منو
 کاربر Online
618 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 10 آبان 1385 [06:33 ]
  کشف عنصر فوق سنگین جدید
 

دانشمندان روسی و آمریکایی موفق به کشف یک عنصر فوق سنگین با عدد اتمی ‪ ۱۱۸‬شده‌اند که پس از ماهها آزمایش در کسری از ثانیه پایدار بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز از سانفرانسیسکو، دانشمندان آخرین عنصر در جدول تناوبی مندلیف را که بطور طبیعی وجود داشته است در سال ‪ ۱۹۲۵‬کشف کردند. آن‌ها از آن زمان به دنبال کشف عناصر سنگین‌تر جدید بوده‌اند.

در جدیدترین آزمایشها دانشمندان آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور در کالیفرنیا و موسسه تحقیقات هسته‌ای جوینت در دوبنا روسیه، کالیفورنیوم را با یون‌های کلسیم بمباران کردند تا عنصر ‪ ۱۱۸‬را که سنگین‌ترین عنصر کشف شده در اینگونه آزمایشها است خلق کنند. دانشمندان اولین اتم عنصر فوق سنگین ‪ ۱۱۸‬را در سال ‪ ۲۰۰۲‬و دو اتم دیگر را در سال ‪ ۲۰۰۵‬در دور دوم آزمایشها کشف کردند.

در پایان اتم‌های عنصر ‪ ۱۱۸‬به مدت ‪ ۰/۹‬ثانیه دوام آوردند. در سال ‪ ۲۰۰۲‬نیز پژوهشگران آزمایشگاه ملی لورنس برکلی در کالیفرنیا خبر از کشف عنصر ‪ ۱۱۸‬دادند که بعدها معلوم شد فریب بوده است. کن مودی سرپرست محققان لیورمور می‌گوید در آزمایش جدید واکنش هسته‌ای کاملا متفاوتی با افراد کاملا متفاوتی در آزمایشگاه متفاوتی انجام شد. این تحقیقات دوبار بررسی شد.

بررسی داده‌ها را دانشمندان روسی و آمریکایی انجام دادند تا امکان هر گونه تقلب یا اشتباه از بین برود. خبر مربوط به آخرین عناصر کشف شده یعنی ‪ ۱۱۳‬و ‪ ۱۱۵‬در سال ‪۲۰۰۴‬ اعلام شد. محققان لیورمور-دوبنا می‌گویند به دنبال کشف عنصر ‪ ۱۲۰‬هستند. بنابراین آزمایشگاههای علوم در دانشگاهها و مدارس در آینده بازهم باید در انتظار تغییراتی در جدول تناوبی باشند.

چنانچه این کشف تایید شد عنصر جدید در جدول تناوبی عناصر در زیر رادون قرار می‌گیرد. این یافته‌ها در مجله .‪ physical review C‬منتشر شده است.

عنصر جدید تا زمانی که به تایید انجمن بین‌المللی شیمیدانان نرسد نامگذاری نخواهد شد. عناصر شماره ‪ ، ۱۱۵ ، ۱۱۴ ، ۱۱۳‬و ‪ ۱۱۶‬نیز هنوز نامگذاری نشده‌اند. هر چند محققان فقط سه اتم از عنصر ‪ ۱۱‬را تولید کردند و هر کدام حدود یک هزارم ثانیه دوام داشتند، اما احتمال اشتباه در این کشف کمتر از یک در ‪ ۱۰‬هزار است.

در دو آزمایش جداگانه محققان سه اتم عنصر ‪ ۱۱۸‬ایجاد کردند. هر اتم ‪ ۱۱۸‬پروتون و ‪ ۱۷۹‬نوترون در هسته خود دارد وزن اتمی این عنصر ‪ ۲۹۷‬است. فقط ‪ ۹۲‬عنصر در طبیعت وجود دارند. دانشمندان قصد دارند با بمباران پلوتونیم با پرتو یونهای آهن عنصر ‪ ۱۲۰‬را نیز تولید کنند. ساخت عناصر سنگین تر نیازمند شتاب‌دهنده جدیدی است که به علت کمبود بودجه هنوز احداث نشده است.

منبع: سایت خبرگذاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00