منو
 کاربر Online
768 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 13 دی 1385 [08:52 ]
  جوان نگاه داشتن رگ‌های خونی
 

به گفته دانشمندان آمریکایی، مهار کردن ماده طبیعی پیش التهابی موسوم به (‪ (TNFa‬احتمالا فشار خون بالای مرتبط با افزایش سن، حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد. طبق گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از وال‌هالا (نیویورک)، `آنا سیسزار` و `زولتان اونگ‌واری` از کالج پزشکی نیویورک دریافتند که سطوح بالاتر ‪،TNFa‬ با پیر شدن رگ‌های خونی و افزایش بیماری عروقی مرتبط با التهاب از جمله نارسایی قلب، ارتباط دارد.

‪ ،TNFa‬پروتئینی است که می‌تواند به سلول‌های تومور حمله کند و آنها را از بین ببرد. محققان در یک سری آزمایش روی موش‌های مسن از داروی درمان آرتریت روماتوئید `اینتانرسپت` ‪ entanercept‬که تحت عنوان `انبرل` ‪ Enbrel‬عرضه می‌شود استفاده کردند. این دارو، ‪ TNFa‬در حال گردش را بهم می‌چسباند و آن را غیر فعال می‌کند.

در این آزمایش‌ها دیده شد که بالارفتن سن با سطوح بالای ‪ TNFa‬که با جلوگیری از استراحت رگ‌های خونی موجب افزایش فشار خون می‌شود، ارتباط دارد. این تحقیق همچنین نشان داد زمانی که انبرل ‪ TNFa‬را مسدود کرد مرگ سلولی در رگ‌های مسن کاهش یافت. یافته سوم محققان از این قرار بود که ‪ TNFa‬در خون آزاد می‌شود و تاثیرات سیستمیک دارد اما در دیوارهای رگ‌های خونی نیز فعال می‌شود و زمانیکه شریان‌های موش‌های جوان در معرض سطوح بالای ‪ TNFa‬قرار گرفتند خصیصه‌های عروق مسن را پیدا کردند.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00