منو
 کاربر Online
615 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 05 مهر 1385 [07:10 ]
  خودرو با سوخت گیاهی
 

اولین خودرو با سوخت گیاهی


اولین خودرویی که کاملا با سوخت گیاهی حرکت می‌کند، یک سفر سه هزار و ‪ ۲۰۰‬کیلومتری را در اندونزی با موفقیت به پایان رساند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از جاکارتا، اکنون حامیان این ماشین امیدوارند که این پیروزی طلیعه عصر جدیدی از پیدایش انرژی ادامه یافتنی در این مجمع الجزایر باشد. `تانتو بانگون` ویرایشگر نشریه `اندونزین نشنال جئوگرافیک` یکی از تامین‌کنندگان مالی بزرگ این سفر، می‌گوید مطمئن نبود این خودرو که `میتسوبیشی استرادا` نام دارد، بتواند این سفر دشوار را انجام دهد.

این سفر از مبدا `آتامبو` در تیمور شرقی به مقصد `جاکارتا` پایتخت اندونزی انجام گرفت. اما این خودرو که با سوخت روغن ناشی از گیاه `جاتروفا` ‪ jatropha‬حرکت می‌کند، به آرامی از قله‌های سرد آتشفشانی `فلورس` و جزایر `سومباوا` و همچنین ییلاقات گرم `جاوانیس` عبور کرد. این سفر زاییده فکر بانگون و `روبرت مانورونگ` رییس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی در `موسسه تکنولوژی باندونگ` بود.

مانورونگ چندین سال بر روی پالایش روغن گیاهان پرپشت `جاتروفا` و ایجاد مبدلی برای مقاوم شدن این روغن در برابر درجه حرارتهای بسیار زیاد مطالعه کرده است و امیدهای زیادی برای اختراع این خودرو دارد. وی می‌گوید ممکن است این خودرو اولین خودرو با سوخت بیودیزل خالص در جهان باشد و در اندونزی قطعا اولین است. `الهلال حمدی` که امسال به ریاست یک گروه دولتی برای تهیه سوخت زیستی منصوب شده است گفت با وجود اینکه اندونزی از لحاظ سوخت فسیلی غنی است اما می‌داند که این ذخیره بی‌پایان نیست. حمدی با تاکید بر این که دولت مایل است امنیت انرژی بیشتری داشته باشد گفت اندونزی تنها ‪ ۳۲‬تا ‪ ۲۵‬سال نفت، ‪ ۶۰‬سال گاز و ‪ ۱۵۰‬سال زغال سنگ دارد.

گیاه `جاتروفا` برای کشت در مناطق خشک شرق اندونزی که برای رشد سایر کشت‌های خوراکی دست و پنجه نرم می‌کند، مناسب است. مانورونگ تصدیق کرد که انتخاب جاتروفا به عنوان یک گزینه سوختی در اندونزی ممکن است زمان ببرد اما ابراز امیدواری کرد که دولت دریابد که این گیاه گزینه ارزانتری نسبت به سوخت‌های فسیلی است و بالقوه می‌تواند به بهبود وضع مالی کشاورزان فقیر اندونزی در شرق این کشور کمک کند.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00