این دانشمندان به تازگی دریافته‌اند احتمال بروز مشکل زوال عقل و از دست دادن مشاعر در سنین بالا در افرادی که به دو زبان کاملا تسلط دارند و به هر دو زبان صحبت می‌کنند، نسبت به افرادی که تنها به یک زبان تسلط دارند چهار سال به تعویق می‌افتد.


محققان می‌گویند که تلاش اضافی در استفاده کردن از بیش از یک زبان ظاهرا رسیدن خون را به مغز تقویت می‌کند و ارتباطات عصبی را سالمتر نگه می‌دارد و هر دوی این فاکتورها سلاح‌های موثری در مقابله با بیماری زوال عقل هستند.


پروفسور الن بیالیستوک از دانشگاه یورک در تورنتوی کانادا در بیانیه‌ای در این زمینه اظهار داشت: نتایج این مطالعه ما را بسیار شگفت‌زده کرد.


وی همچنین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی تی وی گفت: در روند استفاده از دو زبان، شما بخش‌هایی از مغز و ذهن خود را به کار می‌گیرید که فعال هستند و به این قبیل ورزش‌ها و فعالیت‌های دائمی نیاز دارند و این ورزش‌ها باعث تقویت شدن این نواحی از مغز می‌شود.


علت اصلی زوال عقل در بین افراد مسن و سالمند بیماری آلزایمر است که به تدریج حافظه فرد را تخریب می‌کند.


در این پژوهش محققان بر روی ‌١٨٤ بیمار سالمند و مبتلا به علائم زوال عقل مطالعه کردند که این بیماران بین سال‌های ‌٢٠٠٢ تا ‌٢٠٠٥ به کلینیک مموری در تورنتو مراجعه کرده بودند.


از این افراد مراجعه کننده ‌٩١ نفر به یک زبان و ‌٩٣ نفر به دو زبان تسلط داشتند.


محققان با بررسی این گروه‌ها دریافتند که متوسط سن بروز زوال عقل در گروه تک زبانه ‌٤/٧١ سال در حالی که در افراد دو زبانه ‌٥/٧٥ سال است.


به گفته محققان حتی پس از در نظر گرفتن تاثیر فاکتورهای دیگری چون تفاوت‌های فرهنگی، مهاجرت، تحصیلات رسمی، ‌استخدام و حتی جنسیت بر روی این موضوع، این تفاوت همچنان بین دو گروه مزبور مشاهده شد.


محققان تاکید کردند که دو زبانه بودن اگرچه از بروز اختلال مشاعر جلوگیری نمی‌کند اما زمان بروز آن را به تاخیر می‌اندازد.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 23 دی 1385 [20:36 ]
  >تسلط به دو زبان احتمال ابتلا به آلزایمر را به تعویق می‌اندازد.
 

پس دوستان حالا که اینطور شد بشتابید برای فراگیری زبان دوم و سوم کوشش کنید که زبان های زنده باشند.

  امتیاز: 0.00