منو
 کاربر Online
874 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  دوشنبه 03 مهر 1385 [05:28 ]
  گوجه فرنگی دشمن سرطان
 

با گوجه فرنگی می‌توانید در مقابل هر گونه بیماری به خصوص سرطان مبارزه کنید.
گوجه فرنگی از هزاران سال پیش مورد توجه بوده و برای برخی از درمان های طبیعی از آن استفاده می‌شده است.

میوه این گیاه که قسمت اصلی آن است به صورت خام یا پخته در سالاد، انواع سس‌ها، سوپ و انواع مواد غذایی به طور وسیع در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم ترین ترکیبات گوجه فرنگی شامل حدود 80 درصد یا کمی بیشتر آب است و بقیه آن را پروتئین، چربی، قندهای مختلف از جمله گلوکز و فروکتوز، ویتامین‌های آ، ث، کا، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین ب،۵ اسیدفولیک، ویتامین E، اسید آمینه های ضروری، املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، منیزیوم، مس، منگنز، کبالت، روی و آرسنیک است و به تازگی وجود ید نیز در گوجه فرنگی گزارش شده است.

گوجه فرهنگی سرشار از ماده ای به نام لیکوپن است که از آنتی اکسیدان ها به شمار می‌آید و در واقع لیکوپن ترکیبی ضد سرطان است و خوردن گوجه فرنگی از سرطان لوزالمعده، پروستات، سرطان رحم جلوگیری می‌کند.
همچنین از علائم پیش سرطانی رحم که در اصطلاح التهاب CIN گفته می‌شود، جلوگیری می‌کند.

محققان دریافته اند، زنانی که در خون‌شان مقدار زیادی ترکیب شیمیایی مفید ضد سرطان لیکوپن وجود دارد کمتر به سرطان رحم مبتلا می‌شوند.

در طب سنتی نیز از گوجه فرنگی در جهت تسکین و بهبود بعضی بیماری ها نظیر آسم، سرفه، آنفلوانزا، امراض چشم، گوش درد، حصبه و تب زرد استفاده می‌کرده اند.

در تحقیقات اخیر نیز به نقش مؤثر آن در میکروب کشی (خاصیت ضد میکروبی)، ضد اسهال آن اشاره شده است.

پختن گوجه فرنگی به میزان 2 دقیقه نیز باعث به وجود آمدن مواد ضد سرطان در گوجه فرنگی خواهد شد.

گوجه فرنگی حاوی اسید فولیک است و مواد غذایی که دارای این ترکیب شیمیایی باشند، مقاومت سلول ها را در برابر حمله سرطان ریه افزایش می‌دهند. بنابراین دانشمندان توصیه می‌کنند که برای مبارزه با سرطان ریه می توان هر چه بیشتر از این نوع مواد غذایی استفاده کرد.

گوجه فرنگی در بعضی افراد ایجاد حساسیت می‌کند که باید به آن توجه کرد. دانه های گوجه فرنگی حاوی نوعی روغن است که برای تهیه مارگارین ، سالاد و انواعی از صابون مصرف می‌شود.

گوجه فرنگی را باید هنگامی که کاملاً رسیده است، از بوته چید و مصرف کرد، گرچه شباهت‌هایی بین ترکیبات گوجه فرنگی قرمز و سبز(نرسیده) وجود دارد، ولی رنگ های گیاهی موجود در گوجه فرنگی رسیده (قرمز) در سبز وجود ندارد و ممکن است گاهی در گوجه فرنگی سبز، مواد سمی وجود داشته باشد، گوجه فرنگی نارس و سبز مخصوصاً برای کلیه ها مضر است.

از دیگر فواید گوجه فرنگی می‌توان به: کمک به رقیق شدن خون، رفع ورم مخاط روده، پایین آوردن کلسترول خون، کمک به تنظیم فشار خون، برطرف کردن ورم مفاصل و ... اشاره کرد.
البته در بعضی اشخاص هضم گوجه فرنگی با اشکال صورت می‌گیرد و افرادی که معده حساس دارند یا از زخم های معده یا روده رنج می‌برند، نباید در خوردن گوجه فرنگی افراط کنند.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 12 مهر 1385 [06:13 ]
  تاثیر نورآفتاب در کاهش سرطان ها
 

دانشمندان علوم پزشکی می گویند قرار گرفتن در معرض نورآفتاب خطر ابتلابه برخی سرطانهارا کاهش می دهد .

محققان موسسه ملی سرطان آمریکا با بررسی موارد مرگ و میر ناشی از سرطان های سینه: پروستات و پوست در مناطق مختلف دریافتند افرادیکه درمناطق آفتابی هستند کمتر دچاراینگونه بیماری ها می‌شوند.

بررسی‌ها نشان داده‌است میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه وروده‌بزرگ در مناطقی که مردمش بیشتر در معرض تابش خورشید قرار دارند کمتراست .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  سه شنبه 18 مهر 1385 [05:39 ]
  ظروف يكبار مصرف سرطان زاست
 

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی وزارت بهداشت با اشاره به زیان آور بودن استفاده نامناسب از ظروف یک بار مصرف برای سلامتی , درباره استفاده از این ظروف هشدار داد .

غلا‌می افزود: ظرفهایی که شفاف , روشن و شیشه ای رنگ هستند باید برای مواد غذایی سرد استفاده شود و تحت هیچ شرایطی نباید برای توزیع مواد غذایی داغ از آنها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مواد غذایی داغ در این ظروف به علت ضعیف بودنشان , موجب آزاد شدن مونومرها می شود , افزود: این مونومرها چون شیمیایی هستند سلا‌مت انسانها را به مخاطره می اندازند و موجب سرطان می شوند.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی به افراد و هیئت امنای مساجدی که قصد توزیع نذورات در ماه مبارک رمضان را دارند توصیه کرد برای عرضه موادغذایی گرم از ظروف فوم دار و کاغذی سلولزی استفاده کنند .

  امتیاز: 0.00