منو
 کاربر Online
598 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 15 آذر 1385 [10:43 ]
  التهاب گوش میانی
 

اوتیت مدیا (Otitis Media ) : التهاب گوش میانی
این بیماری بدنبال عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی بروز می کند ، عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باعث اختلال عملکرد شیپور استاش می شود و بدین ترتیب عفونت از طریق شیپور استاش بطرف گوش میانی پیشرفت می کند و باعث ایجاد بیماری اوتیت مدیا می گردد .
اوتیت مدیا به سه صورت دیده می شود :
1- اوتیت مدیای حاد (AOM:Acute Otitis Media ) معمولاً یک عفونت باکتریائی حاد بهمراه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می باشد .
2- اوتیت مدیای حاد عود کننده : اگر اوتیت مدیای حاد سه بار یا بیشتر در 6 ماه یا 4 بار یا بیشتر در یک سال اتفاق افتد از نوع عود کننده می باشد .
3- اوتیت مدیای منتشره (OME:Otitis Media with Effusion ) عفونت مقاوم و بدون علامت مایع گوش میانی که به اوتیت مدیای حاد عود کننده بدون سابقه ابتلا به AOM‌ منجر میشود .
کودکان تا سن 7 سالگی 93 درصد یک مورد یا بیشتر و 39 درصد 6 مورد یا بیشتر ابتلا به این بیماری را تجربه می کنند . تغذیه با شیر مادر و سیگار نکشیدن در منزل احتمال ابتلا به اوتیت مدیای حاد را کاهش می دهد .
علائم AOM‌ شامل درد گوش ، تب (ولی در برخی موارد بدون تب) ، آبریزش بینی و سرفه و کاهش شنوائی می باشد . در اطفال چند ماهه ممکن است بدون علامت باشد در این مورد حساسیت زیاد اغلب نشانه درد گوش و AOM می باشد .
اوتیت مدیای منتشره ( OME ) اغلب بدون علامت می باشد . سیگار کشیدن ، سابقه فامیلی ابتلا به بیماری اوتیت میانی ، جنس پسر ، ابتلا به اوتیت مدیای حاد در سال اول زندگی از عوامل مستعد کننده ابتلا به این بیماری می باشد .
درمان داروئی :
داروی انتخابی برای این بیماری آموکسی سیلین می باشد که با دوز 40mg/kg/day‌ منقسم در 3 دوز برای ده روز متوالی تجویز می شود . در اوتیت مدیای حاد عود کننده آموکسی سیلین 20mg/kg/day‌ برای 6-3 ماه یا در طول تابستان تجویز می شود .
در موارد زیر می توان از داروهای آلترناتیو دیگر استفاده کرد :
1- بیماران مبتلا به اوتیت مدیای حاد که به پنی سیلین آلرژی دارند .
2- مشاهده علائم مقاومت به داروی آموکسی سیلین بعد از 72-48 ساعت
3- اگر اوتیت مدیای حاد با فاصله 4-3 هفته از یک اوتیت مدیای حاد قبلی اتفاق افتد .
4- اوتیت مدیا با گوش درد شدید
5- اطفال کمتر از 6 ماه با تب بالا
6- بیماران با ضعف سیستم ایمنی
داروهای آلترناتیو که بر پاتوژنهای مقاوم به آموکسی سیلین موثر هستند شامل :
1- کوآموکسی کلاو (آموکسی سیلین + کلاونیک اسید ) با دوز 40mg/kg/day
2- سفیکسیم (سوپراکس ) با دوز 8mg/kg/day ، دو بار در روز
3- کوتریموکسازول ( باکتریم ) با دوز 40/8 mg/kg/day‌ ، دو بار در روز
4- سفاکلور که از دیگر آلترناتیوها کمتر موثر می باشد .
برای پیگیری درمان داروئی اوتیت مدیای حاد باید بعد از گذشت 4-2 هفته از تجویز دارو معاینه گوش با اتوسکوپ صورت گیرد و در اوتیت مدیای منتشره انجام معاینات ماهانه ضروری است
در اینجا دو نمونه از تجویز غیر منطقی و بی رویه آنتی بیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد .
نسخه شماره 1 :
Amp Penicillin 400000u N=4
IM هر روز یکعدد
Susp Amoxicillin 250mg N=1
5/1 قاشق هر 8 ساعت
‏Tab Co-trimoxazole children N=30
هر روز یک عدد
Adult Cold N=30
طبق دستور
این نسخه برای کودک 1 ساله تجویز شده است در این نسخه اولاً تجویز داروی آموکسی سیلین بهمراه کوتریموکسازول بدلیل وسیع الطیف بودن هر دو دارو غیر علمی می باشد ، همانطوری که ذکر شد در درمان مثلاً بیماری اوتیت تجویز یکی از این دو دارو برای درمان بیماری کافی است در این نسخه همچنین تجویز پنی سیلین بهمراه دو داروی وسیع الطیف دیگر غیر علمی و غیر منطقی است . از طرفی دوز این دارو نامناسب می باشد همچنین دستور داروئی مربوط به داروی کوترموکسازول صحیح نمی باشد چون این دارو به صورت دوز منقسم دو دونوبت هر روز تجویز می گردد و شکل دارویی مناسب با توجه به سن کودک ، سوسپانسیون کوتریموکسازول می باشد نه شکل قرص آن .
نسخه شماره 2 :
Amp Penicillin 800000 N=2
هر روز یکعدد عضلانی
Amp Penicillin 1200000 N=1
هر روز عضلانی
Susp Amoxicillin 250mg N=1
هر 8 ساعت یک قاشق
Cap Cloxacillin 250mg N=20
هر 12 ساعت یکعدد
این نسخه برای کودک 10 ساله تجویز شده است همانطوری که ملاحظه می شود در این نسخه همه آنتی بیوتیکها از یک گروه درمانی (پنی سیلینها) تجویز شده است با توجه به تجویز داروی وسیع الطیف آموکسی سیلین تجویزآنتی بیوتیکهای دیگر غیر علمی می باشد . از طرفی گلوکزاسیلین بر پاتوژنهای مقاوم به پنی سیلینها تجویز می شود در این مورد تجویز داروهای غیر موثر در برابر این پاتوژنها غیر علمی است .

  امتیاز: 0.00