منو
 صفحه های تصادفی
امام زمان علیه السلام در قرآن - ملک : 30
بازگشت کاروان اسرا به کربلا
صمغ ها
ریخت شناسی اجتماعی دهات ایران
هیدنیت
برخورد کریمانه امام کاظم علیه السلام
خورجین
خوراکی های سفره افطار
آگاهی ائمه از قرآن
قطرپایین رو در عکاسی
 کاربر Online
632 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 29 آذر 1385 [08:31 ]
  مشاهده قدیمی‌ترین ستارگان جهان
 

دانشمندان موفق به مشاهده ستارگانی بسیار عظیم با ابعادی حدود هزار برابر بزرگتر از ستاره خورشید شده‌اند که احتمالا قدیمی‌ترین ستارگان بوجود آمده در جهانند. به گزارش سایت اینترنتی `اسپیس.کام`، گزارش اولیه مربوط به مشاهدات این اجرام آسمانی بسیار قدیمی که توسط تلسکوپ `اسپیتزر` سازمان `ناسا` صورت گرفته، در شماره ماه نوامبر سال ‪ ۲۰۰۵‬از نشریه `نیچر` به چاپ رسیده بود و گزارش تکمیلی آن روز دوشنبه منتشر شده است.

`آلکساندر کاشلینسکی` از مرکز فضایی `گودارد`(‪ (Goddard‬سازمان `ناسا` و سرپرست این تحقیقات اعلام کرد این اجرام آسمانی بسیار قدیمی هر چه باشند بسیار نورانی هستند و ماهیت آنها با تمامی اجرام آسمانی شناخته شده جهان بسیار متفاوت است.

اجرام آسمانی مورد مطالعه در این تحقیقات در فواصلی بیش از ‪۱۳‬ میلیارد سال نوری از زمین قرار داشته‌اند و نوری که هم‌اکنون از آنها به زمین می‌رسد، در بیش از ‪ ۱۳‬میلیارد سال قبل منتشر شده است. فیزیکدانان عمر جهان را ‪ ۱۳/۷‬میلیارد سال تخمین می‌زنند. با توجه به اینکه پس از انفجار بزرگ موسوم به `بیگ بنگ` و پیدایش جهان، ظرف تنها چند صد میلیون سال مواد حاصل از `بیگ بنگ` در جهان به اندازه کافی پخش شده و دمای آنها به اندازه‌ای پایین آمده که امکان پیدایش نخستین ستارگان فراهم آمده‌است، بنابراین اجرام آسمانی مشاهده شده در این تحقیقات با عمر بیش از ‪ ۱۳‬میلیارد سال، از جمله قدیمی‌ترین اجرام آسمانی کیهان محسوب می‌شوند.

پیش از این قدیمی‌ترین نورهای دریافت شده توسط تلسکوپها در طیف مایکروویو بوده‌اند اما در این نورهای ابتدایی تنها الگوهایی از مواد پخش شده در جهان پس از `بیگ بنگ` مشاهده شده و هیچگاه یک جرم آسمانی مشخص نمایان نشده‌است. دانشمندان تصور می‌کنند نوری که در مطالعه اخیر مشاهده شده در ابتدا در طیف فرابنفش و نیز طیف نور مریی بوده و با توجه بدینکه نور درپی میلیاردها سال حرکت در فضا دچار تغییر طول موج می‌شود، هم‌اکنون این نورهای باستانی در طیف مادون‌قرمز به زمین می‌رسند.

محققان برای مشاهده این اجرام باستانی مجبور هستند نورهای دیگر مربوط به ستارگان و کهکشانهای موجود در مسیر نور آنها را با روشهای خاص حذف کنند و به همین دلیل تصاویر بدست آمده چندان شفاف نیستند و نمی‌توان در آنها ماهیت و شکل نخستین ستارگان احتمالی جهان را به درستی شناسایی کرد. دانشمندان `ناسا` امیدوارند با کمک تلسکوپ `جیمز وب` این سازمان که کار ساخت آن در آینده آغاز می‌شود، بتوانند ماهیت نورهای تازه شناسایی شده را با دقت بیشتری بررسی کنند.

  امتیاز: 0.00