منو
 کاربر Online
2073 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 12 مهر 1385 [07:35 ]
  روسیه، یک فضانورد مالزیایی را به فضا می‌فرستد.
 

قرارداد سفر یک فضانورد مالزیایی به فضا روز جمعه بین آژانس فدرال فضایی روسیه و این فضانورد در مسکو امضا شد. `آلکسی کراسنوف` رییس اداره برنامه پروازهای سرنشین‌دار آژانس فدرال فضایی روسیه در جمع خبرنگاران گفت: از طرف روسیه قرارداد مذکور را `آلکساندر مدودچیکوف` معاون این آژانس امضا کرد و در این مراسم `مازلان `اوتمان` رییس آژانس فضایی مالزی و یک نماینده آکادمی علوم این کشور نیز حضور داشتند. طبق این قرارداد `شیخ مشفر شوکور` ‪ ۳۴‬ساله بهار سال آینده با یک فضاپیمای `سایوز‪ `TMA-11‬به فضا سفر خواهد کرد و `فایض خالد` ‪ ۲۶‬ساله هموطن وی نیز نفر ذخیره تعیین شده است.

تصویر


این دو تبعه مالزیایی که دو روز پیش به مسکو آمده‌اند از روزهای آینده تمرینات فضایی را در شهرک فضایی `زویوزدنی` در حومه مسکو آغاز می‌کنند. شوکور و خالد دو سال پیش در نتیجه یک برنامه گسترده آژانس فضایی مالزی و طی مراحلی از بین ‪ ۱۱‬هزار و ‪ ۲۷۵‬متقاضی پرواز به فضا انتخاب شدند. موافقت در مورد کمک روسیه به مالزی در اعزام نخستین فضانوردان این کشور به فضا در جریان سفر `ولادیمیر پوتین` به مالزی در ماه اوت سال ‪۲۰۰۳‬ بدست آمد.

قرارداد سفر دو فضانورد مالزیایی به فضا بخشی از یک قرارداد تسلیحاتی یک میلیارد و ‪ ۵۰۰‬میلیون دلاری بین روسیه و مالزی است که بر اساس آن روسیه سلاح‌های پیشرفته از جمله جنگنده‌های مدرن `سوخو-‪ ۳۰‬ام.کا` به‌مالزی تحویل می‌دهد.

  امتیاز: 0.00