منو
 کاربر Online
2064 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 13 آبان 1385 [09:55 ]
  کاوشگر دیپ ایمپکت
 

کاوشگر فضایی دیپ ایمپکت (‪ (Deep Impact‬سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا که که در چهارم ژوئیه گذشته یک موشک را به شهاب‌سنگ تمپل ‪`۱‬ کوبیده و از این برخورد تصویربرداری کرده بود، در ماموریتی جدید در فضا به مطالعه شهاب‌سنگ `بوثین`(‪ (Boethin‬می‌پردازد.

تصویرتصویر


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، `ناسا` مجوز تمدید ماموریت `دیپ ایمپکت` را برای محققان دانشگاه `مریلند` که این کاوشگر را ساخته و هدایت آن را بر عهده دارند، صادر کرده است. دانشمندان امیدوارند اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این کاوشگر بدون سرنشین به درک بهتر چگونگی پیدایش شهاب‌سنگها کمک کرده و پاسخ این سوال را که آیا شهاب‌سنگها در پیدایش حیات در زمین نقش داشته‌اند یا خیر را روشن کند.

سفینه `دیپ ایمپکت` در ماموریت نخست و اصلی خود در ژوئیه گذشته از فاصله ‪ ۱۳۲/۸‬میلیون کیلومتری زمین یک موشک را به سوی شهابسنگ `تمپل ‪`۱‬ شلیک کرد که این موشک پس از اصابت به شهاب سنگ مذکور حفره بزرگی در آن ایجاد کرد و نور فراوانی منتشر نمود که تصاویر این انفجار توسط خود سفینه و همچنین تلسکوپهای زمینی ثبت شد.

`دیپ ایمپکت` که در هنگام برخورد مذکور در فاصله تنها ‪ ۵۲۸‬کیلومتری شهاب‌سنگ `تمپل ‪ `۱‬قرار داشت، پس از این انفجار از برخورد با ذرات منتشر شده حاصل از انفجار مصون ماند و تمامی تجهیزات آن اکنون کاملا سالمند. این سفینه از آن زمان تاکنون با انجام مانورهای مشخص در فضا فاصله خود را با کره زمین کم کرده و همچنان به پرواز مشغول بوده است.

طبق تصمیم جدید `ناسا`، سفینه `دیپ ایمپکت` در دومین ماموریت خود در دسامبر سال ‪ ۲۰۰۸‬از نزدیکی شهاب‌سنگ `بوثین` عبور می‌کند و توسط تجهیزات خود به مطالعه این سنگ آسمانی خواهد پرداخت. شهاب‌سنگ `بوئثین` هر ‪ ۱۱‬سال، یک بار به دور ستاره خورشید می‌چرخد.

  امتیاز: 0.00