منو
 کاربر Online
748 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 01 آبان 1385 [04:34 ]
  کشف ارتباط چاقی با کم خوابی توسط محقق ایرانی دانشگاه بریستول
 

کشف ارتباط چاقی با کم خوابی توسط محقق ایرانی دانشگاه بریستول

شهراد طاهری محقق ایرانی دانشگاه `بریستول` انگلیس بر اساس تحقیق خود اعلام کرد: تمایل کودکان به بیدار ماندن شبانه با افزایش میزان چاقی آنها مرتبط است.
به گزارش خبرگزاری مهر، این محقق ایرانی افزود: تلویزیون، رایانه، تلفن همراه و دیگر وسایل سرگرم کننده باید از اتاق خواب کودکان حذف شود تا آنها خواب خوبی را در شب تجربه کنند.

وی ادامه داد: مدارک بسیاری وجود دارد که نشان می دهد کاهش ساعات خواب شبانه به ایجاد تغییرات متابولیک در بدن می انجامد که در نهایت این روند به بروز چاقی، ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی منجر می شود.

یک تحقیق که سال گذشته در انگلیس به چاپ رسید، نشان داد: خواب غیر کافی در نوزادان 30 ماهه با بروز چاقی در آنها در سن 7 سالگی مرتبط است.

به گفته `طاهری`، فقدان خواب در کودکان ممکن است مکانیزم بدن آنها را در تنظیم اشتها و مصرف انرژی تغییر دهد. محدودیت خواب در نوجوانان، افرادی که در سال های بحرانی زندگی خود نیاز به خواب بیشتری دارند نیز مشکل ساز است.

بنا بر گزارش رویترز، تحقیق دیگری که توسط `طاهری` در سال 2004 منتشر شد، نمایان ساخت: بدن بزرگسالانی که تنها 5 ساعت در طول شب می خوابند تقریبا 15 درصد هورمون Ghrelin بیشتری در مقایسه با افرادی که 8 ساعت می خوابند، ترشح می کند. این هورمون از معده ترشح می شود و علامتی برای گرسنگی است. همچنین ترشح هورمون `لپتین` در بدن گروهی که کمتر می خوابند بیش از 15 درصد کمتر است. این هورمون از بافت های چرب زمانی که میزان انرژی در بدن اندک است، ترشح می شود.

طاهری گفت: اگرچه خواب کم تنها دلیل رشد روند چاقی نیست، اما تاثیرات آن باید جدی گرفته شود.

  امتیاز: 0.00