منو
 صفحه های تصادفی
دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان
دلیل قیام نکردن امامان معصوم
ریا
دی‌اکسید گوگرد
Scandium
ایل قاجار پیش از کسب قدرت
زینت انگشتری
تفروئیت
سپیولیت
تغذیه آب زیرزمینی
 کاربر Online
1678 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 04 مهر 1385 [05:57 ]
  سقوط راکت فضایی آمریکا
 

یک فروند راکت فضایی خصوصی آمریکا صبح روز سه شنبه 4/7/85 دقایقی بعداز پرتاب از ایالت `نیومکزیکو` ، پیش از رسیدن به فضا سقوط کرد. به گزارش روز سه شنبه شبکه خبری بی‌بی‌سی، راکت فضائی `اسپیس لافت ‪`XL‬ ساعت ‪ ۱۴:۱۴‬روز دوشنبه به وقت محلی (‪ ۲۰:۱۴‬گرینویچ) از بندر فضایی آمریکا در صحرای ایالت نیومکزیکو به فضا پرتاب شد. اما در ارتفاع ‪ ۱۲‬هزار و ‪۱۹۰‬ متری از مسیر خود منحرف شد و در صحرا سقوط کرد.

این راکت قرار بود ‪ ۵۰‬وسیله مختلف را با خود به مدار کره زمین حمل کند شامل لاشه‌های سوزانده شده سمی. علت نقص فنی و بروز سانحه در این راکت مشخص نشده است اما متخصصان احتمال می‌دهند که راکت و محموله آن سالم بدر می‌باشند. اسپیس لافت ‪ XL‬توسط شرکت فضائی `‪ UP‬آئرواسپیس` یکی از شرکتهای فضایی خصوصی ساخته شده است .

این راکت قرار بود ابتدا ساعت ‪ ۷:۳۰‬دقیقه به وقت محلی به آسمان پرتاب شود اما به دلیل نقص فنی در دستگاه گیرنده مخابراتی کار پرتاب به تعویق افتاد. در سال ‪ ۲۰۰۵‬یک هواپیما راکت به نام `اسپیس شیپ وان` متعلق به یک شرکت فضایی خصوصی با موفقیت به فضا پرتاب شد و این موفقیت زمینه ساز گرم شدن بازار رقاتب برای دست یابی مردم عادی به فضا شد.

سازمان فضایی آمریکا `ناسا` کار ساخت ناوگان جدید فضاپیماهای خود را به شرکتهای خصوصی فضایی سپرده است و در ماه اوت گذشته دو شرکت خصوصی فضایی را که موفق شدند فضاپیمای جدیدی را که قادر است ملزومات لازم برای ایستگاه فضایی بین‌المللی بعد از سال ‪ ۲۰۱۰‬به فضا بفرستد،مبلغ ‪۵۰۰‬ میلیون دلار پاداش داد.

قرار است ناوگان فضایی شاتلهای فضایی آمریکا از سال ‪ ۲۰۱۰‬بازنشسته شود. با فعال شدن شرکتهای خصوصی فضایی در آمریکا، مردم عادی می‌توانند با خرید راکتهای فضایی برای حمل محموله‌های ریز و درشت به فضا با پرداخت چند صد لار تا دهها هزار دلار مشارکت کنند .

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00