منو
 صفحه های تصادفی
جغرافیای داخلی ایران
تیره زوستراسه
نیم رسانای آلاییده
رشته مهندسی صنایع
برج پیزا
محدودیت عقل و علم
الگوریتم
کوتاه و خواندنی ریاضی
رشته علوم آزمایشگاهی
جغد
 کاربر Online
588 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 24 آبان 1385 [07:20 ]
  شیر در فشار بالا کارامدتر از پاستوریزه کردن
 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد قراردادن شیر تحت فشار بالا سبب می‌شود بتوان بدون ایجاد تغییر در طعم شیر، آن را بیش از شش هفته در دمای یخچال نگهداری کرد. به گزارش سایت اینترنتی `لایوساینس`، هم‌اکنون مرسوم‌ترین روش آماده‌سازی شیر برای نگهداری، روش پاستوریزه کردن شیر است که در آن به منظور کشتن باکتری‌های مضر، شیر به مدت ‪ ۱۵‬ثانیه در دمای ‪ ۷۱‬درجه سانتی‌گراد نگه‌داشته می‌شود.

هرچند پاستوریزه کردن بیشتر باکتری‌های مضر را می‌کشد اما سبب نابودی هاگ باکتری‌ها نمی‌شود و این هاگها می‌توانند در شیر پاستوریزه نیز به باکتری تبدیل شوند و در نتیجه در مدتی کمتر از ‪ ۲۰‬روز در دمای یخچال شیر را فاسد کنند. از سوی دیگر گرم کردن شیر تا دمای بین ‪ ۱۳۵‬تا ‪ ۱۴۸‬درجه سانتی‌گراد به مدت ‪ ۳‬تا ‪ ۵‬ثانیه سبب نابودی باکتری‌ها و علاوه بر آن هاگ آنها می‌شود که این شیر را می‌توان حتی در دمای معمولی تا چند ماه نگهداری کرد. هرچند این روش در حال حاضر در بسیاری کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تغییر طعم شیر در این روش سبب شده به طور کلی از مقبولیت چندانی برخوردار نباشد.

هم‌اکنون محققان دانشگاه ایالتی `اورگان` در آمریکا به روش جدیدی دست یافته‌اند که در آن از فشردن شیر در دمایی نه چندان زیاد برای کشتن باکتری‌ها استفاده می‌شود و در عین حال تغییری نیز در طعم شیر ایجاد نمی‌کند. در این روش جدید، شیر به مدت ‪ ۵‬دقیقه تحت فشار ‪ ۳۸۶۰۰‬کیلوگرم بر اینچ مربع و در دمای ‪ ۵۴‬درجه سانتی‌گراد قرار داده می‌شود که در نتیجه می‌توان بی‌آنکه طعم شیر تغییر کند، شیر را مدت ‪ ۴۵‬روز(بیش از شش هفته) در یخچال نگهداری کرد.

به گفته محققان شیر پاکسازی شده با این روش احتمالا بین ‪ ۳‬تا ‪ ۵‬سال دیگر وارد بازارهای جهانی خواهد شد. نتایج این مطالعه در شماره ‪ ۲۹‬نوامبر نشریه `شیمی کشاورزی و مواد غذایی` ‪ Agricultural and Food Chemistery‬به چاپ می‌رسد.

  امتیاز: 0.00