منو
 کاربر Online
1568 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 19 مهر 1385 [05:11 ]
  ماست فضایی به بازار آمد
 

شرکت تولید کننده مواد لبنی `هیماواری` در ژاپن ماست فضایی را که از دو نوع باکتری اسید لاکتیک ساخته شده، به بازار عرضه کرد.

این ماست در بهار سال گذشته به مدت 10 روز در موشک فضایی `سایوز` روسیه باقی مانده بود.

این ماست به `ماستی که به فضا سفر کرده` معروف شده است.

شرکت `هیماواری` با شرکت سیستم های فضایی انسانی ژاپن (JAMSS) جهت سازمان دهی سفرهای فضایی برای آزمایش روی باکتری ها همکاری دارد.

این محموله فضایی متشکل از باکتری اسید لاکتیک موجود در ماست های معمولی و باکتری `لاکتوباسیلوس پاراکاسی` است که از ترشی های به جا مانده از مشروبات الکلی به دست آمده است.

در تحقیقی که توسط این شرکت لبنی و دانشگاه `هوکایدو` انجام شد، باکتری `لاکتوباسیلوس پاراکاسی` برای افزایش سطح ایمنی بدن در برابر بیماری ها آزمایش شد. برای ساخت این ماست فضایی دو نوع باکتری مذکور با نوع سومی از باکتری ها ترکیب شد.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی Technovelgy ، به نظر می رسید تشعشعات کیهانی بر این باکتری ها تاثیر گذار باشد.

به گفته `بونجیرو یوشیزاوا` رییس شرکت لبنیات سازی `هیماواری دایری`، باکتری اسید لاکتیک خوشمزه است. ممکن است سفر فضایی روی طعم این ماست تاثیر گذاشته باشد و خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن را افزایش داده باشد.

این نمونه پس از 10 روز نگهداری در محیط ناملایم موشک فضایی به کارخانه برای انجام آزمایشات بیشتر انتقال یافت و
در حدود نیمی از باکتری ها به دلیل قرار گرفتن در این محیط از بین رفت.

باکتری های مقاوم و قوی به این ماست فضایی مزه بهتری نسبت به ماست های معمولی که از باکتری های زمینی ساخته می شوند، می دهند.

شرکت تولید کننده مواد لبنی `هیماواری` ژاپن یک صندلی را برای پرواز به فضا از پایگاه فضایی `بایکونور` قزاقستان در بهار سال آینده در موشک `سایوز` رزرو کرده است.

  امتیاز: 0.00