منو
 کاربر Online
721 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 04 آبان 1385 [07:13 ]
  دایره ‌المعارف سیتیزندیوم در اینترنت
 

موسس وب سایت مشهور دایره‌المعارف عمومی `ویکیپدیا` در پی راه‌اندازی وب سایت دایره‌المعارف جدیدی است که تمامی مقالات و مطالب ارائه شده در آن مورد تایید کارشناسان قرار می‌گیرد.

به گزارش سایت اینترنتی `پی‌سی‌مگزین`، هر چند وب سایت مشهور `ویکیپدیا` (‪ (www.wikipedia.org‬مورد استقبال گسترده کاربران اینترنت قرار گرفته اما این موضوع که بسیاری از مطالب ارائه شده در آن توسط خود کاربران قابل ویرایش است، سبب شده بسیاری از این مطالب به طور صد در صد قابل اطمینان نباشند.

هم‌اکنون `لری سنجر` یکی از موسسان اصلی `ویکیپدیا` در حال راه‌اندازی وب سایت دایره‌المعارف جدیدی به نام `سیتیزندیوم` در آدرس اینترنتی ‪ www.citizenium.org‬است که تمامی مقالات موجود در آن مورد بازبینی و ویرایش کارشناسان قرار می‌گیرد و در نهایت از لحاظ علمی دارای اعتباری مشابه دایره‌المعارف‌های مشهور جهان، خواهد بود. وب سایت `سیتیزندیوم` تا چند هفته دیگر به صورت محدود برای کاربران برگزیده‌ای که از پیش برای عضویت در این طرح ثبت نام کرده‌اند راه‌اندازی شده و احتمالا تا پایان سال میلادی به صورت عمومی منتشر خواهد شد.

در وب سایت `سیتیزندیوم` نیز ارائه مقالات برای عموم آزاد خواهد بود، اما این مقالات پیش از قرار گرفتن در سایت، توسط هیاتی از کارشناسان بررسی می‌شوند و بر خلاف `ویکیپدیا` که کاربران می‌توانستند از نامهای مستعار برای عضویت، ارائه و ویرایش مقالات استفاده کنند، در `سیتیزندیوم` نام و مشخصات واقعی هر کاربر ثبت خواهد شد. به گفته `سنگر`، هم‌اکنون شخصیتهای علمی برجسته‌ای آمادگی خود را برای حضور در گروه نظارت ‌کننده بر مقالات وب سایت `سیتیزندیوم` اعلام کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به `گرت لنگ` پروفسور فیزیولوژی دانشگاه `ادینبرگ` اشاره کرد.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00