منو
 کاربر Online
1129 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 29 مهر 1385 [06:06 ]
  آلوده‌ترین نقاط زمین
 

خیریه فعال در زمینه محیط زیست به تازگی ‪ ۱۰‬نقطه از آلوده‌ترین مناطق کره زمین را مورد مطالعه قرار داده است. به گزارش سایت اینترنتی `بی‌بی‌سی‌نیوز`، موسسه خیریه `بلک‌اسمیث` در آمریکا که برای تعیین آلوده‌ترین نقاط زمین از اطلاعات دانشمندان مختلف و گروه‌های دوستدار محیط زیست بهره گرفته، هم‌اکنون طرح‌های پاکسازی برخی از این مناطق را آغاز کرده است.

طبق اطلاعات جمع‌آوری شده این موسسه، از میان ‪ ۱۰‬نقطه آلوده جهان، سه مورد در کشور روسیه قرار دارد و بقیه در نقاط مختلف جهان پراکنده‌اند. فلزات سنگین از قبیل سرب مهمترین منابع این آلودگی‌ها بوده و سلامتی حدود ‪ ۱۰‬میلیون نفر در این مناطق به شدت در خطر است.

`ریچارد فولر` سرپرست موسسه خیریه `بلک‌اسمیث` اعلام کرد یکی از مهمترین نگرانی‌ها در تمامی این مناطق، انباشته شدن مواد سمی ماندگار در محیط زیست و همچنین نفوذ مواد سمی به بدن افرادی است که در این نواحی حضور دارند. وی افزود: در برخی از این نواحی متوسط عمر افراد مشابه متوسط عمر انسانها در قرون وسطی است، بروز عیوب مادرزادی در نوزادان امری طبیعی محسوب می‌شود، ‪ ۹۰‬درصد کودکان به بیماری آسم مبتلا بوده و عقب ماندگی ذهنی کاملا شایع است.

به گفته `فولر`، در برخی کشورها متوسط عمر انسانها حدود نصف متوسط عمر افراد در کشورهای ثروتمند جهان است و تازه چنانچه در این مناطق افراد به همین عمر کوتاه نیز دست پیدا کنند، عمر آنها مملو از ناراحتی‌ها و تحمل دردهای فراوان بوده‌است. تحقیقات سازمانهای مختلف وابسته به سازمان ملل نشان می‌دهد حدود ‪۲۰‬ درصد از مرگ و میرهای زودرس در جهان به علت عوامل محیط زیستی است. در میان فهرست آلوده‌ترین نقاط جهان، منطقه چرنوبیل در اوکراین که شاهد یکی از مهمترین حوادث صنعتی در سالهای اخیر بوده، شناخته‌ترین نام است، اما بقیه این مناطق دارای شهرت چندانی نیستند.

برخی دیگر از آلوده‌ترین نقاط کره زمین عبارتند از:

- منطقه `تزرژینسک` (‪ (Dzerzhinsk‬در روسیه که در دوران جنگ سرد کارخانه‌های تولید سلاح‌های شیمیایی در آن قرار داشته‌اند.

- منطقه `لین‌فن` (‪ (Linfen‬در چین که مرکز صنعت زغال سنگ این کشور محسوب می‌شود.

- منطقه `کابوه`(‪ (Kabwe‬در کشور زامبیا به عنوان مرکز معدنکاوی و تصفیه فلزات از جمله فلز سرب
- منطقه `هینا`(‪ (Haina‬در جمهوری دومینکن که بازیافت باتری‌ها سبب انباشته شدن حجم بسیار زیادی فلز سرب در منطقه شده است.

- منطقه `رانیپت`(‪ (Ranipet‬در هند که بیش از ‪ ۳‬میلیون نفر در آن در معرض ضایعات صنعت دباغی قرار گرفته‌اند.

به گفته `دیو هانراهان` مدیر برنامه‌های جهانی موسسه `بلک‌اسمیث`، هم‌اکنون دستیابی به پیشرفت در زمینه پاکسازی این مناطق مهمترین مساله است. وی افزود: فعالیتهای مهمی در زمینه درک مشکل نواحی آلوده زمین و شناسایی راه‌حل‌های ممکن در حال انجام است و یکی از اهداف موسسه `بلک‌اسمیث` معرفی مناطقی است که باید به صورت اضطراری در این روند در اولویت قرار گیرند.

این موسسه به علاوه هم ‌اکنون در زمینه کمک به ساکنان ‪ ۵‬نقطه از ‪۱۰‬ منطقه بسیار آلوده زمین فعالیت خود را آغاز کرده و ساخت کارخانه‌های تصفیه آب و آموزش افراد به ویژه کودکان برای دوری از آلوده‌ترین نقاط را در برنامه کار خود قرار داده است.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00