منو
 کاربر Online
2167 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 09 آبان 1385 [09:52 ]
  ماهواره مخابراتی سینوست2 چین
 

چین در ادامه ده سال پرتاب موفقیت آمیز موشکهای فضایی خود، روز یک‌شنبه یک ماهواره مخابراتی را با موفقیت به مدار زمین فرستاد. به گزارش خبرگزاری رویترز، ماهواره `سینوست‪ (SinoSat2)`۲‬روز یک‌شنبه از پایگاه فضایی `زیچانگ` در استان `سیچوان` واقع در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد.


تصویراین ماهواره کشورهای چین، هنگ کنگ، تایوان و ماکائو را برای پخش برنامه‌های تلویزیونی زنده و همچنین سامانه‌های دیجیتالی چند رسانه‌ای باند پهن پوشش خواهد داد. ماهواره `سینوست‪ `۲‬توسط یک موشک چینی از نوع `لانگ مارچ-‪۳‬بی` به فضا پرتاب شد و پس از ‪ ۲۵‬دقیقه از موشک جدا شد تا مدار زمین بر فراز استوا قرار گیرد.

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره `سینوست‪ `۲‬پنجاه و یکمین ماموریت فضایی موفقیت آمیز چین از اکتبر سال ‪ ۱۹۹۶‬تاکنون محسوب می‌شود. این کشور نخستین ماهواره خود را در سال ‪ ۱۹۷۰‬در مدار زمین قرار داده بود. چین سه سال قبل نخستین فضانورد خود را به مدار زمین فرستاد و به سلامت به زمین بازگرداند و سال گذشته نیز ماموریتی مشابه را تکرار کرد.

تا کنون تنها سه کشور روسیه، آمریکا و چین موفق به فرستادن انسان به فضا با فناوری‌های بومی خود شده‌اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 15 آبان 1385 [07:07 ]
  پرتاب بزرگترین ماهواره ژاپن
 

آژانس اکتشافات فضایی ژاپن (جاکسا) قصد دارد در ماه آینده میلادی(دسامبر) بزرگترین ماهواره این کشور را به فضا بفرستد. پایگاه اطلاع رسانی جاکسا اعلام کرد: این ماهواره که برای اهداف پژوهشی به آسمان پرتاب می‌شود، `کیکو ‪ `۸‬نام دارد. بنابراین گزارش، ماهواره `کیکو ‪ ` ۸‬دارای سه متر و ‪ ۶۰‬سانتی متر طول، پنج متر پهنا ، هفت متر و ‪ ۳۰‬سانتی متر ارتفاع و ‪ ۵/۸‬تن وزن است.

به گفته آژانس اکتشافات فضایی ژاپن، هدف از پرتاب این ماهواره انجام آزمایش‌های ارتباطاتی میان آن و دستگاه‌های کوچک الکترونیکی قابل حمل بر روی کره زمین برای آگاهی از وضعیت بلاهای طبیعی است. ماهواره `کیکو ‪ `۸‬دارای دو آنتن بسیار بزرگ با ‪ ۱۹‬متر طول و ‪ ۱۷‬متر پهنا است که پس از پرتاب به فضا و قرار گرفتن ماهواره در مدار، باز می‌شوند.

از این دو آنتن برای ارتباط میان ماهواره و دستگاه‌های الکترونیکی کوچک قابل حمل موجود در زمین استفاده می‌شود. ماهواره `کیکو ‪ ` ۸‬قرار است که روز ‪ ۱۶‬دسامبر (‪ ۲۵‬دی) از پایگاه فضایی `تانه گاشیما` در استان گاگوشیما در جنوب غربی ژاپن به فضا پرتاب شود.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00