منو
 کاربر Online
761 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 15 آذر 1385 [10:08 ]
  احتمال انتقال حیات از فضا به زمین
 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مطالعه حبابهای خالی موجود در یک شهاب سنگ بسیار قدیمی ممکن است بتواند به درک چگونگی پیدایش حیات در کره زمین کمک کند. به گزارش سایت اینترنتی `بی‌بی‌سی‌نیوز`، دانشمندان سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا اعلام کردند شهاب‌سنگ‌هایی نظیر شهاب‌سنگی که در دریاچه `تگیش` واقع در کشور کانادا کشف شده ممکن است به پیدایش فرایندهای شیمیایی لازم برای ظهور حیات در زمین کمک کرده باشند.

بررسی حبابهای موجود در این شهاب‌سنگ نشان می‌دهد عمر این حفره‌ها احتمالا از عمر منظومه شمسی نیز بیشتر است و ویژگی‌های شیمیایی آنها نشان می‌دهد که این حبابها در دمای حدود منهای ‪ ۲۶۰‬درجه سانتی‌گراد، یا درواقع نزدیک به صفر مطلق، شکل گرفته‌اند.

تجزیه و تحلیل حبابهای موجود در این شهاب‌سنگ حاکی از آن است که آنها به همراه شهاب‌سنگ و از فضا به زمین منتقل شده‌اند و پس از ورود شهاب‌سنگ به زمین شکل نگرفته‌اند. به گفته دانشمندان مرکز فضایی `جانسون` در هوستون تگزاس، این حفره‌های خالی ممکن است میلیاردها سال قبل حفاظ مناسبی را برای مولکولهای آلی که در آن زمان برای ظهور نخستین شکل حیات لازم بوده‌اند، ایجاد کرده باشند.

دکتر لیندزی کلر از این مرکز اعلام کرد این ساختارها ممکن است قدمی در جهت صحیح برای ایجاد یک غشای سلولی اولیه باشند.

وی افزود: هر چند این حفره‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان مشابه سلولها دانست اما به هرحال این حبابهای خالی در سطح خود دارای مولکولهای آلی بوده‌اند. مایک زولنسکی کارشناس سنگهای آسمانی سازمان `ناسا` نیز در این زمینه اظهار داشت که اگر همانگونه که ما تصور می‌کنیم این قبیل شهاب‌سنگها در طول تاریخ زمین به وفور روی زمین سقوط کرده باشند، بنابراین کره زمین در زمان پیدایش نخستین اشکال حیات نیز پذیرای این حبابهای ساخته شده از جنس مواد آلی بوده است.

به گفته محققان `ناسا`، نسبت ایزوتوپهای عنصر هیدروژن درون این حبابها بسیار غیر عادی بوده و همین امر نشان می‌دهد آنها دارای منشاء زمینی نیستند و توسط این شهاب‌سنگ از فضا به زمین منتقل شده‌اند. دانشمندان عقیده دارند مواد آلی مشاهده شده درون این حبابها احتمالا به ابرهای سردی تعلق دارند که خورشید و سیارات منظومه شمسی بعدها از آن بوجود آمده‌اند.

شهاب‌سنگ مذکور در سال ‪ ۲۰۰۰‬بلافاصله پس از سقوط در دریاچه تگیش واقع در کانادا شناسایی شده بود. این شهاب‌سنگ از آن زمان به صورت منجمد نگهداری می‌شود تا احتمال آلوده شدن آن به مواد زمینی به حداقل برسد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 21 آذر 1385 [09:29 ]
  کشف سیارات مشابه زمین
 

جستجو برای یافتن سیارات مشابه زمین به زودی با اعزام یک تلسکوپ فضایی دیگر به مدار زمین انجام خواهد شد. به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، `کوروت` (‪ (Corot‬نخستین فضا پیمایی خواهد بود که قادر است آن دسته از کرات خاکی که تنها چند برابر زمین هستند و حول ستاره‌های همسایه می‌گردند را ردیابی کند.

این فضاپیما همچنین قادر خواهد بود به جزییاتی در مورد این ستاره‌ها از جمله جرم، سن و ترکیب شیمیایی آنها پی ببرد. این ماموریت چندملیتی که توسط آژانس فضایی فرانسه (‪ (Cnes‬هدایت می‌شود، قرار است روزهای ‪ ۲۶‬یا ‪ ۲۷‬دسامبر (پنجم یا ششم دی) پرتاب شود.

تصویر


آژانس فضایی اروپا، اتریش، اسپانیا، آلمان، بلژیک و برزیل از دیگر شرکای این پروژه هستند. `تین لام ترانگ` مدیر پروژه کوروت در این‌باره می‌گوید: `انسان از ابتدای پیداش علم نجوم به سایر کرات اندیشیده است. کوروت به ما کمک خواهد کرد تا درک کنیم آیا کرات خارجی مشابه زمین تنها یک رویا هستند یا واقعیت خارجی دارند.` این ماهواره ‪ ۶۵۰‬کیلوگرمی سوار بر موشک `سایوز-‪ ۱-۲‬بی` از سکوی `بایکونور` در قزاقستان به یک مدار قطبی به ارتفاع ‪ ۸۲۷‬کیلومتر پرتاب خواهد شد.

کوروت حامل یک تلسکوپ ‪ ۲۷‬سانتیمتری (قطر آینه) و همچنین چند دوربین از نوع `سی سی دی` که قادر به تشخیص تغییرات بسیار خفیف در درخشندگی ستارگان است خواهد بود. رصد ‪ ۶۰‬هزار ستاره برای یافتن سیارات در اطراف آنها یکی از این وظایف است.

`ایان راکسبرگ` استاد اخترشناسی که دانشمند آژانس فضایی اروپا در پروژه کوروت نیز می‌باشد، در این‌باره می‌گوید: `این ماموریت دو هدف عمده علمی را دنبال می‌کند و با قرار گرفتن سیاره میان ما، یعنی ناظر زمینی و ستاره‌ای که حول آن می‌گردد، بخشی از نور ستاره مسدود می‌شود که به این عمل می‌گویند گذر، مثل گذر زهره از برابر خورشید و بنابراین کار ما این است که نور ستاره‌ها را اندازه بگیریم و مواظب افت درخشندگی آنها باشیم تا به وجود احتمالی سیارات در مدار آنها پی ببریم.` طی یک دوره دو سال و نیمه، این ماهواره بر پنج یا شش قسمت آسمان تمرکز خواهد کرد، هر بار به مدت ‪ ۱۵۰‬روز.

ماهواره هر ‪ ۵۱۲‬ثانیه یک بار درخشش، تقریبا ‪ ۱۰‬هزار ستاره را اندازه گیری خواهد کرد و دوربین حساس آن کوچکترین تغییر در درخشندگی این ستارگان را تشخیص می‌دهد. دانشمندان با اندازه‌گیری این تفاوت ها، می‌توانند بسیاری از انواع سیارات را ردیابی کنند. از سیارات غول پیکر گازی گرفته تا کرات کوچک خاکی، اما دانشمندان به ویژه مشتاق به یافتن سیارات کوچکتر هستند.

تیم محققان انتظار دارد در هر میدانی که رصد می‌شود حدود ‪ ۱۰‬تا ‪ ۴۰‬عدد از این سیارات کوچکتر و ده‌ها عدد از سیارات بزرگتر گازی را بیابد. دانشمندان با رصد تغییرات بسیار خفیف در نور ستاره قادر خواهند بود اطلاعاتی درباره بخش‌های داخلی، جرم، قدمت و ترکیب شیمیایی آن جمع آوری کنند.

  امتیاز: 0.00