منو
 صفحه های تصادفی
خارپاشنه پا
بتن های با نرمی بالا
داروهای بیحس کننده موضعی
مقالات جدید روانشناسی
آلومینیت
بیماری‌ پاژه‌ استخوان
سفرهای دریایی بزرگ
مجمع عمومی
بی ارزش شدن خون مردم
دانشکده مهندسی شیمیایی دانشگاه علم و صنعت
 کاربر Online
581 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 15 مهر 1385 [12:37 ]
  جایزه نوبل فیزیک امسال
 

انجمن سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل فیزیک سال ‪ ۲۰۰۶‬را به `جان ماتر` و `جورج اسموت` به خاطر تحقیقاتی که در زمینه منشاء تشکیل ستارگان و کهکشانها انجام دادند، اعطا کرد. به گزارش خبرگزاریها، این دو دانشمند هدایت یک برنامه ماهواره‌ای را که به تایید فرضیه انفجار بزرگ در آغاز تشکیل کیهان انجامید به عهده داشتند.

آنها ماهیت پرتوهای سیاهچاله یعنی پرتوهای زمینه کیهانی را که گمان می‌رود از انفجار بزرگ منشاء گرفته باشد، کشف کردند. این مطالعه براساس ارزیابی‌هایی که ماهواره ‪ COBE‬سازمان ناسا در سال ‪ ۱۹۸۹‬پرتاب کرد، انجام شد. اطلاعات این ماهواره شواهد بیشتری در تایید فرضیه انفجار بزرگ در آغاز تشکیل کیهان فراهم نمود.

بر اساس این فرضیه ، کیهان در پی یک انفجار عظیم که ‪ ۱۳/۷‬میلیارد سال پیش رخ داد، تشکیل شد. مقیاس زمانی و هندسه این محاسبه با کمک امواج انفجاری موسوم به ‪ (CMB) cosmic microwave background‬که همچنان ادامه دارد، قابل اندازه‌گیری است.

این دو فیزیکدان در موفقیت برنامه ماهواره ‪ COBE‬نقش اساسی داشتند. آنها توانستند کیهان را در مراحل اولیه تشکیل یعنی ‪ ۳۸۰‬هزار سال پس از تولد آن مشاهده کنند. `متر` ‪ ۶۰‬ساله فیزیکدان فضایی برجسته در مرکز پرواز فضایی گودارد سازمان ناسا در مریلند است و در طرح تلسکوپ فضایی `جیمز وب` نیز مشارکت دارد. `اسموت` ‪ ۶۱‬ساله استاد فیزیک دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است.

با تایید فرضیه انفجار بزرگ، این دانشمندان مطالعه کیهان اولیه را از یک حوزه عمدتا نظری به حوزه جدید مشاهده مستقیم و اندازه‌گیری تبدیل کردند و کیهان شناسی را به عنوان یک علم دقیق معرفی نمودند.

`متر` کل این فرایند را هماهنگی کرد ومسئولیت آزمایشی را که تشکیل سیاهچاله از پرتوهای ‪ CMB‬را نشان داد به عهده داشت.

مسئولیت اصلی اندازه‌گیری تغییرات کوچک دمای پرتوها به عهده اسموت بود. بر اساس فرضیه انفجار بزرگ، دمای پرتوها با گسترش یافتن کیهان به ‪۲/۷‬ درجه بالای صفر مطلق که معادل ‪ ۲۷۳‬درجه سانتی‌گراد است، کاهش یافت. هر یک از برندگان یک مدال طلا و یک دیپلم دریافت خواهند کرد و مبلغ ‪۱۰‬ میلیون کرون سوئد طی مراسم رسمی در سالمرگ آلفرد نوبل بطور مشترک بین آنها تقسیم خواهد شد.

آلفرد نوبل که این جوایز را بنیان نهاد رهنمودهای کلی برای انتخاب برندگان برای کمیته گزینش برجای گذاشت. طبق خواست او این جایزه باید به افرادی اهدا شود که بیشترین فایده را برای بشریت داشته‌ و مهمترین کشف یا نوآوری را در رشته فیزیک ارایه داده‌اند.

سال گذشته جان هال و روی گلوبر آمریکایی همراه با تئودور هانش آلمانی به خاطر مطالعاتی که می‌تواند به ارتباطات بهتر راه دور و جهت‌یابی دقیقتر در سراسر زمین و فضا بینجامد، این جایزه را بدست آوردند. مهندسان از تحقیقات این سه دانشمند برای بهبود لیزرها ، فناوری سامانه موقعیت یابی جهانی و سایر ابزارها بهره برده‌اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 16 مهر 1385 [05:05 ]
  برندگان جایزه نوبل فیزیک 2006
 

تصویر

اسموت


تصویر

ماتر


تصویر


  امتیاز: 0.00