منو
 کاربر Online
1232 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 22 مهر 1385 [06:30 ]
  کتاب سفید فعالیت‌های فضایی
 

چین با انتشار کتاب سفید فعالیت‌های فضایی ، روند توسعه صنعت فضا در پنجسال گذشته و برنامه‌های آتی این کشور را مورد بررسی قرار داد. این کتاب سفید با هشت هزار و ‪ ۵۰۰‬هیروگلیف ( حروف ) چینی تالیف شده و دومین بار از سال ‪ ۲۰۰۰‬میلادی است که چین آن را منتشر می‌کند و عنوان آن فعالیت‌های فضایی چین در سال ‪ ۲۰۰۶‬است .

براساس گزارش روز جمعه اداره اطلاع رسانی دولت چین که این کتاب را منتشر کرده است ، هدف از برنامه توسعه علوم فضایی چین، توسعه همه جانبه این‌کشور است و دولت چین برای آینده همکاری‌ها و مبادلات فضایی بین‌المللی را افزایش خواهد داد.

در کتاب سفید چین ،تولید ماهواره ، نظارت از روی زمین ، تولید تجهیزات روی زمینی،خدمات کارکرد ماهواره‌ها،پرتاب فضا پیماهای بدون سرنشین ، نظارت برمنابع زمین،پرتاب ماهواره‌های منابع زمین،نظارت بر اقیانوس ها،هواشناسی، محافظت از محیط زیست و غیره در زمره مهمترین اقدامات فضایی چین درسال‌های اخیر برشمرده شده است.

در این کتاب آمده است : ` دولت چین در پنج سال گذشته ‪ ۲۲‬ماهواره ساخت کشور را پرتاب کرده‌است و توانایی‌های خود را در این زمینه فزونی بخشیده و راکت‌های توسعه یافته تری ساخته است. چین قصد دارد ظرفیت راکت‌های حامل را برای پرتاب ماهواره‌های نسل جدید افزایش دهد.

برنامه‌اکتشاف ماه،توسعه راکت مدل ` لانگ مارچ ` برای پرتاب ماهواره‌های سنگین تر ، پرتاب کاوشگر ماه،ایجاد ایستگاه فضایی و پرتاب ماهواره کاوشگر ماه مدل ` چانگ یی - ‪ ` ۱‬از برنامه‌های آتی فضایی چین محسوب می‌شود. چین همچنین در این کتاب ، برنامه مربوط به ساخت راکت‌های حامل نسل جدید که کیفیت کارکردی بالاتری داشته و آلودگی کمتری دارند،تشریح کرده و افزوده است که از این راکت‌ها تا پنج سال دیگر استفاده خواهد شد.

براساس این کتاب ، چین تاکنون ‪ ۱۶‬توافقنامه بین‌المللی همکاری فضایی و یادداشت تفاهم با ‪ ۱۳‬کشور جهان امضا کرده است. این توافقنامه‌ها درباره استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو و توسعه همکاری‌های فضایی است و با کشورهایی مانند کانادا، پاکستان،روسیه، اوکراین ، برزیل ، آرژانتین ، مالزی و کمیسیون اروپا امضا شده است.

ژاپن ، آمریکا ، ایتالیا ، شیلی ، انگلیس و چند کشور دیگر نیز یادداشت تفاهم با چین امضا کرده‌اند. در کتاب سفید آمده‌است که چین به همکاری‌های منطقه‌ای و چندجانبه و اجرای طرح ماهواره‌های چند منظوره و چند ماموریتی کوچک با کشورهای ایران ، کره جنوبی ، مغولستان ، پاکستان و تایلند ادامه خواهد داد. چین تحقیقات مشترک با این کشورها درباره این ماهواره‌ها را آغاز کرده است و قرار است سال ‪ ۲۰۰۷‬میلادی پرتاب آنها آغاز شود.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00