منو
 کاربر Online
1674 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 04 آبان 1385 [06:55 ]
  یه سوال؟؟؟
 

لطفا اگر میشه درباره سوخت های فسیلی هر چی میدونین بنویسین.biggrinخیلی ممنون میشم.(البته سطح اول راهنمایی)

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 08 آبان 1385 [05:47 ]
  پشیگیری از آلودگی های سوخت فسیلی
 

arrow

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 08 آبان 1385 [06:46 ]
  انرژیهای فسیلی
 

مصرف انرژی های فسیلی و آزادسازی انرژی های نهفته در این قبیل سوخت ها علاوه بر فواید قابل توجه، میراث و ارمغان شومی نیز به همراه دارد و این ارمغان ناخواسته چیزی نیست جز گازهای به اصطلاح گلخانه‌ای که بسان یک تله حرارتی عمل می کنند. گازهایی نظیر دی اکسیدکربن و متان همچون شیشه یک گلخانه اطراف سیاره زمین را احاطه کرده اند و بخش اعظم انرژی گرمایی خورشید را درون خود به دام می اندازند و به عبارتی یک گلخانه عظیم الجثه در فضا ایجاد می کند.

افزایش انرژی گرمایی خورشید درون جو زمین با افزایش دمای اتمسفر سیاره تبعات ثانویه ای را به دنبال دارد. تغییر و به هم خوردن نظم سیستم های اقلیمی و آب و هوایی یکی از این موارد است که خود می تواند فجایع بی شمار دیگری نظیر سیلاب های مهیب و خشکسالی های ویرانگر را به همراه آورد. فاجعه دیگری که در پی افزایش دمای اتمسفر کره زمین رخ می دهد پسروی یخ های قطبی و ذوب شدن یخچال های دائمی موجود در هر دو قطب زمین است که می تواند بسیاری از خشکی های کم ارتفاع و جزایر را در آینده ای نه چندان دور با مشکلات جدی و عدیده ای مواجه کند. این روند در درجه نخست به سبب مصرف فزاینده افسارگسیخته سوخت های فسیلی توسط جهان صنعتی رخ ننموده است و علاوه بر آن انتشار گازهای گلخانه ای در کشورهای در حال توسعه نیز به سرعت سیر صعودی و نگران کننده ای را پشت سر می گذارد.

از این دو مقوله انرژی در رویارویی جهان با این چالش بزرگ در آستانه هزاره سوم و آغاز قرن بیست و یکم نقشی اساسی و محوری بر عهده دارد و اکنون به راحتی می توان توسط انرژی های جانشین این چالش مهم را برطرف کرد و یا حداقل به طرز چشمگیری کاهش داد. امروزه سوخت های فسیلی شامل نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ منابع اصلی انرژی بشر به شمار می آید. به طوری که ۹۰درصد انرژی مصرفی مردم کره زمین از طریق این منابع تامین می شود.

  امتیاز: 0.00