منو
 صفحه های تصادفی
فوبی
ذخیره و بازیابی اطلاعات
پرنده
تضادهای طبقاتی و انقلاب
سرپرست دبیرخانه
ثابت‌های بنیادی فیزیک
استاد علامه کرباسچیان
خطرات جوشکاری
امام سجاد علیه السلام و لقب زین العابدین
مونادلف
 کاربر Online
927 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 09 آبان 1385 [09:42 ]
  همنشینی ماه و کیوان
 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت روز یکشنبه ‪ ۲۱‬آبان ، ماه به همنشینی کیوان می‌رسد. مهندس مسعود عتیقی افزود جدایی این دو جرم ‪ ۱۲/۵‬درجه است و این ملاقات در صورت فلکی شیر و ماه در تربیع آخر صورت می‌گیرد. به گفته او در شامگاه دوشنبه ‪ ۱۵‬آبان نیز مجددا رویداد اختفای خوشه پروین در پشت ماه ظاهر خواهد شد.

وی اظهار داشت امسال را به واقع باید سال اختفا نامید متاسفانه این ماه هم همچون ماه‌های گذشته، ماه بزرگ شب بدر در این رویداد سهیم است و بهتر است علاقه‌مندان زمانی که با تلکسوپ یا دوچشمی نهان و پیدا شدن ستارگان این خوشه جوان را از طرفین ماه رصد می‌کنند، حتما از یک فیلتر مخصوص رصد ماه استفاده کنند.

وی تاکید کرد حدود ساعت ‪ ۱۹‬شامگاه پانزدهم آبان ماه، زمان مشاهده اختفای خوشه پروین است که طی آن تک تک ستارگان پروین به پشت ماه می‌خزند. عتیقی تاکید کرد در بامداد شنبه ‪ ۲۷‬آبان ضمن رصد بارش اسدی (بارش شهابی) می‌توان شاهد همنشینی ستاره سماک اعزل در سنبله با هلال ماه بود.

کمترین جدایی زاویه‌ای بین ستاره `سماک اعزل` با هلال ماه در ساعت ‪ ۲۴‬و پنج دقیقه صبح است که این جدایی به میزان ‪ ۴۵‬دقیقه کمان می‌باشد. وی افزود ساعت ‪ ۶‬بامداد یکشنبه ‪ ۲۸‬آبان هلال صبحگاهی زیبای شوال ‪۱۴۲۷‬ ‪ ۶/۵‬درجه با سیاره تیر جدایی زاویه‌ای دارد و در سمت راست این سیاره قرار گرفته است. به گفته وی بامداد روز ‪ ۲۹‬آبان نیز هلال شوال با بهرام همنشین است و در سمت راست سیاره سرخ قرار دارد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیح داد جدایی این اجرام ‪ ۴/۵‬درجه است و برای شکار هلال ماه و سیاره بهرام باید رصدگاه خوب، ابزار قدرتمند و دقت زیاد داشت. سیاره ناهید در زمان مقارنه درصورت فلکی خوشه(سنبله) در اواخر آبان به برج عقرب می‌رسد در حالی که سیاره بهرام در اوایل آبان به مقارنه می‌رسد و این سیاره نیز در ابتدای ماه قابل رصد نیست. عتیقی آبان را ماه ندیدن سیارات و ماه مقارنه‌ها توصیف کرد.

  امتیاز: 0.00