منو
 کاربر Online
541 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 20 مهر 1385 [10:22 ]
  سردترین نقطه زمین
 

چرا قطب جنوب از قطب شمال سردتر است!؟
سردترین نقطه کره زمین کجاست؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  پنج شنبه 20 مهر 1385 [12:02 ]
  سردترین نقطه زمین
 

ارتفاع زیاد قطب جنوب و زمین زیر آن کمک مى کند تا این منطقه سردترین جاى روى زمین باشد. پایین ترین درجه حرارتى که تاکنون توسط ایستگاه هاى دائمى در قطب جنوب ثبت شده ۶/۸۰- درجه سانتى گراد بوده در حالى که سردترین دمایى که به وسیله ماهواره ها در قطب شمال اندازه گرفته شده ۹/۴۸- درجه سانتى گراد است. البته هر دو قطب شمال و جنوب بسیار سردند. نخست به این دلیل که در مقایسه با مناطق استوایى و مرکزى پرتو هاى خورشیدى بسیار کمترى را دریافت مى کنند و علاوه بر این قسمت عمده اى از نورى که به این نواحى مى تابد توسط سطح سفید و براق آنها بازتابانده مى شود.

در قطب جنوب سطح لایه یخ ۲ کیلومتر بالاتر از سطح دریا است و هوا در آن بسیار رقیق تر و سرد تر است. در مجموع قطب جنوب مرتفع ترین قاره روى زمین است. در حالى که قطب شمال در وسط اقیانوس منجمد شمالى قرار گرفته و سطح این یخ شناور تنها ۳۰ سانتى متر یا کمى بیشتر از سطح دریاى اطراف است. برخلاف گستره خشکى زیر قطب جنوب، اقیانوس منجمد شمالى مانند یک مخزن گرمایى کارآمد عمل مى کند؛ بدین ترتیب که گرمایى را که در تابستان از هواسپهر مى گیرد در فصل زمستان به هواسپهر سرد بالاى خود پس مى دهد.

  امتیاز: 0.00