منو
 کاربر Online
538 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  سه شنبه 11 مهر 1385 [05:32 ]
  زودپز چگونه کار می کند؟
 

به کمک زودپز می توان غذا را در مدت کوتاهی پخت. استفاده از این وسیله سبب صرفه جویی در وقت و سوخت می شود و در زندگی امروزی این وسیله به یکی از ملزومات آشپزخانه تبدیل شده است.

اما تا به حال فکر کرده اید که زودپز چطور می تواند خیلی سریع تر از انتظار ما غذا را بپزد؟ هر مایعی در یک دمای خاص شروع به جوشیدن می کند و این دما که به دمای جوش معروف است ، برای آب 100 درجه سانتی گراد است.

اما آزمایشها نشان می دهند نقطه جوش مایعات با بالارفتن فشار افزایش و با پایین آمدن فشار کاهش می یابد و در واقع کارآیی اصلی زودپز هم به دلیل همین خاصیت مایعات است.

بدنه زودپز را از جنس فولاد ضدزنگ یا آلیاژی از آلومینیوم می سازند. روی درپوش این وسیله هم یک دریچه اطمینان وجود دارد. وقتی فشار بخار آب به حدی می رسد که ظرف نمی تواند آن را تحمل کند، این دریچه باز می شود تا بخار آب از آن خارج شود. در محل اتصال درپوش به بدنه ، حلقه ای لاستیکی وجود دارد که از خارج شدن بخار آب جلوگیری می کند.

وقتی غذا را همراه مقداری آب در داخل ظرف قرار می دهیم و شروع به حرارت دادن آن می کنیم ، آب شروع به جوشیدن و بخار شدن می کند. بخار آب بتدریج در داخل ظرف افزایش می یابد و باعث بالا رفتن فشار داخل ظرف می شود. به این ترتیب ، نقطه جوش آب با افزایش فشار بالا می رود و به 130 درجه سانتی گراد می رسد. در نتیجه غذا بسرعت می پزد.

وقتی فشار بخار آب داخل زودپز از یک حد معین بیشتر می شود، دریچه اطمینان به طور خودکار بالا می رود تا بخارات اضافی خارج شوند و به این ترتیب فشار بخار آب کنترل می شود و ظرف در اثر افزایش فشار نمی ترکد.

به همین دلیل است که اگر زودپز در مدتی که غذا در داخل آن می پزد سوت نکشد، باید دریچه اطمینان را به آرامی حرکت دهیم تا مطمئن شویم که مسدود نشده است و یا پیش از برداشتن درپوش ابتدا باید دریچه را به آرامی بلند کنیم تا بخار از داخل ظرف خارج شود و بعد در زودپز را باز کنیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline امیر خاکپور 3 ستاره ها ارسال ها: 433   در :  دوشنبه 17 مهر 1385 [19:45 ]
  زودپز چگونه کار می کند؟
 

سلام
جواب به این سوال رو می زارم به عهده ی خانم ها و آقایانه ... lolmrgreen
زود پز غدا رو زود می پزه دیگه ... mrgreenlolbiggrin


  امتیاز: 0.00