منو
 صفحه های تصادفی
چه نوع راکتی را انتخاب کنیم
پرورش قرقاول
کلیسای وانک
تامسونیت
سینمای کمدی
درس زبان تخصصی
تشرف مادر امام زمان به اسلام
شکل گیری خوارج
خفقان سیاسی پس از شهادت امام حسن علیه السلام
رسانش یونی در الکترولیت ها
 کاربر Online
978 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 28 مهر 1385 [18:14 ]
  سر بنجامین کالینز برودی
 

`سر بنجامین کالینز برودی`، فیزیولوژیست و جراح انگلیسی


نام برودی، بر تعدادی از بیماری‌های استخوان و مفاصل قرار داده شده است. وی که به عنوان یکی از جراحان برجسته قرن نوزدهم محسوب می‌شود، در مقابل قطع کورکورانه اندام ایستاد و در مقابل، سعی کرد تا حد ممکن، عضو را حفظ کند. او روش جراحی برای درمان وریدهای واریسی ابداع کرد. وی در سال ‪۱۸۱۴‬ `سینوویت مفصل زانو` و در سال ‪ ۱۸۴۳‬یک `آبسه سلی` را در سر استخوان تیبیا (آبسه برودی) توصیف کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 28 آبان 1385 [07:50 ]
  پل هرمان مولر
 

پل هرمان مولر کاشف `سم د.د.ت`


این سم، برای نخستین بار در ‪ ۱۸۷۳‬توسط یک دانشجوی آلمانی سنتز شد، اما تا سال ‪ ۱۹۳۰‬به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه مولر که روی تاثیر حشره کش های بلند -اثر(‪ (Long-Lasting‬بر حشره بید لباس (‪ (Clothes Moth‬تحقیق می‌کرد دوباره آن را کشف کرد. این سم تا سال ‪ ۱۹۷۳‬بطور گسترده‌ای در آمریکا علیه آفات کشاورزی و دامی استفاده شد و سپس استفاده از آن به دلیل انباشتگی آن در در زنجیره غذائی ممنوع شد.

مولر به خاطر کشف این ماده که برای بیش از ‪ ۲۰‬سال در سراسر جهان به صورت گسترده کاربرد داشت در سال ‪ ۱۹۴۸‬جایزه فیزیولوژی و پزشکی نوبل را دریافت کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 11 آذر 1385 [07:07 ]
  شالی
 

شالی در سال ‪ ۱۹۷۷‬به همراه دو دانشمند دیگر برنده جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی شد. این جایزه در مورد هورمون‌های `پپتیدی` مترشحه از هیپوتالاموس به وی اعطا شد. هورمون‌های پپتیدی که هورمون‌های پروتئینی نیز خوانده می‌شوند هورمون هایی هستند که ماهیتی از جنس پلی پپتید و یا پروتئین دارند.

این هورمون‌ها از زنجیره‌های بلند اسیدهای آمینه تشکیل شده‌اند و از بارز- ترین ویژگی هورمون‌های پروتئینی نیز این است که این هورمون‌ها در برابر حرارت و در برابر گرما و دمای محیط حساس هستند و با افزایش دما به زودی و به راحتی از بین می‌روند.

از جمله این هورمون‌ها می‌توان به هورمون شناخته شده انسولین که موجب رانده شدن قند خون به درون سلول‌های بدن می‌شود و همچنین هورمون گلوکاگون که عکس هورمون انسولین عمل کرده و منجر به افزایش قند خون می‌شود اشاره ‌کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 03 دی 1385 [06:21 ]
  نیلز جرن، از برندگان جایزه نوبل پزشکی ‪ ۱۹۸۴
 

‪ ۹۵‬سال پیش نیلز جرن ایمن شناس انگلیسی - دانمارکی به دنیا آمد. جرن از برندگان جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال ‪ ۱۹۸۴‬به همراه سزار میلشتاین و جورج کوهلر است. این جایزه به دلیل تولید آنتی بادی‌های مونوکلونال به این سه نفر تعلق گرفت.

یکی از عوارض خطرناک بسیاری از داروهای شیمی درمانی عفونت همراه با تب است که در اثر تضعیف سیستم ایمنی بدن و کاهش گلبول‌های سفید که بر اثر شیمی درمانی نابود شده‌اند ایجاد می‌شود. در چند سال اخیر تلاش فراوانی برای پیدا کردن روش‌های نوین درمان سرطان با هدف افزایش تاثیر و نیز حذف یا تقلیل این عوارض انجام شده است. آنتی بادی‌های مونوکلونال (پادتن‌های تک دودمانی) به عنوان دسته جدیدی از داروها، راه حل بسیار مناسبی در این زمینه بوده‌اند.

آنتی بادی پروتئینی است که توسط گلبول‌های سفید خون تولید می‌شود و بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود. آنتی بادی‌ها می‌توانند اجزای بسیار کوچک (گیرنده‌های) موجود در سطح سلول -ها را شناسایی کرده و به آنها اتصال یابند. نحوه اتصال آنتی بادی به گیرنده مشابه روش قفل و کلید است بدین معنا که هر گیرنده‌ای فقط اجازه اتصال آنتی بادی‌های مخصوص خود را می‌دهد.

امروزه دانشمندان برای تولید آنتی‌بادی‌ها در مقیاس بزرگ، روش‌هایی پیدا کرده‌اند که به آنتی‌بادی‌های تولید شده با این روش ها، آنتی بادی مونوکلونال می‌گویند. هدف کلی آنتی بادی‌های مونوکلونال از بین بردن سلول‌های سرطانی و در عین حال حفظ سلول‌های طبیعی بدن است. این عمل با اتصال دارو به گیرنده‌های موجود در سطح سلول‌های سرطانی که یا در سلول‌های معمولی وجود نداشته و یا با مقادیر کمتر یافت می‌شوند، انجام می‌گیرد.

به‌همین دلیل، عوارض جانبی‌این داروها در مقایسه با داروهای شیمی درمانی بسیار ناچیز است و بسته به نوع گیرنده اختصاصی دارو، این عوارض در مورد داروهای مختلف، متفاوت است. داروهای مختلفی از دسته آنتی بادی‌های مونوکلونال برای درمان انواع سرطان‌ها مورد مطالعه قرار گرفته اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 27 دی 1385 [07:41 ]
  ریچارد لاور-مبتکر ایده انتقال خون
 

لاور در سال ‪ ۱۶۶۵‬نخستین انتقال خون را در دو قلاده سگ انجام داد که هر دو حیوان زنده ماندند. وی در سال ‪ ۱۶۶۶‬نخستین انتقال خون به یک انسان را انجام داد، ولی این اقدام وی جایی ثبت نشد.نخستین انتقال خون ثبت شده به انسان را دکتر `ژان باپتیست دنیس` فرانسوی در سال ‪ ۱۶۶۷‬انجام داد.

نخستین بیمار دنیس، پسر نوجوانی بود که تب بسیار شدیدی داشت ولی به طور معجزه‌آسایی پس از تزریق خون به وی، جان سالم به در برد.به این نوجوان ‪ ۰/۲۵‬لیتر خون بره تزریق شده بود. دومین بیمار دنیس که چندان خوش شانس هم نبود،`آنتونی موروی`، خدمتکار جوانی بود که به خاطر درمان جنونش به او خون گوساله تزریق کردند.

نخستین انتقال خون برای آنتونی تاثیری مثبت داشت، اما او بعد از دومین بار تب کرد و مرد.بیوه موروی، به اتهام سهل انگاری از دنیس شکایت کرد و دنیس هم او را به اتهام زدن تهمت به دادگاه کشاند. به دنبال این ماجرا، انتقال خون در بیشتر قسمت‌های اروپا ممنوع شد تا اینکه `کارل لنداشتاینر`اتریشی گروه‌های خونی اصلی را تشخیص داد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 02 بهمن 1385 [07:47 ]
  بلومنباخ
 

در سال ‪ ۱۸۴۰‬یوهان فردریش بلومنباخ فیزیولوژیست و آناتومیست آلمانی در گذشت. بلومنباخ، به دلیل طبقه‌بندی نژادهای بشری به پدر انسان شناسی فیزیکی معروف است. او که کلکسیونر جمجمه‌های انسانی بود، انسان‌ها را به پنج نژاد کلی قفقازی (سفید) اتیوپیایی، آمریکایی، مغولی و مالایی تقسیم کرد.

  امتیاز: 0.00