منو
 صفحه های تصادفی
توزیع نرمال
علی علیه السلام از زبان پیامبر
شکستگی
حلزون ماهی
تداخل سازنده و مخرب امواج
شش گام در پیشگیری از سرطان
خوشه سنگ
سیاره‌های مناسب برای زندگی
ترپن
طبیعت ذرات کانیها
 کاربر Online
857 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 25 مهر 1385 [13:49 ]
  ردیابی با لیزر
 

هر ماده ای طول موج مشخصه خود را دارد. تابشهای لیزری دارای طول موج معین و در نتیجه انرژی خاص خود را دارد. نانو ذرات طلا به دلیل دارا بودن ماهیت فلزی ، و به دام افتادن توسط مولکولها (نسبت به مواد هم اندازه) جنبش‌های مولکول را آشکار کنند. سرعت جذب نور ، رسانایی و در نتیجه گرم شدن طلا به‌طور چشمگیری زیاد است (دارای حساسیت زیاد). بنابراین نانو ذرات طلا به ‌منظور کاربرد در آزمایشهای حساس به دما و یا اعمال نیرو به مولکولها مناسب نیستند. در انرژیهای بالاتر چون خود مولکولها آسیب پذیر هستند، در نتیجه نانو ذرات طلا نامزد خوبی برای آشکار سازی (ردیابی) مولکولها می تواند باشد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 27 مهر 1385 [07:09 ]
  غنی سازی اورانیوم با لیزر
 

با سلام
خسته نباشید

اگه ممکنه در مورد غنی سازی اورانیوم با لیزر نیز توضیح دهید.
ممنون از سایت بسیار خوبتان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 27 مهر 1385 [08:51 ]
  غنی سازی اورانیوم با استفاده از لیزر
 

سلام

در اورانیوم طبیعی میزان غلظت ایزوتوپ با عدد جرمی 235 (حدود 7/0%) است که کمتر از مقداری است که در صنعت نیروگاه های اتمی (حدود 3%) مورد نیاز است. روشهای غنی سازی معمولی ، از قبیل دیفیوژن گازی گران است ولی غنی سازی لیزری نسبتا ساده است و به اختلاف کوچک تر ترازهای انرژی ایزوتوپ های مختلف اورانیوم (که جابه جایی فرکانسی نامیده می شود) مربوط می شود. جابه جایی فرکانس به دلیل برهمکنش ابر الکترونی اتم با هسته خود به خود بوجود می آید. اندازه هسته ایزوتوپ های مختلف مقدار کمی با یکدیگر تفاوت دارد (به دلیل تعداد نوترون های متفاوت) و بر همکنش های متفاوتی را باعث می شوند.

اختلاف در موقعیت های خطوط جذبی نسبتا کوچک است (GHz 20-5) با این وجود آنها بزرگتر از پهنای خطوط موجود منابع لیزری موجود (GHz1-1/0) است. یکی از روشهای مورد توجه یونیزاسیون اولیه اتم های اورانیوم 235 است که توسط میدان الکتریسیته ساکن از هم جدا شوند. مسیرهای مختلف تحریک ممکن است. گرچه یونیزاسیون را می توان با جذب تک فوتون یک لیزر اگزایمر انجام داد، روشهای جدید در سه مرحله با استفاده از تقویت کننده های لیزر رنگ که توسط لیزرهای مس یا طلا دمش می شود، انجام می گیرد. (در حقیقت چهار طول موج جدا مورد نیاز است. از آنجایی که حالت های پائین بخار اورانیوم پر از جمعیت است، جابه جایی ایزوتوپی جمعی این گذارها باعث توان بالای جداسازی می شود.)

  امتیاز: 0.00