منو
 کاربر Online
786 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 20 مهر 1385 [07:13 ]
  بومرنگ
 

سلام

اگه میشه در مورد بومرنگ و اینکه چطور عمل می کنه و سر جای اولش برمی گرده توضیح دهید. خیلی ممنون
من اینو برای تحقیق مدرسه ام نیاز دارم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 20 مهر 1385 [12:33 ]
  حرکات بومرنگ
 

سلام

بوم رنگ که یک وسیله سرگرمی و بازی به نظر می رسد در واقع ابزار شکار و اسلحه قبایل استرالیایی بوده است. این وسیله به نظر ساده از رانش بسیار پیچیده فیزیکی برای پرواز خود برخوردار است به طوری که برای مطالعه آن باید اثرات همزمان چندین قانون علمی فیزیک را در نظر بگیریم تا مشخص شود که بوم رنگ چگونه پس از پرتاب و طی یک مسیر منحنی دوباره به جای اولیه خود باز می گردد.

تصویر

خیزش و انحراف


دلیل پرواز بوم رنگ عامل خیزش است. اگر به سطح مقطع تیغه توجه کنیم، متوجه خواهیم شد که درست مانند بال یک هواپیما ، یک سمت از تیغه بسیار باریکتر از سمت دیگر آن است. عامل انحراف ، مشابه پدیده فیزیکی ژیروسکوپ است که موجب حرکت بومرنگ در یک مسیر منحنی در فضا می گردد. برای مطالعه بهتر بوم رنگ ، باید به حرکت دورانی یک ژیروسکوپ روی یک نقطه اتکاء توجه نمود.

لبه پیشرو دارای سرعت حرکت بیشتری از لبه داخلی است بنابراین ، این قسمت تمایل بیشتری به خیزش نسبت به لبه داخلی خواهد داشت و این امر موجب انحراف تیغه خواهد گردید. چون در طی پرواز بوم رنگ حرکت دورانی دارد، مشابه یک ژیروسکوپ پرنده نیز حرکت خواهد نمود. ترکیب این حرکات با هم موجب طی مسیر دایره ای شکل در فضا خواهد شد و بدین ترتیب بوم رنگ پس از پرتاب می تواند به محل اولیه خود بازگردد. به راستی باید در پرتاب این وسیله دقت و احتیاط لازم را از یاد نبرد، تیغه بوم رنگ ممکن است گردن پرتاب کننده خود را قطع نماید!

  امتیاز: 0.00